Lalele

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
veretregn a spus:
De ce nu puneți bulboasele în coșulețe din alea de plastic și apoi în pământ?

http://www.groeiwebwinkel.nl/media/cata ... nset_1.jpg
Da, sunt foarte eficiente cosuletele astea. Eu plantez bulbii de hippeastrum in ele si ii tin peste vara in gradina. Totusi sunt destul de costisitoare daca ai multi bulbi de plant.
Nu m-am gandit sa le utilizez si la lalele, insa chiar este o idee foarte buna. :D
 

lelia

Well-Known Member
Anul trecut am plantat vreo 50 de bulbi in ladite de plastic ,mi sa parut foarte anevoioasa operatiunea ,dar cand le-am scos a fost super...
Din lipsa de spatiu si din cauza pozitiei gradinii (in panta ) nu pot pune cei 500 de bulbi in cosulete sau ladite ....

Acum problema e si mai grava ,n-a plouat din iulie si toate bulboasele mele asteapta sa fie pantate ....doar cu tarnacopul pot sapa pamantul :(

Asa cum spunea Horia ,pentru plante sanatoase si florifere ,bulbii trebuiesc transplantati in fiecare toamna sau macar o data la doi ani .
E stresant ,obositor si sunt o multime de inconveniente ,dar mie imi plac foarte mult bulboasele si incerc atat cat pot ,sa le fac pe plac .
 
Acum cand am facut gropi pentru trandafiri in apropierea lalelelor am remarcat ca de fapt nu au disparut ci s-au dus mai in adincime si din cauza asta nu mai razbat. Vreau sa va spun ca i-am gasit si la 25 cm
 

ionutsu92

New Member
Sal'tare dragi colegi si bine v-am gasit....pe unii ii stiu de pe alte forumuri.
Ma numesc Ionut si sunt un impatimit al florilor ...indiferent de tipul acestora.
Toamna asta am plantat si eu vreo suta si 50 de bulbi de lalele si mai multe narcise.....tare-s curios de primavara ce va veni.
Vreau sa rup gura satului cu gradina mea ...asa cum am reusit si cu gladiolele. :rofl:
Tocmai despre lucrul astam am discutat la un curs de botanica acum 2 zile Roxanicibogdanici. Profa mi-a spus ca florile inmultite prin bulbi in special lalelele si zambilele au aceasta caracteristica .
Pe parcursul toamnei din momentul plantarii...ele inainteaza in sol(in adancime) pentru a-si procura apa cu sarurile minerale si astfel sunt mai in adncime decat le punem noi+ ca se protejaza si de frigul iernii.
In momentul in care primavara da semne ca soseste...ele urca incet-incet spre suprafata solului si prind viata din nou, se dezvolta si infloresc .

Deabia astept primavara!!! :)
Toate cele bune!
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am 24 de pachete de bulbi de lalele si 3 de narcise, din care am plantat 6.
Bulbii dintr-un pachet i-am pus in cate o plasa taiata de la cartofi sau ceapa. Adica in loc de cosulet am folosit plasa. Am terminat plasele si pentru sambata trebuie sa mai fac rost de alte plase sau de ladite de plastic din piata. din cele folosite la legume.
Este primul an in care plantez mai multie bulboase,( pana acum m-am axat in special pe trandafiri :D )

Am plantat si in primavara multi bulbi de narcise si zambile luate de la tarani, pe unii in plase, pe altii fara, dar din pacate nu mi-am notat ce si pe unde am pus.

