Lalele

adrianam

Well-Known Member
Nu este prosteasca ideea!
Prima data a aparut la Conspiratia becurilor sau Cartelul Phoebus unde producatorii de becuri au hotarat ca becurile sa fie construite astfel incat sa aiba o durata de viata limitata, pentru a-si asigura vanzarile si cresterea profitului. Gasiti mai multe pe net despre asta si despre uzura morala planificata.
Acest lucru a inceput sa se aplice si asupra plantelor. De ce credeti ca au aparut hibrizii? Tocmai pentru ca producatorii lor sa-si asigure vanzarile. Daca fiecare cumparator al unei seminte hibride, ar pastra seminte pentru anul urmator, credeti ca ar mai cumpara cineva seminte?
La fel cu lalelele. Daca se umple curtea cu lalele in cativa ani datorita inmultirii, ati mai cumpara alte lalele? Pai atunci producatorii de bulbi ar da faliment!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
la mine deocamdata doar un soi pitic infloreste

cele comune au boboci ,iar alea mai frumoase ,negre sau cu dungi ciufulite au disparut pur si simplu :( acum 2-3 ani au fost plantati dar nici urma de ele :(
 

elipopa

Active Member
Fetelor, sunt total de acord cu ceea ce ati spus referitor la lalelele olandeze! La fel am patit si eu, din lalelele puse acum trei ani, nu am ramas decat cu 10% si am luat bulbi de cateva milioane, umplusem gradina de innebunisera vecinele! Unele soiuri intr-adevar s-au inmultit, restul au pierit pur si simplu, ori nu au mai facut flori! In gradina de la bloc nu am cartite si tot au disparut!!
Asa ca astazi am fost la piata si am gasit din astea autohtone, am luat de la o babuta de 10 ron o plasa si-mi mai aduce si maine :dans: :dans:
Caut de vreo doua saptamani si abia astazi am gasit, nu am gasit din acelea rosii cu floare mare, care infloresc mai timpuriu, mai caut!
Ramane de vazut ce se va intampla si cu astea, ca tot la tara le duc!!
 

fixpix

Active Member
Veretregn (Horea)

Tu esti in OLANDA sau unde?
De unde iti iei bulbii? Din RO?
Ce zici de toata polemica asta ref. la bulbii proveniti din Olanda???
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am mai facut azi pozici prin gradina, le postez diseara.
:)
Eu cred asa despre lalelele olandeze: ca se livreaza in regim fortat motiv pentru care in primul an infloresc abundent. In al doilea an sunt epuizate si unele nu mai fac flori. In anul al treilea unele isi revin. Asta daca nu sunt omorate de apa in exces intre timp. In unele cazuri chiar sunt mancate de rozatoare.
 

cristinaf

Well-Known Member
Si eu ma inscriu pe lista celor care nu-s multumiti de bulbii olandezi.
Inca mai caut lalele rosii, simple, cu floare mare, din cele autohtone.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
cornelia a spus:
Eu cred asa despre lalelele olandeze: ca se livreaza in regim fortat motiv pentru care in primul an infloresc abundent. In al doilea an sunt epuizate si unele nu mai fac flori. In anul al treilea unele isi revin. Asta daca nu sunt omorate de apa in exces intre timp. In unele cazuri chiar sunt mancate de rozatoare.
La mine: nu isi mai revin. Au disparut cu totul. Nu sunt selectiv mancate de rozatoare. Si nu au apa in exces. Intr-un singur loc am mai multa umiditate, la evacuarea burlanului. Acolo sunt plantate tot lalele rosii si sunt mai bogate ca toate celelalte. Deci tot da cu virgula.
 

lelia

Well-Known Member
Stim cu totii ca tot ce cumparam e fortat ,ingrasat ,combinat ,vopsit ,etc...,.
Am in gradina lalele cumparate acum 4 ani ,s-au inmultit insa nu mai sunt la fel de bogate,iar unele au inflorit simplu ,ma refer la cele duble .Cele simple ,unele au inflorit anemic ,iar cele papagal sunt acum simple si singurele care nu s-au inmultit .

Ma declar multumita de soiul asta (nu stiu cum se numeste )...



