Koi cu problema?

goodmans

Member
Salut!
pentru cei care aveti koi de mai multa vreme,am o intrebare:
se da Koi-ul din imagine,care se afla mine de anul trecut din vara.A trecut iarna cu brio si a fost intotdeauna "vesel".
De cateva zile,cam 2-3 zile,nu a mai venit la suprafata dupa hrana.
Cu greu l-am zarit pe fundul iazului,la 2m adancime,stand nemiscat,in pozitie normala,cu inotatoarele la un unghi de 90 grade fata de corp.Si e foarte umflat in abdomen.....cred,nu stiu daca e femela sau mascul,nu stiu sa fac diferenta dar dup marime ar fi apt de reproducere,are 30cm.
L-am prins azi,destul de greu ca la vederea minciogului prindea viteza foarte mare,si l-am bagat intr-un acvariu de 240L in care cresc plante.
Sta cam nemiscat si respira.
Sa fie semn de vreo boala ceva?
restul pestilor din iaz sint 100% in forma maxima,apa este in parametrii normali,filtrare foarte OK,oxigen din cascada,fantana arteziana si din 3 pompe de oxigen in 3 locuri si adancimi diferite,2 filtre UV-C,apa e limpede fara alge.
mancare odata pe zi,seara, JBL pond stick 4in1 multivitamine.
Va astept cu pareri si eventual ceva tratamente daca e cumva bolnav.
Cu stima.

http://i592.photobucket.com/albums/tt3/ ... az/1-1.jpg
http://i592.photobucket.com/albums/tt3/ ... az/2-1.jpg
 

goodmans

Member
pestisorul a murit chiar in noaptea aceea si e posibil sa-l fi omorat chiar eu fara ca el sa fi avut ceva grav
L-am tinut 15-20 minute intr-un bazin de 20L cu 2 capsule de tetraciclina,am zis sa "haleasca" ceva antibiotic in eventualitatea vreunei infectii interne,dupa care l-am bagat in bazin de 240L cu un flacon de triplafavina,care este un dezinfectant.Dimineata l-am gasit mort.
Posibil sa-l fi omorat eu cu tratamentul,nu avea semne clare de temuta boala dropsy ,nu avea ochii bulbucati si nici solzii zburliti.
Oricum nu manca de cateva zile si statea pe fund,m-am speriat si am zis sa-l izolez si sa-l tratez cu ceva.
cum la exterior era impecabil si arata superb,am crezut ca are ceva intern si am facut cele scrise mai sus....vina mea.
Posibil sa fi avut doar vreo constipatie in urma hranirii cu stick-suri.
 

Sparow

Member
Da,nasol sa moara unul care iti place cunosc situatia,am avut si eu unul negru cu auriu si a dat coltul anul trecut.Poate ca daca il lasai in pace acolo unde era ,..... .Presupun ca ti-ai deranjat si restul de pesti si plantele.
 

baby_blues

Member
Probabil a fost bine ca l-ai izolat dar e nasol c-a murit. Zic si eu chiar daca sunt afon (nu la muzica) in materie: Sa nu fi fost vreo femela gravida :D
 

goodmans

Member
sint 99.9% convins ca l-am omorat cu mana mea...din sperietura.
probabil daca il lasam in pace isi revenea singur.
nu am deranjat nimic din iaz,l-am prins pe el cu un mincioc mare si l-am mutat in acvariu.
 

Emil12

Member
Nu prea...nu cred ca e vina ta cu pestele.Din descrierea ta cel mai probabil avea paraziti interni in stare avansata.Ar fi murit oricum.Ai facut bine ca l-ai izolat.Cum se prezinta restul pestilor?Sunt ok se comporta normal?
 
Sus