Abia astept si eu primavara sa vad cum vor inflori.
 

tama

Member
Adrianam, cum plantezi bulboasele in plasa de cartofi?
noi am reusit in vara asta sa ne mutam in casuta noastra(defapt garajul l-am facut locuibil pana anul viitor cand vom termina casuta) si acum incep sa-mi fac gradina cu flori. bulboasele le=-am plantat cu oarece retineri din cauza cartitelor care sapa prin toata curtea :x .
am observat ca unde am pus usturoi nu mai vin cartite, dar nu stiu ce le pot face ca acum doar nu ma apuc sa umplu curtea cu usturoi :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Dar o poţi umple cu fritilaria imperialis. E adevărat ca si aceasta miroase zdravăn, si deloc plăcut (a drojdie fermentata) însă doar o luna, prin martie - aprilie, în momentul înfloririi, si simţi doar dacă te apropii de flori. După care bulbul rămâne în pământ si "parfumeaza" pământul cam un metru de jur împrejur. Nu ar tb să mai ai probleme. Se înmulţeşte foarte uşor prin divizarea bulbului. Odată divizat, să nu te aştepţi să si infloresca vreo 2 ani, până nu ajunge din nou la maturitate. Dar îşi păstrează rolul de "protecţie".
 

adrianam

Well-Known Member
tama a spus:
Adrianam, cum plantezi bulboasele in plasa de cartofi?
noi am reusit in vara asta sa ne mutam in casuta noastra(defapt garajul l-am facut locuibil pana anul viitor cand vom termina casuta) si acum incep sa-mi fac gradina cu flori. bulboasele le=-am plantat cu oarece retineri din cauza cartitelor care sapa prin toata curtea :x .
am observat ca unde am pus usturoi nu mai vin cartite, dar nu stiu ce le pot face ca acum doar nu ma apuc sa umplu curtea cu usturoi :)
Despic plasa ca sa fie intr-un singur strat si apoi o asez pe fundul gropii, cu marginile ridicate astfel incat sa o pot gasi daca scormonesc un pic la suprafata. Pun bulbii pe ea la distanta de 5-10 cm, functie de cat loc este si acopar cu pamant de gradina amestecat cu ceva pamant de florarie, nisip, ce stii ca este util pentru flori.

Buna ideea cu fritillaria! Multumesc Caramell!
Trebuie sa fac rost de bulbi ca la munte mi-au terminat doua clematite pe care abia le plantasem!
 

sebii

Member
Eu am plantat anul trecut peste 200 de bulbi si mai avea vreo 100, majoritaea de lalele, nu va spun ca culori si forme. Din cauza cartitelor am pierdut apoape toti bulbii si atunci in primavara am pus bulbii de vara in ladite de plastic. Din toti bulbii am ramas doar cu cativa bulbi de narcise in rest au halit tot. E adevarata si verificata si treba cu migratul bulbilor in jos dar ceea ce fac cartitele nu se compara. Acum am cumparat iar o gramada de bulbi dar nu am mai bagat nici un bulb in pamant. Am nivelat pamantul, am pus o prelata mai groasa data jos de la o terasa din Mamaia, am pus pietris si peste am facut niste jardiniere de lemn, cu fund din prelata gaurita gasita si ea tot in Mamaia. In jardiniere am pus pamant si apoi bulbii. In felul asta macar 2 ani nu am treaba. Problema e ca e mai greu sa pun cava in pamant acum daca as vrea dar nu imposibil. Oricum am o albizzia, o salcie pletoasa si un salcam. O sa pun imediat si poze poate mai dau idei si altora.

https://plus.google.com/u/0/photos/1110 ... 5762?hl=ro
 

adrianam

Well-Known Member
La mine in gradina nu au aparut cartite pana acum, asa ca sper sa le vad inflorite, daca nu putrezesc pana la primavara.

Am scos bulbii de gladiole olandeze din pamant si din 10 cati am plantat in primavara, au inflorit vre-o 6, iar acum am mai gasit doar vre-o 4 bulbi care par viabili si vre-o 2 care s-au atrofiat, nu cred ca va mai iesi ceva din ei la vara. Cam mic procentul. Sunt curioasa daca si la lalele va fi acelasi.
 

