Koelreuteria paniculata

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
As dori sa atrag atentia asupra acestui copac. Se pare ca face flori galbene vara (Iulie, inceput de august )si unele varietati toamna (in septembrie). Are semintze comestibile si rezista in romania. Provine din asia.

Koelreuteria paniculata 'September' este cel care infloreste la sfirsit de august pina in mijlocul lui septembrie (depinde de zona) . Florile de obicei tin doua saptamini, sau in cazul plantarii mai multor varietati pin a la 2 luni pe an. Este rezistent la seceta si are niste capsule pt semintze foarte interesante.


 

happy

Well-Known Member
am si eu din seminte ,unul l-am plantat asta toamna langa bloc ,si as vrea sa mai pun si alte specimene cand voi face rost.la Navodari spre Mamaia exista foarte multi,asta vara i-am remarcat,foarte ornamentali cas a zic altfel! :wink:
 

happy

Well-Known Member
Astazi am semanat la gradina seminte de koelreuteria paniculata.imi plac acesti copaci! :D
 

gty

Member
happy ceva noutati privind achizitii din aceasta specie ?
poze cu rasaduri ai ?
cum punem bobitele ca sa iasa puisorii ?
 

happy

Well-Known Member
Eu am pus bobitele in primavara Florin,acum au crescut cam 10 cm iar cei de anul trecut au si 1,5 m :D
 

happy

Well-Known Member
Nici-o noutate ,cresc frumos cei de anul trecut,cei de anul asta nu prea.Sunt pusi la umbra si n-au mers bine.Cel pus langa bloc l-am udat si creste bine :D
 

gabiee

Active Member
happy , cum arata semintele ?
am cules si eu azi cativa clopotei , dar nu sunt galbene ci maronii - roscati si inauntrul au niste bobite aproape negre putin mai mari ca si piperul dar nu asa zbarciti
asa trebuie sa arate ? nu am la indemana aparatul ca sa le fac poze , dar mi se pare ciudat sa fie maronii chestiile acelea .... peste tot in poze am vazut galbene ....

cum le-ai semanat .... direct in pamant ?
 

happy

Well-Known Member
Bobitele acelea negre sunt semintele.Eu le-am plantat direct in pamant primavara,germineaza usor! :D
 

gabiee

Active Member
multumesc :D
va dati seama ca nu pot astepta pana la primavara si am sa pun 3-4 seminte si acum .... :)
 

Ivalentin

New Member
cat de repede creste si dupa cat timp face flori? cred ca si

hapy a spus:
am si eu din seminte ,unul l-am plantat asta toamna langa bloc ,si as vrea sa mai pun si alte specimene cand voi face rost.la Navodari spre Mamaia exista foarte multi,asta vara i-am remarcat,foarte ornamentali cas a zic altfel! :wink:
 

sebii

Member
ce ma bucur ca am aflat cum se cheama copacul asta...am luat seminte direct din copac dar nu stiam ce si cum :)
 

klk

New Member
Salutare,
m-a lovit fericirea cand am vazut ca s-a discutat aici despre Koelreuteria paniculata si cat am mai cautat pe net....
m-au inebunit otetarii galbeni in Bucuresti :D . Sunt superbi. Si atat de atractivi pentru albine, ca m-au convins sa-i am aproape. Am o multime de otetari galbeni pe langa bloc. Vreau sa-i introduc in flora spontana de la tara, sau macar sa-l cultiv pe langa case, gradini pentru albine. Dar si ca decor.
am cateva intrebari:
Cand sa culeg semintele, in ce perioada?
Ii seman primavara ingropand semintele sau e suficient sa le arunc pe pamant? A incercat cineva de toamna sa semene?
Cum e cu rezistenta la frig? am inteles ca-s sensibili....
Cate ceva despre alta importanta a lor cunoasteti (daca au lemn bun, daca au radacini adanci sa fixeze solul, etc?
Caracteristici negative care m-ar face sa renunt la cultivarea otetarului?
Multumesc frumos!
 

