La ce trebuie sa raspunzi cand ai o planta cu probleme?

ACHIMENES

Member
Doresc cu ajutorul vostru sa punem intr-un chestionar, pe care trebuie sa-l completeze 100%, cei care cer ajutorul cand au o plantuta bolnava.
Acesta ne va ajuta sa nu mai punem o gramada de intrebari, sa ne dam cu presupusul ca o fi una, o fi alta si pana gasim noi solutia, moare planta.
Aveti aici o parte din intrebarile care mi-au venit in minte, dar sigur mai aveti si voi altele, care mie imi scapa acum.
La treaba, noi cu intrebarile iar Cornelia cu suportul logistic :)
1. Pete
- forma: regulata, neregulata
-culoarea petelor ( fiecare cum o vede.... plamaniu :rofl: )
- consistenta lor: umeda, uscata
- locul de amplasare: varful, marginile frunzei, tulpina
2. Temperatura camerei unde se afla "pacientul"
-10-20 grade
-20-30 "
-> 30 "
3. Distanta la care este amplasat ghiveciul fata de fereastra
- 0 cm ( asta inseamna lipit de geam)
-10-20 cm
- > 20 cm
4.Expozitia ferestrei
N S E V
5. Exista sursa de caldura in apropierea ghiveciului
- da
- nu
6. Modul de udare a plantei
- regulat
- neregulat
7. cantitatea de apa folosita ........ asta trebuie bibilita ca nimeni nu uda folosind o cantitate masurata, se uda la ochi.
8.Daca ghiveciul a fost schimbat, in cazul plantelor cumparate
- da
- nu
9. Modul cum se prezinta solul in ghiveci
- compact
- aerat
10. Varsta plantei
- 1-3 luni
- 6 luni
- 1 an
- > 1 an
11. Prezenta daunatorilor pe planta sau daca a avut de curand
- da
- nu
Aici trebuie specificat: cum arata daunatorul sau daca a avut noroc la vanatoare, sa ne puna o poza sau una tip WANTED
12. Daca s-au efectuat tratamente fitosanitare, de curand (denumirea)
- da
- nu
13. Daca s-au aplicat ingrasaminte, de curand ( denumirea, doza)
- da
- nu
14. Inaltimea plantei corelata cu volumul de sol din ghiveci- (planta mare si ghiveci mic) :?
15. Daca a fost achizitionata de curand.
_________________

Cam atat, in rest astept propuneri si eventual sa folositi aceste seturi de intrebari :rofl:
 

vali

Active Member
Moderator
E foarte buna ideea ACHIMENES. Meseriasu' tot meserias :) !
Cred ca si la pct.11 vor fi probleme, pentru ca multa lume considera "daunator" cam tot ce misca prin ghiveci. Precizarea denumirii daunatorului, sau cand aceasta nu se cunoaste, o descriere a "alienului" :) , cat se poate de amanuntita (DACA se poate), ar fi indicata.
 

adiadi

Member
tehnic vb e treaba inceputa bine...dar e f greu sa strabati prin topicuri.
asa cum e organizat forumul e f ok.
doar trebuie facuta diferenta intre un subiect de discutie si fisa unei plante
am vazut ca exista fise "avizate" si fise in lucru.
stiu ca ar insemna munca enorma,dar tot pe fise e mai usor de cautat in forum.daca tot exista motor de cautare
apoi discutiile o mai iau si pe langa subiect.
e uneori greu de citit tot topicul(si asta din lipsa de timp)
ca si propunere:
ma gandesc ca ar trebui o grila dupa care sa fie facute fisele.
asa pe puncte (si respectata ordinea!) cum le-a insirat Achimenes.
una e sa discuti despre plante si alta sa ai fise cu toate caracteristicile si necesitatile lor.
am vazut ca exista cativa profesionisti pe forum,care au scoli in materie de plantute.ei trebuie sa aiba dreptul si onoarea sa avizeze scrierile noastre.
iar noi ceilalti am putea da o mana de ajutor.
sa preluam fiecare cate o plantuta,sa culem datele pe care le avem pe forum si ...etc si sa facem completarile de rigoare dupa ordinea stabilita de Achimenes... [apa,sol,lumina,caldura,inaltime,daunatori,iernare...factori de stres(copii,animale,muzica,praf)...bla,bla...ca nu mai stiu]
profesionistii sa le revizuiasca
insa trebuie sa avem un sef de lucru......Cornelia nu le poate face pe toate

ps: la punctul cu apa de udat...cu ce apa trebuie udate plantele?
 

popescu gp

Well-Known Member
boli

Modul de abordare a diferitelor aspecte de sanatate a plantelor dupa cum le expune Achimenes este excelent si poate fi un ghid dupa care se pot cere eventuale sfaturi cei care le dau au astfel posibilitatea sa examineze cauza.Eu asa am inteles propunerea lui Achimenes ;daca ma insel imi cer scuze
 

ACHIMENES

Member
Nu va mai obositi atata sa folositi chestionarul :x :x :x , degeaba l-am pus acolo ca nimeni nu-l foloseste :rusine: :rusine: :rusine:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai toata lumea care are o problema cu plantele ar trebui redirectata sa citeasca aici la ce intrebari sa raspunda. Si dupa aia sa ... i se ofere o mana de ajutor.
 

sicora fabian

Active Member
Pai ii innebuniti, fratilor!
Orientativ, da, altfel isi diagnosticheaza singuri afectiunea si nu mai au nevoie de noi! :tavalit:
 

sicora fabian

Active Member
Sincer, Achimenes, daca cineva are rabdare sa-ti urmareasca determinatorul, pune singur diagnosticul!
Conditia este sa nu-l oboseasca cititul! :mrgreen:
 

ACHIMENES

Member
Pai si asta era ideea, sa incerce, nu sa determine singur boala ( ca nu are cunostiinte de fitopatologie ) dar macar cauzele care au dus la efectele respective.
Poate nu e nimic grav si omul s-o fi speriat de o pata, pe care a atribuit-o cine stie carei boli si de fapt pata vine de la conditiile pe care a fost nevoita sa le suporte plantuta la un moment dat sau de la altceva mult mai putin grav.
Daca nu merge si nu merge atunci un sfat............. i se poate oferi :) :)
 
Sus