Lalele

adrianam

Well-Known Member
Da, asa vreau si eu sa fac, nu stiu insa daca voi reusi, ca pamantul meu se face beton vara, cand este vremea de scos bulbii!
Sau ar trebui sa astept o ploaie zdravana si dupa aceea sa-i scot.
Nu stiu insa cum ii voi pastra, ca presupune ceva spatiu si mai racoros si cu aerisire, etichete... :gandit:
 

cristinaf

Well-Known Member
Mare mister si cu lalelele astea...
Am avut plantate in acelasi loc, in aceleasi conditii, bulbi de Estella Rijnveld si Black Parrot. Primavara trecuta au inflorit din ambele varietati; chiar ma uitam ca-mi plac mai mult primele, aveau floarea mai mare. Iar anul asta mi-au rasarit doar black parrot, din celelalte nici macar una, dar din astea nu pare sa lipseasca vreuna.:nu stiu:
 

elianna

Well-Known Member
Sunt foarte frumoase. Pacat ca nu au iesit si celelalte.
Am avut si eu unele care au iesit cum trebuie primul an, apoi cu totul altceva. De aceea deocamdata m-am oprit la a cumpara si altele. Sa ma lamuresc mai intai ce-i cu ele.
 

popescu gp

Well-Known Member
Este o siguranta ca lalelele dupa cel mult 2 ani fie ca dispar,fie ca dau altceva;banuiesc ca nu sut suficient stabilizate ADN
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
eu le am pe astea (cred ca sunt vreo 25 de bulbi reistenti!!! ) de aproape 14 ani de la o vecina care le avea deja de la bunicii ei .Sunt lalele pitice,batute, cu inflorire tarzie care nu au disparut doar ca se inmultesc putin mai greu .
Mai am cateva soiuri simple ,romanesti care vad ca rezista de cativa ani.Tot ce am avut comanda Olanda au pierit la un an-doi de la plantare.
 

elianna

Well-Known Member
Eu am crezut ca am pierdut lalelele negre dar mi-au rasarit in locul unde le-am avut plantate acum 4 ani. Probabil au ramas niste bulbisori mici in pamant, undeva foarte adanc. N-au inflorit ca probabil sunt inca mici. Sa vad cum reusesc sa-i recuperez;-) Mi-au mai iesit si inflorit doua negre in doua locuri diferite, unde anul trecut nu iesise nimic. Probabil tot bulbi mici amestecati in pamantul pe care l-am mai mutat. La fel am patit si cu una rosie si una roz pal:roll: Bulbii mari plantati n-au mai vrut sa faca ochi.
 

LadyBug

Well-Known Member
Am jumulit lalelele, adica le-am rupt maciuliile cu seminte care au inceput sa se formeze si din greseala pe una am smuls-o cu totul din pamant, are un mic bulb intr-o parte si apoi am uitat-o pe pamant, bine ca nu e soare, sper ca-si va reveni daca o ingrop maine dimineata la loc :nu stiu:
 

LadyBug

Well-Known Member
Cat de mult conteaza marimea bulbului pt floare? Daca e mai mare se fac mai inalte? Daca e prea mic poate sa nu infloreasca deloc, dar care-i limita?
Si inca o intrebare: daca a fost cam seceta si nu e-am udat deloc peste vara, plus ca le-a invadat pirul, credeti ca le-o fi afectat rau, adica se pot usca bulbii din cauzele astea?
 

adrianam

Well-Known Member
Din ce am citit eu, este important sa nu aiba apa in perioada in care frunzele sunt uscate, altfel este posibil sa putrezeasca bulbul.
 

popicu

Member
Buna ziua. Va cer o parere.
Mai am niste bulbi neplantati de crocus si de lalele, s-au precipitat lucrurile in toamna si n-am mai apucat. Mai am sanse cu ei anul asta? Sa astept sa treaca valul asta de ger si sa incerc sa-i pun in gradina sau sa ii bag in niste ghivece si sa incerc varianta cu ei pe terasa, acoperiti cu o folie? Ce ma sfatuiti?
 

gabriela1

Member
Ii poti planta acum in ghivece si sa-i tii la loc intunecos si rece. Oricum,numai sa nu inghete.Sa-i scoti la viata peste vreo 2-3luni,iar cind cei din gradina vor da seme de gata",o sa-i plantezi in gradina ca sa intre in ciclul normal de viata.
 

popicu

Member
Ii poti planta acum in ghivece si sa-i tii la loc intunecos si rece. Oricum,numai sa nu inghete.Sa-i scoti la viata peste vreo 2-3luni,iar cind cei din gradina vor da seme de gata",o sa-i plantezi in gradina ca sa intre in ciclul normal de viata.
Buna ideea, multumesc! Cam cat de rece ar trebui sa fie locul unde-i tin acum dupa ce-i plantez?
 

monika 82

Well-Known Member
Mare mister si cu lalelele astea...
Am avut plantate in acelasi loc, in aceleasi conditii, bulbi de Estella Rijnveld si Black Parrot. Primavara trecuta au inflorit din ambele varietati; chiar ma uitam ca-mi plac mai mult primele, aveau floarea mai mare. Iar anul asta mi-au rasarit doar black parrot, din celelalte nici macar una, dar din astea nu pare sa lipseasca vreuna.:nu stiu:
Asa mi s-a intamplat mie cu crinii, am avut 12 varietati, iar in primavara urmatoare am ramas cu doua, celelalte nu au mai dat, eu cred ca sunt infestati bulbii cu ceva, este si asta o politica!
 

gabriela1

Member
Cu lalelele "deosebite" in Olanda am o indelunga si bogata exerienta. Sute !!!!! am avut,toate felurile.Sunt obtinute pe cale genetica,nestabilizate,asa cum spuea dl.Pipescu, si i citiva ani isi schimba caracterul;se duce spre parintele cel mai puternic. Asta daca nu pier.Eu m-am potolit si nu imi mai trebuiesc.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si eu am plantat ani la rand lalele sofisticate :roll:dar in 2-3 ani dispareau fara urma ,asa ca am renuntat sa arunc banii pe ei :-)
 
Sus