ionutsu92

New Member
Anul ce va veni sper că va fi cu un plus la capitolul flori de primăvară. :) http://ionutmioveni.sunphoto.ro/Florile_bunicii/82966575
In privința gladiolelor si eu am avut surprize de genu celor expuse de adrianam ...unii au inflorit si dupa s.au uscat...bulbii măcinându-se în pământ...alții nici macar n.au apucat sa înflorească pentru ca între timp s-au uscat...și toate astea zic eu se datoreaza lipsei îndelungate de apă din acest an.
Gladiolele ce au rezistat până în toamnă mi-au produs mii de bulbili și sunt foarte mari bulbii :mrgreen:
Ceva de genu:
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/Colectie_gladiole/82966811
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/Colectie_gladiole/82966809
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/Colectie_gladiole/82966808
Bucurie foarte mare mi-au produs și daliile care s-au dezvoltat foarte frumos...si pe care le pot dubla lejer la anul.(n.am decât vreo 5 modele).
Toate cele bune! ;-)
 

veretregn

Active Member
tama a spus:
Adrianam, cum plantezi bulboasele in plasa de cartofi?
noi am reusit in vara asta sa ne mutam in casuta noastra(defapt garajul l-am facut locuibil pana anul viitor cand vom termina casuta) si acum incep sa-mi fac gradina cu flori. bulboasele le=-am plantat cu oarece retineri din cauza cartitelor care sapa prin toata curtea :x .
am observat ca unde am pus usturoi nu mai vin cartite, dar nu stiu ce le pot face ca acum doar nu ma apuc sa umplu curtea cu usturoi :)
Se spune că, din cauza mirosului, Fritilaria imperialis alungă cârtițele... și combină bine cu bulbii de lalele.
 

roxanasoare

Member
Daca plantez lalele acum, mai infloresc anul asta? Taocmai am cumparat niste bulbi si as fi vrut sa ma bucur de ei. Daca ii pastrez pentru la toamna o sa se usuce?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
planteaza acum ca pana la toamna nu vor rezista .
am plantat si eu in anii trecuti lalele primavara , unii au inflorit ,altii doar in anul urmator :D
 

veretregn

Active Member
roxanasoare a spus:
Daca plantez lalele acum, mai infloresc anul asta? Taocmai am cumparat niste bulbi si as fi vrut sa ma bucur de ei. Daca ii pastrez pentru la toamna o sa se usuce?

Nu ești singura care plantează lalele în februarie. Plantează-i acum! Eu și ieri am mai găsit niște plicuri de lalele uitate. În fiecare mi se întâmplă asta și unele înfloesc altele nu.
 

serbo

Member
Dupa experienta tragica de anul asta pot spune ca intr-adevar fritilaria protejeaza lalelele contra cartitelor. Nu am avut niciodata probleme cu ele insa toamna trecuta am vazut 3 musuroaie langa stratul cu cele mai multe si mai frumoase lalele. Desi stiam ca sunt amatoare de bulbi pur si simplu am uitat si nu am dat importanta. Acum, mai am doar cateva lalele care au fost plantate langa 2 bulbi de fritilaria.
 

belisima

Well-Known Member
lalelele mele sunt uimitoare :eek: o sa revin si cu o poza ca sa exemplific,in toamna am pus in rondul cu lalele un fel de burlan-jardiniera,are un diametru de aprox 20 cm si inaltime 60 cm,plin cu pamant,mai pun in el panselute etc...ce credeti?!lalelele de sub el au strabatut toata distanta aceea si au iesit din burlan cu boboci

mai fac o paranteza ,in vara am rarit lalelele ,si am si vandut cativa bulbi,cineva spunea ca nu vor mai inflori pt ca au fost scoase prea devreme,cred ca mitul a fost daramat :D la mine au facut toate boboci si sper ca si la cei carora le-am dat :rose:
 

elianna

Well-Known Member
Eu am avut anul trecut lalele lila, roz, oranj si rosii pitice doar cativa bulbi. Acum toate au iesit si inflorit pitice rosu cu dungi galbene :( Au fost plantate in grupuri diferite si la distanta, nu stiu ce s-a putut intampla :? Mai am doua grupuri mov si negre care sunt inca mici si sper sa-si pastreze culoarea.
 
Sus