Lalele

nick1971

Active Member
v.cristina a spus:
:hipnotizat: oau!! ce de frumuseti aveti in gradina !! minunate!!

nick1971 nu pot sa vad pozele tale :nu stiu:
ptr ca nu ai cont pe facebook :)
imi pare rau, ma chinui de o saptamana sa pun poze pe postimage, pe photobuchet...
 
Vreau sa va spun ca ma enerveaza teribil chestia asta cu postatul direct de fotografii . Nici acum , dupa atata vreme nu-mi reuseste intotdeauna sa pun pozele. Cred ca trebuie sa mai consult topicul despre adaugarea de foto direct. :)
 

fixpix

Active Member
Roxana, nu stiu cum e pe sunphoto, dar pe photobucket sunt optiuni sa pui poze in forumuri, si e super simplu.
Oricum, chiar daca incerci de pe sunphoto, n-are rost sa pui un carnat de linkuri care nu merg.
Poti pune doar un link, asa cum crezi ca e bine, si da un "Preview" in loc de "Submit" ... si iti poti da seama daca faci bine sau nu, inainte de a merge mai departe.
Asa faceam si eu cand eram membru pe diferite forumuri si fiecare cu modalitatea lui de includere de poze.
Mie de ex, imi place cel mai bine un site allthingsplants.com pe care trebuie sa pui poze direct din calculatorul tau si pozele raman incarcate in site... indiferent ce faci tu ulterior cu pozele.
:hug:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Singurele lalele de care m-am putut bucura primavara asta fiind puse pe un strat mai umbrit. Nu au fost grabite sa rasara ca sa prinda ultimele geruri si zapezi, nici nu sunt arse de soarele de acum din miez de zi.


Celelalte pe de o parte au fost afectate de vremea rea din martie , pe de alte parte au fost zorite de vremea asta caniculara pentru mijloc de aprilie.
 

popicu

Member
Frumoase lalele aveti.
Am pus si eu toamna trecuta si mi-au rasarit, e primul an cand le am si mi-au facut mare bucurie.

O intrebare, ca pentru o incepatoare: ce faceti dupa ce se trec florile? le taiati tulpina si frunzele sau le lasati asa, sa se usuce singure? Nu stiu cum e mai bine pentru bulbi. Multumesc.
 

elianna

Well-Known Member
Din cate stiu eu, se taie florile cu tija cu tot iar frunzele se lasa pana se ofilesc. Asta se intampla prin iunie-iulie dupa care se scot bulbii si se pastreaza pana toamna. Poti sa nu-i scoti dar se adancesc mult in pmant si anul viitor vor iesi mai greu.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Toate bulboasele trebuie sa isi refaca bulbul pentru o viitoare inflorire, prin urmare frunzele sunt absolut necesare. Se elimina floarea pentru a nu consuma energie pentru producerea de seminte. Vei observa cum frunzele tuturor cresc, iar dupa un timp -prin iunie- incep sa se usuce singure, semn ca misiunea a fost indeplinita (in cazul in care nu intervine o uscare mai rapida din cauza secetei asociate cu vreme foarte calda).
 

lelia

Well-Known Member
Si mie imi plac franjuratele :visator:
Cristina sunt deosebite piticutele tale ,imi plac frunzele iar culoarea e super ! :visator:
Iti mai amintesti cum se numesc ?

Se trec foarte repede si sunt mult mai scunde decat de obicei .....







 

v.cristina

Active Member
multumesc lelia ! se numesc Lalele Praestans Unicum ; noroc ca am gasit emaiul cu comanda din toamna ca altfel chiar nu mai tineam minte :oops: :oops: :oops:

ai o gradina foarte frumoasa si foarte mare !! :clap:
 

popicu

Member
Adina-Ioana a spus:
Toate bulboasele trebuie sa isi refaca bulbul pentru o viitoare inflorire, prin urmare frunzele sunt absolut necesare. Se elimina floarea pentru a nu consuma energie pentru producerea de seminte. Vei observa cum frunzele tuturor cresc, iar dupa un timp -prin iunie- incep sa se usuce singure, semn ca misiunea a fost indeplinita (in cazul in care nu intervine o uscare mai rapida din cauza secetei asociate cu vreme foarte calda).

Am inteles, Adina. Si atunci, in iunie, le scot bulbii?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
popicu a spus:
Am inteles, Adina. Si atunci, in iunie, le scot bulbii?
In conditii bune nu e necesara scoaterea bulbilor in fiecare an, ci doar cam din 3 in 3 ani, cand se prea indesesc. Ideea e sa stii cam ce misuna pe la tine prin sol, ca eu, de exemplu, am multi viermi sarma si chiar si toamna trecuta, cand am scormonit sa verific bulbii de lalele am mai gasit doar 10 % din ei. Deci daca ai ceva dihanii devoratoare e mai bine sa le scoti, ca sa nu ai surpriza primavara viitoare ca nu mai rasare nimic :mrgreen:
 
Sus