Lalele care infloresc mai multi ani la rind...

Claudiavis

Active Member
Buna ziua, dragi gradinari!

Vreo 2 ani la rind am avut niste ronduri de lalele frumoase rau. Anul asta, surpriza: intr-un rond au inflorit doar lalelele rosii (cred ca sint Darwin clasice), iar in celelalte ronduri au inflorit anemic vreo 10 lalele cu totul. Restul au facut cite o frunza imensa si atit. Asa ca m-am suparat!!!!

Din experienta voastra, ce lalele v-au inflorit multi ani la rind, fara sa le scoateti peste vara din pamint? Mentionez ca eu stau in Ilfov (si anul trecut a fost cam seceta pe-aici, nu stiu daca are vreo relevanta).

Multumesc mult!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Seceta nu a re relavantza peste vara, dar are relevanta pe vreme de primavara. In general lalelee din comert cam au probleme, atit de rezistenta in timp cit si de rezistenta la boli.

Cel mai practic ar fi sa iei lalele deja de unde merg bine, de la colegi/prieteni si/sau cunoscuti sau aici de pe forum.

Tin minte ca primele lalele le-am adus acasa cind eram in clasa intiia sau a doua de la scoala.... unde babutze vindeau flori in fatza scolii.... ei bine, unele din aceleas rezista inca in gradina.... si au trecut citeva decenii bune.... evident nu e acelasi bulb, dar e acelasi soi.
 

Claudiavis

Active Member
Revin cu ce am observat apropo de lalele:
- Am scos bulbii vechi si cred ca ii plantasem prea adinc - de doua-trei ori inaltimea bulbului (asa scria pe ambalaj). Foarte multi erau putreziti, cu bulbi mai mici pe linga ei. Noi avem sol lutos, greu, se imbiba foarte bine cu apa, deci cred ca pentru unele soiuri a fost cam umed. Anul trecut a si plouat mult in primavara.
- Din ce am recuperat si replantat foarte aproape de suprafata solului, lalelele franjurate au inflorit. E deja al 3-lea an cind infloresc, deci avem deja un cistigator.
- Of course, lalelele cu cupa simpla rosii (vreo doua nuante - rosu spre carmin si rosu aprins) si lalelele simple galbene sint bine-mersi.
- Lalelele pitice botanice rosii sint si ele pe pozitii. Imi scapa acum numele lor exact.

No, asta e, adios lalele fistichii, sint prea sensibile pentru solul meu.
 
Sus