Lalele

gabrielais

Active Member
asa am patit si eu..am avut unele rosii batute care anul urmator au iesit cu dungi galbene, cele albe sunt mov :rofl: s-au creat niste combinatii ca nici nu mai stiu ce am avut si ce s-a amestecat :)
 

elipopa

Active Member
bine ca mai aveti, chiar si asa impestritate.... eu nu mai am decat cateva, care au fost plantate in ghivece de plastic.... restul au disparut ....hrana pentru cine stie cine......nu mai plantez un bulb in gradina de la tara... sunt curioasa crinii cum au trecut, cati mai sunt......
 

elianna

Well-Known Member
Ca sa fiu sincera, nu m-am intristat, ba chiar as spune ca m-am bucurat pentru ca astea pitice infloresc mai devreme. Mai am 3 tufe care inca n-au semne de boboci si sper sa-si fi pastrat culorile initiale :D
 

gabriela61

Member
Buna dimineata.Am si eu lalele care nu infloresc si li se lasa frunzele.Dupa ce se usuca frunzele ar trebui sa le scot dar e foarteb greu ca nu le mai gasesc.Anul acesta am sa incerc sa fac asta dupa ce trece sezonul de inflorire si le replantez in ghivece mari npana o sa le pun iar in gradina.Credeti ca o sa le fac rau daca procedez asa?macar un an ca sa infloreasca iar mai bogat.Mi-am luat niste bulbi de lalele negre.In primulan au inflorit superb iar anul urmator nici macar o floare.Au fost singurele care au facut asa nazuri.
 

v.cristina

Active Member
veretregn a spus:
roxanasoare a spus:
Daca plantez lalele acum, mai infloresc anul asta? Taocmai am cumparat niste bulbi si as fi vrut sa ma bucur de ei. Daca ii pastrez pentru la toamna o sa se usuce?

Nu ești singura care plantează lalele în februarie. Plantează-i acum! Eu și ieri am mai găsit niște plicuri de lalele uitate. În fiecare mi se întâmplă asta și unele înfloesc altele nu.
Si eu am obiceiul sa plantez lalele primavara deoarece vad pe unde mai am goluri in gradina; toamana din pacate nu mai am nici urma de floare de primavara prin gradina :) :)si sincer nici nu mai am idee pe unde sunt bulbii pozitionati

la mine , cele plantate primavara nu au mai inflorit in anul respectiv, mai ales datorita faptului ca in ultimii ani caldura a venit dintr-o data, scurtand perioada primaverii si a temperaturilor preferate de lalele :(
 

veretregn

Active Member
gabriela61 a spus:
Buna dimineata.Am si eu lalele care nu infloresc si li se lasa frunzele.Dupa ce se usuca frunzele ar trebui sa le scot dar e foarteb greu ca nu le mai gasesc.Anul acesta am sa incerc sa fac asta dupa ce trece sezonul de inflorire si le replantez in ghivece mari npana o sa le pun iar in gradina.Credeti ca o sa le fac rau daca procedez asa?macar un an ca sa infloreasca iar mai bogat.Mi-am luat niste bulbi de lalele negre.In primulan au inflorit superb iar anul urmator nici macar o floare.Au fost singurele care au facut asa nazuri.
Ai încercat să tragi tulpinile uscate din pământ imediat după ce li s-au lăsat frunzele?

Eu am remarcat că există un dăunător mare, sobolan / șoarece (nu știu sigur) care le roade la baza tulpinii, deasupra bulbului. Trăgându-le din pământ am observat că erau pur și simplu roase. Însă asta nu la toate varietățile, în special la cele roșii, albe și purpurii.
 

elenafles

Active Member
Ca sa protejez bulbii i-am plantat in ladite de plastic pe care apoi le-am ingropat in pamant.Acesti sobolani sau soareci sunt atat de puternici incat mi-au ros ladita ca sa poata sa ajunga la bulbi. :cry:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:eek: Sunt fara cuvinte. O sugestie, incearca sa pui si cate un bulb de frittilaria imperialis printre ele, s-ar putea sa nu le mai gaseasca a fel de apetisante, pentru ca "inmiresmeaza" pamantul de o raza de 50cm de jur imprejur.
 

serbo

Member
Eu aveam si niste crini langa lalele si se pare ca au fost mancati. Oricum, acum doua zile am sapat sa vad ce mai e prin pamant si am gasit galeria ... imensa :x . Am citit undeva ca ajuta contra cartitelor si usturoiul pus printre bulboase.
 

geodezia

Well-Known Member
:pumni: :pumni: mie o fritillaria mi-a scos-o catelusa din pamint ...ce o fi avut cu ea .. ca am inteles ca este urit mirositoare ... acum imi vine sa tupan catelusa :suparat: :suparat:
oare la anu va rasari saraca floare
o pusesem in tomana asta in pamint
ce o fi avut cu ea ..
 

Roxana Peled

Active Member
Eu nu pot sa inteleg cum poate sa i se para cuiva ca miroase urat Fritillaria :eek:
Ador mirosul plantei asteia! Am stat cu nasul in ele (ca am doua :D ) toata primavara de cand au rasarit. Si miroase planta cu totul, nu trebuie sa astepti sa infloreasca :indragostit:
Si NU miroase a usturoi! :rofl:
 

popescu gp

Well-Known Member
Mie imi plac in general lalelele indiferent de dimensiune,culori sau forma;este o boala.Felicitari celor ce le au si carora le plac.
 

adrianam

Well-Known Member
La mine au inflorit gramada, ma bucur ca sunt mai timpurii iar de-acum inainte din aceste voi cauta- timpurii si extra-timpurii, deoarece prind vreme mai rece si dureaza mai mult florile in gradina. Nu stiu daca voi avea timp si rabdare sa le scot din pamant si sa le pastrez in boxa. Le-am pus in ladite ingropate in pamant, de aceea sunt asa grupate.

, , , , , , , , , , , ,
 

nina77

Member
Foarte frumoase lalele aveti :D .Pun si eu cateva poze cu ale mele.





Roxana Peled a spus:
Eu nu pot sa inteleg cum poate sa i se para cuiva ca miroase urat Fritillaria :eek:
Ador mirosul plantei asteia! Am stat cu nasul in ele (ca am doua :D ) toata primavara de cand au rasarit. Si miroase planta cu totul, nu trebuie sa astepti sa infloreasca :indragostit:
Si NU miroase a usturoi! :rofl:
Ce ma bucur ca spui asta Roxana :D .Eu am cartite in gradina, am incercat toate metodele de care am aflat si n-am reusit sa scap de ele,ma gandeam sa iau fritillaria dar parca mi-era groaza de mirosul neplacut.La toamna sigur o sa plantez cativa bulbi printre celelalte flori.
 

Dea

Active Member
Adriana si Nina, ce superbitati de lalele aveti!!! :visator: Sunt minunate, toate, in egala masura!
Ne coloreaza gradina intr-un mod exceptional!!
Au inceput si ale mele :D , desi parca usor mai nehotarate, poate si din cazua timpului mai rece de pana acum
 
Sus