La cules de plante medicinale

mirela06

Active Member
Constantine, sa stii ca buuuna idee. Trebuie sa incercam, altfel mor de curiozitate si o sa ma gindesc mereu ca am ratat ceva deosebit :D
 

lelia

Well-Known Member
Si la noi s-a trecut floarea ,n-am apucat sa culeg pt uscat ,insa am facut vre-o 5 l de sirop .Si socul a inceput sa treaca ,dar cu el nu e problema ,in locurile umbroase imnfloreste pana tarziu si voi culege negresit .
 

mirela06

Active Member
Dragii mei. Cred ca este nemaipomenit sa mergi la cules de plante medicinale, fie ca sunt in curtea noastra sau pe linga ea. Acum este perioada si altor plante. De ex. afinul. In excursii putem achizitiona e la mama natura aceaste minunata planta de la care se folosesc frunzele si ramurile fragede (mai-sept.) , iar fructele in lunile iulie septembrie. S-a gindit cineva si la aceasta planta, sau ce combinatii a facut sa iese un ceai minunat? Sau ce retete de dulceata aveti. Avem atite sa ne impartasim, iar multi sunt curiosi de povestiri din excursii sau tot felul de retete .
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Dulceata se face pe modelul clasic,dar fructele se pot usca pentru ceai.Exista un aparat pentru uscat fructe,cam de marimea si forma steamerului.Si frunzele se folosesc tot pentru ceai.
 

mirela06

Active Member
Multumim Mnina draga mea. Daca esti draguta, Gabiuta ne invita la indexul PRECIZARE sa ne impartasim ideile sau cunostintele in ceea ce priveste tratamente cu si din plante. Este pacat sa nu folosim aceasta sansa, mai ales ca multi au nevoie si unii stiu una , altii altceva. Daca sunt si altii care in bunatatea lor stiu asemenea lucruri, ar fi mununat sa ne spuna si noua.
 

mirela06

Active Member
Si locul este curat, fara praf, etc?. Atunci la atac, fetelor si la rubrica PRECIZARE, asteptam retete de si despre plante, preparate pt. tratament,etc. Oare nimeni nu vrea sa ne spuna si noua ceva interesant ca doar stiti atit de multe si avem ce invata unii de la altii!?
 

ladybird

Member
Am cules si eu patlagina. Am pus de sirop pentru iarna si am pus si la uscat.
Socul este deja uscat. Urmeaza cimbrisorul si teiul.
Mugurii de brad sunt deja in camara in sticle facuti sirop pentru tuse.
 

mirela06

Active Member
Pai dupa cum vad nu numai avatarul este o buburuza harnica ci si tu. Felicitari si rugamintea mea este sa intri pe forum la PLante Utilitare , la sectiunea PRECIZARE si sa ne dai retetele la ce ai facut si pt. ce tratamente sunt bune, ca sa nu scriem prea mult aici si sa lasam si pe altii sa ne anunte despre ce achizitii , din natura , au facut :)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu am tuns menta,de regula se culege inainte de a inflori.

Pastrati coditele de cirese pentru ceai recomandat in problemele rinichilor.
 

mirela06

Active Member
Au, ce bine Mnina, ca mi-ai adus aminte. Trebuie sa o culeg si eu, dar asta dupa ce trec ploile astea. Se spala si bine si o sa miroase si minunat, ca praf, se mai pune.
 
Sus