Kohleria

simonac

Member
cred ca si eu am sa fac la fel...o sa le duc la serviciu...ca acasa nu prea mai am loc :fluierat:
 

sini

Well-Known Member
kohlerii

Kohleriile mele, in vara aceasta ,nu au vrut sa infloreasca.Au facut boboci,care au cazut fara sa se desfaca.Acum la cea rosie au inceput sa se deschida,dar doua petale sunt rosii,iar trei sunt putin mai deschise cu picatele mai inchise.(initial floarea era rosie) De vina sa fie caldura din aceasta vara? Si celelalte cred ca se vor deschide,insa cresc foarte incet boboceii.
 

Roxana

Active Member
La mine nu a avut nimic si a inflorit foarte frumos in vara sata. Apa a avut moderat, cu ingrasamant o data la o saptamana si nu in soare direct, ci cu lumina. Eu asa am tinut-o si a inflorit toata vara si acum mai are cateva flori.
 

vio_rica

New Member
Exact, Roxana, asa le place kohleriilor, si a mea a inflorit toata vara, dar de cand am adus-o in casa, plina de flori si de boboci ... florile au cazut inainte sa apuce sa se deschida, iar bobocii nu se mai dezvolta. E adevarat ca nu are chiar atat de multa lumina ca afara, dar anul trecut l-am tinut la fereastra, si tot i-au cazut bobocii. Ma intreb, daca iarna aceasta il pun "la culcare".... va mai inflori atat de mult ca anul acesta? :?
Ce ma sfatuiti sa fac??? Problema e ca planta e cam mare..... si nu am loc unde s-o pun sa aiba suficienta lumina.
 

Tina

Active Member
Eu am observat ca floarea (=kohleria- am evitat o cacofonie :) ) care a avut soare dimineata, a inflorit si crescut mult mai bogata si frumoasa decit cele care aveau soare dupa-amiaza..
Si eu mai am o teorie proprie- nu cred ca le place sa fie mutate dintr-un loc in altul... :wink:
Eu am de gind sa le bag la iernat- au rizomi, nu li se intimpla nimic, mai fac si loc.. :idea: :idea:
 

nicoleta

Member
Kohleria-Admiratie

La fel de frumoasa si aceasta Sunshine ca toate florile tale, draga Cornelia! Eu am doua kohlerii obisnuite, una rosie si una "cu picatele"; daca as putea le-as cumpara pe toate de la Dibley! :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:mrgreen: Eu le-am trimis la culcareala!Le-am taiat si astept sa vad in primavara ce vor binevoi sa faca :D .
Intrebarea insa este:le mai ud din cind in cind???
 

roxy

Member
la culcare? pai ale mele sunt pline de boboci, nu cred ca vor binevoi sa se odihneasca.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am sa le pastrez in vegetatie in iarna asta. Poate fac florile pe care nu le-au facut in vara. Una e posibil totusi sa intre singura in repaus. Ca e in balcon unde e mai frig.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa aveti grija: musculitele albe pot distruge Kohleriile cu totul. Am patit-o cu una. Acum reluam experimentul.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa inteleg ca nu va tenteaza? Puteti sa nu va lasati tentati? Bine, treaba voastra. Dar sa nu ma invidiati cand voi avea colectie. :rofl:
 

vciupa

Member
Mie imi plac foarte mult Kohleriile.
Am 4 feluri, rosu simplu, rosu cu picatele, galbena cu picatele si ultima achizitie este kohleria Sunshine.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si eu tot 4 am acum: cele doua cunoscute pe la noi, Sunshine care e inflorita acum (5 flori are deschise) si una mov pe care am cam neglijat-o dar sper sa ne impacam mai bine de acum inainte.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si mie imi plac.Am rosie,rosie cu picatele si alba................dar sincer?Parca as mai vrea :rofl:
Nici nu sunt plante pretentioase si le place si umbra :D
 
Sus