Lacramioare

silvia

Member
Lacramioarele

Pentru ca acum au inflorit lacramioarele,margaritare sau convalaria majalis vreau sa spun celor care au in gradini aceste plante invazive ce intentionez eu sa fac in acest an de fapt ce am retinut de pe forum in aceasta privinta.Precizez ca imi invadeaza gradina si ca incercarea de ale micsora spatiul a avut un rezultat doar de moment.
Dupa inflorire voi scoate plantele (se pot scoate la 3-4 ani )cu rizomii si se pot transplanta in sept-oct, cand se pun 2-3 rizomi la un loc lasand distanta intre urmatorul grup de 15-20 cm.
Astept reactii de la cei care eu procedat in acest fel si ce se face cu plantele retinute pentru transplantare etc.
Nu vreau sa le desfiintez dar doresc sa le pot controla spatiul de dezvoltare.
 

silvia

Member
Tocmai ca nu stiu cum sa procedez motiv pentru care am solicitat un sfat pertinent de la cei care aveti experienta sau poate ca ati gasit scris undeva.Nu ma criticati atata ca nu m-am apucat de actiune.Astept o indrumare de la voi.
 

mihai_c

Member
Pai acoate-le dupa ce infloresc si muta-le atunci sau in toamna la fel, le scoti si le muti imediat. Eu zic ca cel mai bun moment sa le muti este primavara devreme cand sunt iesite doar cativa cm. Nu ar trebui sa-ti faci asa multe probleme cu momentul mutarii pentru ca este mai degraba o planta de care nu poti scapa decat una dificil de prins... :wink:
 

mihai_c

Member
Eu am foarte multe, cateva sute (poate mii) cred in diferite locuri din gradina. Sapand printre ele am scos plante cu radacina pe care le-am mutat in alt loc fara vreo ingrijire speciala si s-au prins de fiecare data.
Ele isi dezvolta o adevarata retea de radacini care se tot intind si din care cresc noi plantutze. Daca vrei sa le distrugi (desi e pacat dupa mine) atunci trebuie sa sapi si sa ai grije sa scoti toata aceste radacini.
Eu procedez in felul urmator: In perioada asta oricum nu prea sunt alte plante si din cele care sunt de exemplu lalalele par sa se impace foarte bine cu lacramioarele (e adevarat ca bulbii lalelelor mele sunt pe la 70 cm adancime!!!!!). Asa ca lasi lacramioarele sa infloreasca si pe urma pur si simplu le tai, sapi printre ele si pui plante anuale etc. Nu le va deranja prea tare acest tratament si anul urmator vor inflori din nou.
 

silvia

Member
Mihai asa un sfat e foarte bineveni caci invata si altii nu numai eu.Nu vreau sa le distrug de tot caci imi plac foarte mult acum cand vorba ta sunt cam singulare in peisajul floral, ci vroiam sa intervin mai eficient sa le micsorez locul de intindere.Inteleg ca nu este metoda decat cum faci tu sa le tunzi sa le mai scoti cand devin prea obraznice.La mine sunt masate pe o portiune de cca 1/2metri si un alt grup mai aerat si mai mic dar are sanse sa se faca mare.
 

Gaia

Member
Sunt foarte invazive, ale mele si-au intins rizomii pe sub un trotuar de beton lat de 1-1.5 m si au iesit pe partea cealalta. M-ar interesa si pe mine o metoda de limitare a spatiului lor. Calculasem cu prietenul meu ca la 1 euro bucata, teoretic avem vreo 2000 de euro. Practic... :rofl:
Daca stiam de la inceput le-as fi plantat in niste vase foarte intinse. acum nu reusesc sa mai scap de ele.
 

Gaia

Member
Problema ar fi ca unde au fost plantate initial sunt sub un kiwi pe care nu vreau sa il pierd, iar pe partea cealalta a aleii unde au iesit sub niste tufe de liliac foarte frumoase. Unele au invadat si crizantemele, nu am alta solutie decat sa scot crizantemele si sa le curat radacinile cu grija. Mai in primavara am mutat o biata plantuta de miosotys din zona 'cucerita', am crezut ca i-am curatat bine radacinile si dupa cateva zile m-am trezit ca din mijlocul ei a 'explodat' o lacramioara :shock: Daca aplic erbicid pe frunzele lacramioarelor, nu se scurge in pamant cu apa de ploaie si omoara si celelalte plante? Nu am folosit inca niciodata erbicid, pentru ca habar nu am cat ar afecta plantele din jur si solul
 

edwiwa

New Member
eu am vreo 4 intr-un ghiveci cu pamant nisipos.
nu am gradina, le tin pe balconul deschis. le ud normal, stau intr-un loc mai umbros. credeti ca vor rezista pana primavara viitoare?
peste iarna ce sa fac cu ele, sa le las afara?
multumesc pt. sfaturi
Vio
 

cory_helen

Active Member
as dori niste rizomi de lacramioare, cine ma poate ajuta? as vrea sa le pun intr-o jardiniera, mie imi plac la nebunie...

va multumesc anticipat... si va astept... :D
 

alisamada

Member
Aveam eu ceva prin gradina si chiar ma enervau ca ieseau unde nu vroiam eu,daca la primavara mai ies le dau si cu o sticla de bere langa... :)
 

mirela06

Active Member
Nu acuuum!
Sa dea putin caldura. Daca se umbla acum, mai ales ca-s schimbarile astea de temperatura, le faci rau.
 

alisamada

Member
Eu intrebam atunci cand va fi cald,ca la mine e iarna adevarata,in ce forma sa le trimit,dar cred ca voi sapa dupa rizomi.E bine asa?Sper sa nu dau de altceva :rofl:
 

cory_helen

Active Member
multumesc alisamada... daca iti doresti cava de la mine si pot sa iti ofer... sa-mi spui...

cu rezerva ca nu mai am chiat tot ce e postat in album... :) :) :)
8)
 
Sus