Lamai- 1 an - prin aprilie pot sa ii tai din radacini?

iuli_agasat

New Member
Buna,
Am si eu un lamai care implineste un an si ceva [nu mai stiu exact cat].
Am citit pe forum ca un copac/pom care va ajunge bonsai in primii ani [1-2] se lasa sa creasca normal urmand ca abia dupa aceasta perioada sa poti sa ii tai din radacini si din crengi.
Va puteti da seama dupa scoarta de pe tulpina daca pot sa actionez primavara aceasta? Sau sa il mai las pana anul viitor?
Aici aveti o poza : http://www.nelufastfood.lx.ro/bonsai.JPG
 

vali

Active Member
Moderator
Lamaiul nu este un bun candidat pentru bonsai si cu atat mai mult in conditiile climei de la noi. Poate ca undeva mai spre Mediterana, ar raspunde la tehnicile folosite in bonsai pentru micsorarea distantei internodale, a frunzelor (desi cu astea e greu de tot la citrice) si, in general, pentru dobandirea unui caracter de copac batran, sau macar matur.
Nu stiu cum ar reactiona la toate astea intr-un apartament, unde oricum lumina nu e suficienta indiferent unde l-ai tine, umiditatea la fel, curentii de aer sunt inexistenti, deci cam toate lucreaza impotriva ta.
In plus, exemplarul din imagine ar fi din start descalificat, datorita acelei umflaturi de pe trunchi (probabil o legatura uitata acolo de la altoire sau un tutore), care cu greu va fi mascata, chiar si dupa ani buni. Poate un marcotaj la acel nivel ar rezolva problema, dar - sincer - nu cred ca merita.
Personal, m-as orienta catre alte specii si m-as bucura de lamai asa cum este el :D .
 

iuli_agasat

New Member
vali a spus:
In plus, exemplarul din imagine ar fi din start descalificat, datorita acelei umflaturi de pe trunchi (probabil o legatura uitata acolo de la altoire sau un tutore).
Sunt doar la inceput.. dar ma gandesc ca daca pana acuma s-a dezvoltat asa frumos si de acum incolo o va duce bine.
Umflatura a aparut intr-o saptamana cat timp am fost plecat de acasa, timp in care lamaiul a avut una din crengute legate de trunchi..

Multumesc de indrumari sunt folositoare :)
 

vali

Active Member
Moderator
iuli_agasat a spus:
Sunt doar la inceput.. dar ma gandesc ca daca pana acuma s-a dezvoltat asa frumos si de acum incolo o va duce bine.
Ca esti la inceput, nu-i problema; de undeva tot trebuie inceput :) . Insa, cu atat mai mult, lamaiul nu e o optiune. Sunt de acord ca a dus-o bine pana acum (se vede!) si-ti doresc s-o faca si in continuare :D . Dar daca ar intra intr-un "regim bonsai", nu stiu cat de valabil ar mai fi.

In bonsai, e ca atunci cand vrei sa prinzi suta la ora, dar cu frana de mana trasa :) . Adica vrem ca planta sa se dezvolte cat mai repede, sa fie viguroasa, dar in acelasi timp, facem totul ca sa o tinem pe loc (gabaritic vorbind) :) .
De-aia spuneam ca ar fi mai bine sa abordezi specii mai docile si cu inclinatii native spre siluetele bonsai. Ca arbusti, buxusul, ilexul, cotoneasterul, sunt printre cele mai rezistente specii. Daca vrei neaparat arbori, ulmul sau diferitele soiuri de ficus cu frunza mica sunt alegerile ideale pentru inceput. Tre' sa muncesti mult ca sa omori asa ceva... :)

Si mai este un aspect: daca ai incepe cu lamaiul, ai fi si deziluzionat de pierderea lui si ai ramane si cu impresia (falsa) ca bonsaiul e imposibil :D
 

YAN

Member
Iuli ! Stai cuminte si lasa radacinile lamaiului in pace ! Daca te vei juca cu foarfeca prin ele il vei pierde ! Si dupa cum spunea si Vali mai sus , din lamai nu prea o sa faci bonsai ! :D
 
Sus