Si-au pastrat culoarea frunzelor si florilor ,s-au inmultit si infloresc mai tarziu decat suratele lor .Cred ca-mi voi lua si alte combinatii ,desi nu ma dau in vant dupa pitice .
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Interesant, la mine tocmai lalelele papagal au rezistat si s-au inmultit! Sunt rosii
 

popescu gp

Well-Known Member
Lalelele cum spune si Cornelia si Carmenushka sunt fortate si nu sunt stabile in formarea lor,aparand intr-un moment ca apoi sa revina la originea din ce au fost obtinute.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
La mine au iesit destul de multe din cele din anii trecuti, le-am identificat in poze. Unele negre pe care le-aveam nu le-am remarcat pana acum dar or fi un soi care infloreste mai tarziu.
Pana acum, situatia e cam asa:



 

veretregn

Active Member
fixpix a spus:
Veretregn (Horea)

Tu esti in OLANDA sau unde?
De unde iti iei bulbii? Din RO?
Ce zici de toata polemica asta ref. la bulbii proveniti din Olanda???
Sunt în Belgia. Îmi cumpăr bulbi și din Olanda... oricum 70% sunt produși din Olanda.

Eu nu cred că bulbii din Olanda sunt de proastă calitate... cred doar că uneori riști să cumperi ceva și să apară altceva...

Tratamentul pe care l-am aplicat până acum a necesitat muncă și am reușit să îi multiplic:


Lalele adoră umezeala primăvara, iubesc uscăciunea totală vara. De aceea se scot și se replantează.

Plantați în octombrie - noiembrie să nu fie pe îngheț.
Lăsați în pace. în momentul în care apar bobocii prima fertilizare cu granule de patenkali sau yaramilla sau orice îngrăsământ complex (nu este biologic și nu trebuie să aibă N-ul mai mare decât P și K), asta prin februarie la mine.

Din momentul ăsta nu îi las fără apă. Dacă nu plouă o săptămână încep cu udatul... odată la 3-4 zile până când se anunță ploi.

În momentul în care pică prima petală rupdoar capul florii, nu toată tija și aplic o a doua fertilizare cu același îngrăsământ. Am grijă să nu las să se formeze semințe și continui udările pe timp de secetă.

Nu mai fac nimic decât îi ud până în momentul în care observ primele semne de ofilire și mă opresc. Este gata. Când frunzele unt uscate, îi scot, îi etichetez (sau nu). De obicei am 2 bulbi care sunt capabili să înflorească sezonul următor + încă un bulb care nu va înflori. Cel care nu înflorește îl arunc de obicei sau îl pun într-o pădurice.

bulbii se usucă la umbră șila temperaturi mai scăzute. Nu se lasă în soare pentru a grăbi uscarea.

Cei pe care i-am lăsat în pământ după un an doi pier... asta pentru că vor pierde un strat / sezon / lăsați în pământ.

Nu tai florile pentru pus în vază... însă înlătur după prima petală căzută floarea cu capsula de semințe.

Este multă muncă cu ei...

_________________________________________________

Anul acesta nu îi voi scoate... am decis să risc și vreau să văd rezultatele...

Anul trecut am încercat cu 120 de bulbi să îi las în pământ și am plantat fasole deasupra.... au ieșit aproximativ 90...

______________________________________________________

Există tipuri de lalele care "orbesc" sau care nu mai ies deși sunt perfect sănătoși... de exemplu Tulipa Angelique...

______________________________________________________

De unde știu toate astea? Vecinul meu pensionar și octogenar a fost producător de lalele și bulbi

____________________________________________________

Zambilele trebuiesc tratate la fel ca și lalele doar că nuse rupe tija ci se înlătură cu grijă florile uscate de pe tijă ... rămânând doar un spic verde.

_______________________________________________

Narcisele se pot lăsa însă se înlătură capsulele de semințe... se scot la 2-3 ani pentru că supra aglomerarea duce la pierirea bulbilor

__________________________________________________

Muscari armeniacum se lasă în pământ și nu se taie tija ci se înlătură capsulele de semințe... tija rămâne

________________________________________________________

Crocus - niciun tratament special

___________________________________________________________


Sper ca asta să ajute pe cineva
 

adrianam

Well-Known Member
Multumesc pentru sfaturi, maine ma duc sa tai toate capsulele cu seminte la lalele, narcise si zambile! :D
Nu m-am gandit pana acum ca pierd timpul cu semintele in loc sa formeze bulbisori!
 

carla

Active Member
Horea, sa stii ca la mine lalelele Angelique au iesit anul asta mai multe decat anul trecut, cand le-am plantat. Dupa cat timp ar trebui sa "orbeasca"?
 
Sus