Lalele

silvia

Member
Doina draga trebuie sa iti spun ca ma bucur pentru plantele tale inflorite,pentru lalele negre in special dar sunt convinsa ca multitudinea de culori,de varietati fac un covor minunat in gradina ta.
Kalanchoe de la tine sunt inca micuti dar iti transmit pupici si te asigura ca nu te vor uita.
 

titus24

New Member
Bulbi de lalele si narcise

Intrebare:ce credeti e momentul sa pun bulbii de lalele si narcise pe care i-am scos in vara si i-am tinut la uscat intr-o magazie?
 

viovaslui

Member
bulbii de lalele se pot acoperi daca totusi gerurile iernii persista. din propria-mi experienta nu am avut nicidata cu inghetul bulbilor. totusi anul acesta am pus pe o parcela de lalele frunzar.
 

Simina

Active Member
Dar daca bulbii de lalele sunt asezati in jardiniere? Sa ma ingrijorez daca ii las pe balconul deschis, peste iarna?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:oops: Eu am plantat lalelele comandate anul asta la vreo 20-25 de cm. adincime fiindca deasupra am pus crosusi si anemone :?
Celelalte pe care le am de citiva ani sunt la vreo 10 cm.Niciodata nu au rasarit "inainte de vreme"............dar nici nu au inghetat.
 

zamfira

Member
Mersi :)
Eu din cauza sapatului aveam retineri sa le pun prea aproape de trandafiri . O sa mai meditez la ideea asta
 

claudia_s

Member
cine ma ajuta si pe mine. As vrea sa pun lalele intr-un ghivevi cam de 10l si sa le las afara pe terasa. Oare vor supravietui sau vor ingheta?
 

claudia_s

Member
Multumesc pentru idei fetelor. Cred ca o voi pune in aplicare pe cea cu sacul de iuta. Buna ideie einsteinitza.
 
Sus