lamai bolnav

sensei3

New Member
buna ziua am un lamai de 14 ani l-am primit de la cineva care il tinea la curte ,deci vara afara.Camera unde il tin eu este orientata pe est deci nu prea are lumina deajuns.ii administrez din 2 in 2 saptamani ingrasamant ptr citrice de la Agro.problema este ca ii cad frunzele vechi intr un ritm alarmant,majoritatea se inegresc la varf si au inceput si ramurele tunse scurt (asa l-am primit tuns) sa se inegreasca si sa se usuce.in toamna a fost atacat de cosenile l-am tratat cu mospilan si disparusera.Va multumesc ptr orice sfat ,idee de tratament.
p.s. eu ma gandesc sa mai incerc un tratament cu un antifungicid.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
intai o poza sa vedem si noi despre ce e vorba apoi ceva detalii despre sol ... antifungicid nu exista , in sine fungicidul reprezinta un eliminator de fungi.

Mersi
 

sensei3

New Member
buna ziua nu ma descurc cu pozele dar mai incerc,amuitat sa precizez toate frunzele care cad sunt din cele vechi cu care a venit restul sunt noi si foarte mari,probabil dela fertilizant.ce am bservat azi este ca la imbinarea ramurilor cu tulpina sau chiar pe toata tulpina este un fel de puf f. fin .laimbinari apare ca un triunghi tesut f fin dintr-o panza subtire.sa fie oare acarieni.si daca da imiputeti recomanda un tratament?pe spatele frunzelor in nr de 3 ce au cazut azi nu apare panza fina. cu stima marian
 
Ultima editare:

diana999

Active Member
Buna ziua,
am si eu o problema cu 2 lamai.
Inainte sa-i aduc in casa, i-am stropit cu Actara 25wg si apoi cu urzica pentru paduchi testosi.
Apoi au aparut....daunatorii.
Cu ce ma sfatuiti sa-i stropesc?
 

Atașamente

Mimi

Member
Buna ziua! singurul fel in care eu am reusit sa scap de testosi o fost prin indepartarea lor cu un betisor de urechi inmuiat in spirt, am luat si cuiburile, formatiunile acelea albe pe care le fac , si am stropit plantele cu solutie facuta din apa si spirt, jumate/jumate. Dupa trebuiesc verificati o perioada in caz ca a mai ramas ceva pe acolo. Acum la lamai nu stiu cat este de sensibil la spirt, eu am folosit metoda asta cu succes la un croton.
 
Sus