Lagerstroemia indica

happy

Well-Known Member
Este frumoasa si culoarea asta!S-a decolorat din cauza soarelui puternic din vara asta. Sau s-a palit cand te-a vazut nasa! :rofl:
 

Floria

Active Member
riana a spus:
la mine a inflorit cea roz care in toamna era rosie :(
:tavalit: Mor de ras !!! cel putin a ta este roz inchis din rosu, a mea din rosu a inflorit lila anul acesta ! Iar doua care au inflorit lila anul trecut , anul acestea sunt albe :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Tu nu ai fost nasa anul asta Floria? :? Lagerstroemiile au luat-o razna in Romania.Parca numai ele :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cum v-au iernat dragalaseniile astea ?
Eu am avut doua in gradina putin acoperite cu o pinza mai groasa si doua le-am scos in ghivece pe care le-am tinut in casa.
In sfirsit ieri a disparut zapada de pe cele din gradina,le-am descoperit si arata ca si cum ar trai :mrgreen: .Jos de tot par a fi verzi.Le mai las citeva zile sa vad exact ce fac.
Cele din ghivecele iernate in casa sunt pline de frunze noi.Le-am scos si pe ele afara zilele trecute.Adica ghivecele,ati inteles voi.
Daca cele din gradina sunt ok, la anul e clar ca vor ramine in gradinuta cu toatele . :)
 

carmenushka

Active Member
Eu am avut doar una mica afara in gradina pe care am musuruit-o bine ca pe trandafiri si apoi a stat acoperita de zapada. Acum pare ok dar vedeti ca intra in vegetatie foarte, foarte tarziu, asa ca sa nu va speriati daca toti arbustii sunt verzi numai lagerstremiile nu dau semne de viata, pot inmuguri si dupa jumatatea lunii mai, in functie de cat de cald e mai ales in timpul noptii
 

carmenushka

Active Member
Piticul meu a inverzit, a rezistat neprotejat sub zapada! :dans: acum e plin de frunzute verzi, doar varfurile crengutelor de anul trecut s-au uscat si le-am scurtat pana la partea care a inverzit
 

bebe Iris

Active Member
Vad ceva mugurasi verzi si eu la 2 din 3 :D (cred ca una e decedata, sper sa nu fie cea mov pal). Cred ca nu are rost sa plantam pomisori, daca oricum ingheata crengile si o luam de la capat, mai bine tufa.
 

happy

Well-Known Member
carmenushka a spus:
Piticul meu a inverzit, a rezistat neprotejat sub zapada! :dans: acum e plin de frunzute verzi, doar varfurile crengutelor de anul trecut s-au uscat si le-am scurtat pana la partea care a inverzit
Lagestroemiile mele(alba si lila) au sucombat. :( Nimic ,uscate total.Nu au mers bine anul trecut si acum ma asteptam la asta.In schimb mi-am luat una rosie de la Dianadia carte este mare si frumoasa! :D
 

riana

Active Member
si ale mele au dat toate cam greu dar au inverzit. le-am tinut in casa iarna. imi pare rau pt ale tale Happy. :(
 
Sus