Lagerstroemia indica

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este o planta pe care nu stiu cum sa o conduc sa nu se mai dezvolte haotic.Dupa ce am vazut ca a iesit din iarna cu bine,am tuns-o putin ca sa ii dau o forma si ea tot aiurea a crescut :(
Mai am una,cica rosie care creste mai frumos,mai ordonat.Cea alba mi-a murit si nu stiu de ce ca era frumusica prin luna lui mai.Pur si simplu a decedat. :(
 

riana

Active Member
ale mele cresc mai mult sub forma de tufa. daca le las peste iarna afara ingheata si dau de jos
 

happy

Well-Known Member
Gabiuta a spus:
Este o planta pe care nu stiu cum sa o conduc sa nu se mai dezvolte haotic.Dupa ce am vazut ca a iesit din iarna cu bine,am tuns-o putin ca sa ii dau o forma si ea tot aiurea a crescut :(
Mai am una,cica rosie care creste mai frumos,mai ordonat.Cea alba mi-a murit si nu stiu de ce ca era frumusica prin luna lui mai.Pur si simplu a decedat. :(
Sa stii ca lagerstroemia este bine sa o lasi sa creasca ea si cand va creste prea mare atunci o toaletezi!Si a mea cea alba a murit de anul trecut ,cea roz vad ca se dezvolta bine.Avem aceeasi sursa care acum alapteaza si nu mai are timp de noi :rofl:
Poza arata ca nu prea este rosie...dar merge ;-)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ok Ionica.Te ascult ca asa sunt eu fata cuminte :)
Da.mi-ar mai place una alba dar sa fim sanatosi la anul.
Riana....sper.Oricum este o culoare frumoasa .Pacat ca infloreste destul de tirziu la noi :(
 

ghia_don

Active Member
Uitati-o si pe cea din gradina mea ..sint foarte incintata de ea :)



Multumesc unei persoane cu suflet mare pentru frumusetea asta!!
 

happy

Well-Known Member
Frumoasa si destul de mare Raluca,cati ani are?!!Cea rosie a decedat?In curand va inflori si lagerstroemia mea(roz) cumparata anul trecut de la Peris! :D
La iarna am sa incerc protejarea lagerstroemiei culcata la pamant.Asa am facut la smochin si este plin de fructe!! ;-)
 

riana

Active Member
eu am luat-o destul de mare acum 2 ani, dar am iernat-o in ghiveci la loc racoros. aceasta este cea rosie.cand florile sunt pe trecute se fac rosii.
 

happy

Well-Known Member
Anul acesta a explodat pur si simplu.Stau si ma gandesc cand va ave a2m cum va fi :visator:
Cea alba cumparata odata cu ea(prin intermediul scumpei de Carmen) s-a uscat dar vad ca acum are lastari micuti de 10cm.Poate poate!

Riana lagerstroemia rosie ce iti mai face?
 

geodezia

Well-Known Member
mama ce frumoase sunt
eu renuntasem da acum trebuie sa iau neaparat cind vad ce frumoase sunt la voi
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

tinuta drastic din foarfeca primavara si totusi se destrabaleaza in lastari cu nemiluita.

Florile sunt de exceptie.Inflorita cu totul e un mic spectacol floral.


mititica din fundul imaginii este mai timida desi are aceeasi varsta.Poate soarele....:wondering:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu le-am protejat niciodata.Au trecut ierni destul de grele si nu au patit nimic.Cresc insa ca nebunele.:rolleyes:
 

adrianam

Well-Known Member
Foarte frumoasa! :clap:
Trebuie sa incerc si eu cu una-doua, daca rezista in gradina!
Vad ca infloreste tare frumos intr-o perioada in care nu prea are concurenta!
 
Sus