La corcodusu raposat...

ciudat... n-a fost chiar frig... si oricum e un corcodus, langa sunt pomi mult mai putin rezistenti si totusi n-au nici pe dracu...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am pierdut asa din senin doi caisi ...in afara de faptul ca poate fi o cartita pe acolo sa faca o galerie ....cam asta e , credeam ca e virus dar nu e , moare radacina
 

Floria

Active Member
Si terenul parca este putin in panta, asa ca nu a stat apa prea mult la radacina lui. Eu cred ca era bolnav la radacina. Asa am scos eu un Albitzia in toama si fiind asa de mare am tras rau de el de i-a crapat tulpina cu jumatate de radacina intr-o parte si celalata a sarit ca o aschie. Am vazut pe tulpina in interior aproape de baza radacinii ca avea o pata mare neagra de parca ar fi vrut sa putrezeasca. Poate ca si corcodusul tau avea ceva asemanator , altfel corcodusul este unul dintre cei mai rezistenti pomi de pe la noi.
 

Aura

Member
...hmmm, pana si corcodusii sufera uneori... :( ce ciupercoasa l-ar di distrus asa??vad ca in fundal..e si o apa..frunzele nu sunt afectate,doar"corcodanele"....daca e de la un frig "mai friguros"? :wink:
...sau este vreo specie care le face gata stafidite :mrgreen:
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
deci nu alea -23 grade au ucis pomul ci temperaturile scazute + topirea zapezii ...rezultat booom
 
Sus