Lagerstroemia indica

claude

Well-Known Member
Moderator
Daca bine imi amintesc, are Riana...era ingrijorata daca a supravietuit iernii
 
nu am auzit de lagerstroemia. Azi am citit ca arborele asta este un hibrid de 3 arbori din care unul este lagerstroemia :). la arborele asta imi place ca are flori rosii, ca sunt multe, ca s-a adaptat in zone temperate si ca este in top 10 fast growing trees. Cum eu doresc cat mai repede pomi inalti :) mi-a captat rapid atentia.

sa vad ce are Riana. parca citisem ieri ceva de un pomulet al ei de care era ingrijorata
 
n-am reusit sa gasesc pe cineva sa imi trimita si mie seminte de Arapaho :(

Am cumparat seminte de Lagestroemia indica :rosu, alb si roz.

Danref: ceva sfaturi legate de incoltitul semintelor, temperaturi, udare etc.. .As dori sa iasa plantutele din aceste seminte si sa nu gresesc in vre un fel.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Din semintze nu e sigur ca iese aceeasi culoare. Apoi pomii respectivi sint sensibili la fainare cred.. dar crescindu-i din semintze s-ar putea sa iasa ceva mai rezistent.

Cel numit Dynamite se pare ca este rosul cel mai reusit.. si foarte rezistent la boli.... apoi urmeaza Arapaho.
 
pe semintele mele nu scrie decat lagestroemia indica alb, roz si albastru. De ala albastru nu am auzit, sper sa nu iasa altceva :) O sa tratez plantutele impotriva fainarii la momentul respectiv, numai sa iasa ele, ca la cat de mici sunt seminele... Intrebarea este, trebuie tinute la ald, la temperatura constanta, se uda mai des, se uda mai rar, adica macar sa nu le omor eu cu mana mea
 

riana

Active Member
uite ce am gasit pe net:Lagerstroemia (liliac de India). Arata ca si cum cineva a luat o tufa mare, pe care a imbibat-o intr-un butoi cu culoare alb, roz-pal sau ciclam. Nu este pretent ios, creste bine si la soare, si la umbra, iar apa o va bea doar daca i-o vei da. Sunt rare cazurile cand te atentioneaza ca vrea apa, lasandu-si frunzele in jos.

Se inmulteste destul de usor, prin seminte. Acestea se pot sema na de indata ce le-ai cules sau in ianuarie-februarie, in locuri protejate. Plantele au capacitatea de a inflori chiar din primul an.
 
m-as bucura tare sa fie asa cum spui tu Mie semintele mi s-au parut microscopice, acuma plantate in pahare nici macar nu se mai vad pe unde sunt. Sper, ca nu am oricum altceva de facut, ca or sa iasa!!!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
MirelaLucia... eu spun sa schimbi numele topicului in

Lagerstroemia indica - Crape Myrtle ... si in interior sa discutam despre varietatea Arapaho si altele.


Ca idee este un pomisor care infloreste mai toata vara si este rezistent la seceta... dupa cite stiu eu nu exista albastru... este de fapt un lila/mov... anglofonii sint din pacate de multe ori confuzi in exprimarea culorilor... la ei si mov tot blue este....
In principal exista o diveristate de nuantze de/intre alb, roz, mov,rosu. Rosu clar sint foarte putini.. nuantzele sint mai degraba un pastel decit culori clare... alb si rosu sint printre putinele culori clare.
 

Floria

Active Member
danref a spus:
Da, Lagerstroemia a ajuns pana in gradinile temperate :D.Sunt exemplare si prin" e-gradinile" membrilor nostri,pt moment nu imi amintesc exact dar sigur cineva are 8) Personal am unul rosu -burgund si unul roz dar din pacate sunt prea departe de Zona Temperata incat sa te pot ajuta fizic cu ceva.
mult succes
Eu am 23 de copacei din seminte comandate in SUA de toate nuantele. Au rasarit foarte repede si au inflorit din primul an. In toamna am taiat butasi din ei, i-am pus la inradacinat si au prins foarte bine. Creste fara pretentii uimitor de repede. Crape Myrtle exista ca specii care raman doar tufe si specii din care cresc copacei. Acum mai nou este la moda Queen Crape Myrtle http://www.flowersofindia.net/catalog/s ... Myrtle.jpg http://www.mgonlinestore.com/QueensCM/queens02.jpg
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iata unul rosu... care se numeste Siren Red.. nu stiu cit e de realista culoare pt ca camerele digitale nu sint foarte precise la unele culori.
Evident din semintze nu iese neaparat culoarea florii ca la planta mama..

 

Floria

Active Member
Dar de el ce spui ? Crape Myrtle Dinamite M-am tot uitat la iarba, daca culoarea ei este reala, si culoarea arbustului trebuie sa fie tot reala.
 

riana

Active Member
MirelaLucia a spus:
pe semintele mele nu scrie decat lagestroemia indica alb, roz si albastru. De ala albastru nu am auzit, sper sa nu iasa altceva :) O sa tratez plantutele impotriva fainarii la momentul respectiv, numai sa iasa ele, ca la cat de mici sunt seminele... Intrebarea este, trebuie tinute la ald, la temperatura constanta, se uda mai des, se uda mai rar, adica macar sa nu le omor eu cu mana mea
poti sa faci poze cu semintele? care le-am avut eu de la pomul meu nu erau micute
 
Floria, nu vinzi un pui de Dinamite? :) Platesc bine. Din ce seminte am eu nu cred ca este vre-unul rosu :(. Cum dragostea de aceasta planta a inceput de la Arapacho care este rosu.... as vrea totusi sa am unul rosu in curte.
sa ca atunci cand te gandesti sa faci puiuti din astia rosii sa ma tii si pe mine minte . Ma inscriu pe o viitoare lista de acuma :).
 

happy

Well-Known Member
am si eu seminte de lagerstroemia 4 albe,4rosii,4albastre.ce fel de pamant ati folosit,pastilele de turba nu sunt bune?Le bag in apa calda 48 ore?Am putine si mi-ar pare rau sa le pierd.Riana tu cum ai facut? :nu stiu:
 
Sus