La cules de plante medicinale

isabella

Active Member
Multumesc , ma bucur mult ca am reusit in sfarsit sa o culeg . Tot podul miroase atat de frumos a musetel ... :D
 

victoria222

Active Member
Eu am cules duminica trecuta flori de tei si musetel de langa raul de la mine din sat, mai ecologic nu se putea:) O tura de salvie, menta si rozmarin de la mine din gradina si am facut o descoperire interesanta. Pe malul raului cu musetelul am gasit un fel de menta care creste acolo singurica de capul ei, dar ce menta...e pufoasa. Are culoarea verde albastrui deschis si frunze moi, catifelate, o sa-i fac o poza abia luni cand mai ajung acasa, intre timp caut mai multe info despre ea.
 

isabella

Active Member
Cata harnicie ...parca sunteti albinute :D Deocamdata eu am adunat flori de salcam , flori de musetel si cozi de cirese amare . Din pacate recolta de soc am ratat-o , am reusit sa mai culeg doar atat cat sa prepar o socata :D
 

carmenushka

Active Member
victoria222 a spus:
Eu am cules duminica trecuta flori de tei si musetel de langa raul de la mine din sat, mai ecologic nu se putea:) O tura de salvie, menta si rozmarin de la mine din gradina si am facut o descoperire interesanta. Pe malul raului cu musetelul am gasit un fel de menta care creste acolo singurica de capul ei, dar ce menta...e pufoasa. Are culoarea verde albastrui deschis si frunze moi, catifelate, o sa-i fac o poza abia luni cand mai ajung acasa, intre timp caut mai multe info despre ea.
Aia e menta broastei, mai mult buruiana decat medicinala :) usacata nu mai are niciun parfum, si nici nu stiu sa se foloseasca la ceva...poate doar la descantece :evil:
 

victoria222

Active Member
Vai, mersi mult Carmenushka, am tot cautat pe net, dar nu dadeam peste nimic in legatura cu aceasta planta. Ei...nu-i bai, mie imi place ca e pufoasa si argintie, si mi se pare o planta draguta, am plantat cateva in gradina unde incerc sa aduc si plantute locale, nu doar flori frumoase, ca poate se ajuta intre ele :D
 

lelia

Well-Known Member
Fetelor ,voi cand culegeti lavanda si cat taiati din ea ?doar florile sau si ceva frunze ?
 

victoria222

Active Member
Eu culeg doar florile, dar tai tija lunga, si daca mai are cateva frunzulite nu-i bai. Pe urma le leg in manunchi cu o sfoara si le atarn cu florile in jos intr-un loc uscat si aerisit (nu in soare). Este important sa o culegi dimineata tare caci are mai multa esenta sau cum i-o fi zicand parfumului... :oops: Tufele trebuiesc tunse dupa culegerea florilor pentru a pastra forma compacta. Se mai tund a doua oara primavara.
 

isabella

Active Member
Eu am fost plecata putin la tara si nu m-am putut abtine , am cules si putin din planta ''coada soricelului '' . E doar prima tura , am de gand sa culeg mult mai multa :D Atasez si o poza cu mini - recolta :) http://flower.sunphoto.ro/recolta_pentru_ceai/16392417

Victoria , eu am recoltat toata partea aeriana . Planta se usuca in straturi subtiri, in locuri aerisite, ferite de lumina. Din cate stiu eu , florile trebuie culese in soare puternic, caci atunci le creste continutul de uleiuri volatile :D
 

isabella

Active Member
Ah , am uitat sa va sun ca am gasit un camp plin cu volbura ( rochita randunicii ) , arata superb :D
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Victoria,daca nu ai loc sa o intinzi,atunci poti sa procedezi ca si la lavanda.
 

thea

Member
Fetelor, am aflat din 2 locuri diferite ca este bine sa usuci plantele medicinale la...soare, :? !
satie cineva daca este bine?
 

isabella

Active Member
Aura , multumesc , imi plac foarte mult plimbarile in natura si astfel culeg si plantute medicinale iar in perioada mai rece ador sa beau un ceai caldut cu miere , preparat din recolta proprie :D Vad ca ai cules si tu o recolta frumoasa . Maruntesti ''coada soricelului '' dupa ce se usuca ?

thea , fiecare plantuta medicinala are cerinte proprii de uscare , unele se pot usca la soare , altele la umbra :D
 

Aura

Member
Cum sa o maruntesc? se farama intre degete atunci cand pun la ceai. Eu las florile intregi si doar cand pui la ceai le faram.Nu prea am baut ceai de coada soricelului.Nu-mi place ca este prea amarui . Mie imi place mult cel de sunatoare :D
..ma uitam la macesele tale.De unde ai adunat asa muuulte?ai incercat sa faci dulceata de macese?am mancat la cineva si a fost tare buna.Ceai de macese nu am baut pana acum.Am niste macese uscate de vreo doi-trei ani...or mai fi bune? ce crezi?
Aura
 

isabella

Active Member
Aura a spus:
Cum sa o maruntesc? se farama intre degete atunci cand pun la ceai. Eu las florile intregi si doar cand pui la ceai le faram.Nu prea am baut ceai de coada soricelului.Nu-mi place ca este prea amarui . Mie imi place mult cel de sunatoare :D
..ma uitam la macesele tale.De unde ai adunat asa muuulte?ai incercat sa faci dulceata de macese?am mancat la cineva si a fost tare buna.Ceai de macese nu am baut pana acum.Am niste macese uscate de vreo doi-trei ani...or mai fi bune? ce crezi?
Aura
Aura , eu culeg '' coada soricelului '' cu tot cu tulpina si dupa uscare le rup in bucatele mici , mi se pare mai practic asa . Nici eu nu pot spune ca imi place acest ceai insa proprietatile sale benefice ma fac sa uit de gustul amar , neplacut :D

Macesele le culeg de langa o livada , la 30 km de oras . Dulceata de macese nu am facut pentru ca prefer sa fac sirop din macese ; are un gust placut , il folosim toata perioada rece pentru imunizarea organismului . :D

Nu ma pricep foarte bine insa cred ca trei ani sunt deja cam multi pentru a mai putea beneficia de proprietatile acelor macese . Toate cele bune !
 

isabella

Active Member
A mai fost cineva la cules de plante medicinale ? Stie cineva care sunt plantele care au acum perioada de recoltare ?
 
Sus