Kumquat( cred) atacat de... atacatori

Mando

New Member
Ziua buna,
imi cer scuze ca incep postarile pe acest porum fara sa ma prezint, dar o voi face ulterior, promit!

Am cumparat anul trecut un pomisor la reducere din Hornbach, din pacate e cam bolnavior si nu ii dau de capat, am taiat portiunile afectate, l-am spalat cu dusul, l-am stropit cu Topsin, zeama bordeleza, ceva insecticid Amia... repetat operatiunile dar nu l-am rezolvat inca.
Daunatorii sunt sub forma unui mucegai de culoare alba gelatinos si lipicios si apare si pe fata frunzelor si pe dosul lor si pe tulpina, mai ales in crapaturile tulpinii, crapaturile sunt datorate tot daunatorilor cred.

Sper sa se vada din poze:




Mai am niste intrebari despre un bradulet si un trandafir japonez, dar o sa fac topicuri separate pentru ele :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Bun venit alaturi de noi! Nu-i graba cu prezentarea, plantutele au prioritate! Grija ce o manifesti pentru planta ta e si ea o introducere! :)

Desi pozele nu sunt chiar clare, de aproape, dupa parerea mea ai acolo un atac de cosenile, paduchi lanosi. Nu cumva mucegaiul de care zici are aspectul unor scame de vata?
Nici Topsin, nici zeama bordeleza nu te vor ajuta in acest caz pentru ca nu e un atac fungic. In schimb cu multa perseverenta poti scapa de ei. Atentie insa ca pot fi afectate si radacinile, poate fi infestat si pamantul.
Avem un topic dedicat daunatorilor astora aici .
 

Mando

New Member
Exact asta e descrierea pe care as face-o, scame de vata.
Multumesc de link, am citit, ma apuc imediat de tratamentul copacelului si va tin la curent cum decurge.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cu placere! Printre putinele intalniri pe care le-am avut cu acesti daunatori, una a fost tocmai la un citric, dupa iernre. La mine a fost de efect benefic exterminarea manuala (am folosit solutie de apa, spirt si detergent de vase) in prima faza, urmata de stropire cu insecticid sistemic. Odata scos afara, in aer liber si la soare... dusi au fost! Asta se intampla cu cativa ani buni in urma. Pomisorul meu nu a mai avut de-a face cu ei de atunci!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Atentie la proportia in care e preparata solutia cu spirt. Prea mult spirt poate arde planta.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu merge 1:1 si nu am inca plante arse , se cam mofturicesc adeniumii dar doar la frunze nu ca si planta
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu am dat pe trandafiri si s-au ars rau frunzele si bobocii.. E drept ca am scapat si de afide, dar... cu pretul florilor.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
rose sau hibi , eu la hibi nu patesc nimic , la rose nu dau ca sunt cele de sinteza si cand dau la pomi dau asa preventiv si la rose
 
Sus