Kohleria

Valitza

Member
Superbe kohleriile voastre .Am si eu o intrebare : ce trebuie sa le fac kohleriilor care au frunzele vestejite la varf? Vestejeala aia cateodata ajunge pana la jumatatea frunzei,pur si simplu ma exaspereaza :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
adinal a spus:
Incep un experiment de inmultire a Kohleriei mele prin frunze.
1. Am taiat doua frunze din planta mama.
2. Pe prima dintre ele o las intr-o canita cu apa pana va face radacini (daca va face). Completez periodic apa evaporata/bauta.
3. Pe a doua o pun intr-un banut de turba. Banutul cu frunza il pun intr-un pahar de plastic pe care il acopar cu un borcan de sticla
4. Amandoua vor sta pe balcon langa peretele dinspre interior. Temperatura medie este de 12-13 grade Celsius.

Cam atat pentru saptamana aceasta. Continui cu imagini saptamana viitoare.
mymo a spus:
Cu frunza in apa am incercat si eu si mi-a reusit asa ca trebuie sa-ti iasa si tie,bafta!
adinal a spus:
Super! dar nu umblu la minsera pana saptamana viitoare. As vrea sa compar metodele, sa vad care e mai rapida. Am o banuiala, dar astept. :|
adinal a spus:
Azi am controlat frunzele de kohleria. Nici o schimbare. Si cum "No news is good news", se pare ca sunt pe o cale buna.
Roxana a spus:
:rofl: daca zici tu :wink: bafta in continuare!
adinal a spus:
Iata stadiul in care se afla cele doua frunze de kohleria dupa o luna de zile de la startul experimentului.
1. In banut de turba
2. In apa
Nici una nu pare sa faca radacini. Din contra, cea din turba pare ca sufera de ceva. Din nefericire nu stiu cauza ... :?
isabella a spus:
off, ce pacat ca nu au facut radacini dar inca nu e prea tarziu... :D
adinal a spus:
Sunt dezamagita! :( Nici un semn nu vor sa dea frunzele mele.
Asa ca am mutat frunzele din apa in perlit. Frunza din banutul de turba este inca acolo.
Fac poze si va arat.
v.cristina a spus:
inceraca sa le muti intr-o incapere mai calduroasa poate asa functioneaza :)
emundin a spus:
Am vazut pozele si frunza care era in banut este putin inegrita.
Daca le tii in banut pune neaparat un stimulat de inradacinare se gaseste pe la florarii eu am de la agrosel. Iti garantez ca o sa ai reusita.
Astept noutati.
adinal a spus:
Frunza mare care era in apa a murit. Am mutat frunza din banutul de turba intr-un loc mai cald. In w/e analizez starea lor si poate pun si poze.
Nu-mi fac insa probleme din cauza acestei plante pentru ca ghiveciul este plin de lastari noi, iar cei maturi deja par ca vor sa faca boboci. Harnicuta nevoie mare e aceasta planta... :D
mycka_rose a spus:
ce face frunza din banut?

sunt curioasa
adinal a spus:
Sta ... si atat! Planta mama a facut pui si sta sa infloreasca, iar frunza nimic. Ajung la concluzia ca este mai bine sa astepti pui de la planta mama decat s-o inmultesti prin frunza.
Fac diseara poze si va arat si frunza si pe mama ei.
melu a spus:
Adinal, eu am inmultit foarte usor Kohleria dar din tulpinita ( varf de tulpinita, butas) in apa, chiar nu mi s-a parut absolut de loc pretentioasa... din frunza nu prea cred ca merge. Am si acum lastarei in apa pentru ca am tuns-o pe a mea si vad ca vor inflori in apa. Oricum bafta iti urez, ca n-ai ce pierde daca incerci.
adinal a spus:
Asa arata frunza de kohleria pusa in banut de turba.
Si asa arata mama ei.

Eu zic ca nu merita incercarea de a inmulti aceasta planta prin frunze. Dureaza prea mult si nu se stie daca reuseste operatiunea.
isabella a spus:
adinal, multumim pentru informatie, e de retinut :D
Roxana a spus:
cel mai simplu si eficient este sa o inmultesti prin butasi.
cornelia a spus:
Mai conteaza si varietatea/hibridul nu se comporta toate la fel.
minerva a spus:
Eu am reusit sa inradacinez 3 frunze de kohleria in apa .A durat maxim 3 saptamani Am luat frunzele de pe planta mama le-am scurtat un pic si am taiat si jumatate din frunze . Nu le-am acoperit cu punga ! Azi le-am plantat intr-un paharut de plastic si am mai taiat o parte din frunza ca nu incapeau in paharut toate 3.frunza initiala era foarte mare.radacinile erau cam de 3-4 cm lungime.Acum voi urmari evolutia !
Chiquitita a spus:
daisy111 a spus:
mymo a spus:
Felicitari! si eu am incercat dar n-am reusit :oops:
 

ghia_don

Active Member
Va prezint prima kohlerie inflorita anul acesta. Nu stiu cum se numeste ca i-am pierdut eticheta..

:)

Am citeva pe care le-am tinut in vegetatie peste iarna pentru ca erau prea mici ca sa le trimit la culcare...m-am temut ca n-o sa reziste peste iarna... si bine am facut :D
 

Roxana

Active Member
Super! Sa te bucuri de ea.
Si a mea a inceput sa-si revina dupa iarna asta si vad ca acum are si bobocei. :D
 

Roxana

Active Member
Astazi am transplantat Kohleria pentru ca deja ghiveciul devenise prea mare pentru ea. Intreaga planta era formata doar dintr-un butas iesit dintr-un singur rizom. Asa ca am luat rizomul respectiv, cu planta si l-am pus intr-un ghiveci mai micut. Am mai cautat rizomi in vechiul ghiveci, dar nu am mai gasit nimic...nu stiu unde au disparut toti :( Plantuta era foarte fragila si la transplantare unul dintre lastari s-a rupt, dar l-am plantat si pe el in pamant. Oare va face radacini sau trebuie sa-l tin in apa?
 

diana999

Active Member
Poate sa faca radacini si in apa.

Eu am pus cativa lastari in apa si chiar daca n-a fost prea cald, au facut radacini.
 

Roxana

Active Member
pai si atunci sal pun in apa? lastarul are si boboci, dar ii voi rupe pentru ca nu cred ca poate sa-i pastreze.
 
Sus