la cules de plante medicinale

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,tocmai de aceea am luat-o..........pe Coana Sulfina.O sa incerc sa duc niscaiva tratative cu Dra Rostopasca poate se va insuruba pe linga vreun gard de-al meu in viitor :)
Pentru mine Oboru' e cel mai la indemina nu ca m-as omori dupa mizeria duhnitoare ,inghesuiala pina la sufocare si coloratura spre cafeniu inchis a dinsului insa pentru alta piata ar trebui sa strabat mai multe strazi si luat mai multe mijloace de transport care si asa nu sunt putine :cry: .Iar diversitatea sortimentelor pe care le gasesti acolo nu concureaza nici macar cu Carrefourul :evil: si daca vrei s avezi partea plina a paharului il privesti ca pe un bilci duminical :mrgreen:
 

zi_inflorata

Member
Moderator
poate sunt eu ignoranta...dar nu am curaj sa cumpar plante medicinale de la tarani...pentru ca mi-e frica de locurile de pe unde le culeg...am citit de pilda ca musetelul care creste acum prin orase sau pe marginea drumurilor are o cantitate alarmanta de plumb in el, de la gazele de esapament ale masinilor... pe mine ma face sa ma gandesc de 2 ori....voi ce spuneti?
 
A

Anonymous

Guest
constantin.c a spus:
rostopasca creste la umbra--semiumbra,si umiditate
sa-i zici si la d-ra mea rostopasca.ca la mine creste in plin soare si se rasfatza si peste alte plante
si e doar sudul tzarii si in partea de sud a casei
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Pana la urma se aplica regula cum ne-o fi norocul.In umele plafare pun plantele in cuptor si le usuca de nu mai au nimic curativ.Taranii de regula stiu de unde sa culeaga,cu altii e problema,cei ce vand si stevie si urzici.Cel mai sfant e sa le culegi tu.Cand ratez cate o planta cumpar si eu fie din farmacii fie de la tarani.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
zi_inflorata a spus:
poate sunt eu ignoranta...dar nu am curaj sa cumpar plante medicinale de la tarani...pentru ca mi-e frica de locurile de pe unde le culeg...am citit de pilda ca musetelul care creste acum prin orase sau pe marginea drumurilor are o cantitate alarmanta de plumb in el, de la gazele de esapament ale masinilor... pe mine ma face sa ma gandesc de 2 ori....voi ce spuneti?
Eu spun ca neavind alta posibilitate cumpar de la ei......ca si plafarul de altfel.Stiu ca recolta de catina de ex.din zona Buzaului se cumpara de catre plafare de la tarani.Padurarii de acolo duc o adevarata campanie pentru a-i determina sa iasa la cules.Si nu numai catina.Multe alte plante.
Cine are timp sa se duca pe hatisuri....foarte bine si frumos.Mie imi este comod si util asa :D ce sa zic?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Ma desteptai cu noaptea-n cap si pe la 8 am plecat la cules,cu boccelutza, in ciulinoasa Campie a Baraganului.Ialomitza e inca tulbure,semn ca pe la munte a mai turnat.Dropii nici vorba sa vad,(in afara de mine)auzisem eu ca au disparut,dar totusi o sperantza mica inca nutream.Am mai gasit destule sanziene si coditza soricelului cat sa umplu un cos si am mai luat si niscavai pelinas cu radacina sa am si in gradina.Era si sangele voinicului,lumanarica,salvie trecuta,sulfina asisderea.Cu lupu nu m-am intalnit,doar cu trenul.Am vazut si mure-n rug,dar inca necoapte.
Cam atat.M-am intors repede sa nu ma insolez.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vrednicuta,vrednicuta.......... :clap: ..Macar un pui de dropie si tot era ceva :mrgreen:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Ma intriga faptul ca au disparut subit si fara de prealabil,doar pe vremea cand ma nasteam eu erau :?
 

nutilepadat

Active Member
Mnina ,ceva plate medicinale ai mai cules?

Eu am cules din ghiveci :rofl: salvia si am pus-o l-a uscat,am cumparat niste porumb de fiert ,de acolo matase de porum si ea la uscat si uite asa am mai colectionat plate medicinale 8)
 
Sus