klk

New Member
Am citit de cateva ori ce s-a scris pe topic despre Koelreuteria....am corelat cu ce am mai citit pe sit-uri straine. Cred ca am gasit la cateva intrebari raspunsuri, la unele mai caut, in concluzie merita sa-l raspandesc pe la tara ( la cam 300 m altitudine stau, comparativ, am vazut otetar galben foarte frumos insotit de multi puieti rasariti din seminte la Suceava unde-i media temperaturilor mai scazuta decat in Bucuresti si la mine la tara), ideea e sa il pun in zone ferite de actiunea omului si a animalelor ierbivore pana creste mai mare.
 

happy

Well-Known Member
klk a spus:
Salutare,
m-a lovit fericirea cand am vazut ca s-a discutat aici despre Koelreuteria paniculata si cat am mai cautat pe net....
m-au inebunit otetarii galbeni in Bucuresti :D . Sunt superbi. Si atat de atractivi pentru albine, ca m-au convins sa-i am aproape. Am o multime de otetari galbeni pe langa bloc. Vreau sa-i introduc in flora spontana de la tara, sau macar sa-l cultiv pe langa case, gradini pentru albine. Dar si ca decor.
am cateva intrebari:
Cand sa culeg semintele, in ce perioada?
Ii seman primavara ingropand semintele sau e suficient sa le arunc pe pamant? A incercat cineva de toamna sa semene?
Cum e cu rezistenta la frig? am inteles ca-s sensibili....
Cate ceva despre alta importanta a lor cunoasteti (daca au lemn bun, daca au radacini adanci sa fixeze solul, etc?
Caracteristici negative care m-ar face sa renunt la cultivarea otetarului?
Multumesc frumos!
Daca citesti ce s-a scris mai sus gasesti multe raspunsuri.Ponderea apicola nu este prea mare desi este vizitat de albine,cam 300-400 kg.Este destul de frumos pt. parcuri.Pentru albine iti indic evodia care are pondere 2400kg/ha ;-)
 

klk

New Member
happy a spus:
Este destul de frumos pt. parcuri.Pentru albine iti indic evodia care are pondere 2400kg/ha ;-)
Evodia ar fi copacul ideal dar am inteles ca nu rezista la ger, sau ca doar in primul an e mai sensibil apoi face fata iernilor noastre. Daca mai avem o iarna-doua ca cea trecuta..... Fratele meu a avut de ex. paulovnia cam de 4 ani, a crescut fantastic de repede dar a degerat de tot iarna trecuta :(
Am vazut ca ai o buna experienta in cresterea arborilor, doua-trei cuvinte pro si contra evodiei daca te rog? :rugaciune: Seminte gasesc pe undeva sa cumpar sau sa caut prin parcuri? Sau sa fac rost de puieti? si cumva, caragana arborescens ai vazut pe undeva? Interesul meu e sa gasesc plante, arbori care sa fie decorativi dar sa aiba si alta importanta ( melifera, ecologica antierozionala, evetual fructe si seminte pentru om sau doar pentru animale salbatice etc). Multumesc
 

happy

Well-Known Member
klk a spus:
Evodia ar fi copacul ideal dar am inteles ca nu rezista la ger, sau ca doar in primul an e mai sensibil apoi face fata iernilor noastre. Daca mai avem o iarna-doua ca cea trecuta..... Fratele meu a avut de ex. paulovnia cam de 4 ani, a crescut fantastic de repede dar a degerat de tot iarna trecuta :(
Am vazut ca ai o buna experienta in cresterea arborilor, doua-trei cuvinte pro si contra evodiei daca te rog? :rugaciune: Seminte gasesc pe undeva sa cumpar sau sa caut prin parcuri? Sau sa fac rost de puieti? si cumva, caragana arborescens ai vazut pe undeva? Interesul meu e sa gasesc plante, arbori care sa fie decorativi dar sa aiba si alta importanta ( melifera, ecologica antierozionala, evetual fructe si seminte pentru om sau doar pentru animale salbatice etc). Multumesc
Uite cativa arbori interesanti!
http://hapy.sunphoto.ro/a-Arbori_meliferi_123
Pe langa acestia albizia nu trebuie sa lipseasca din gradina,cornus kousa este si ornamental si fructele sunt comestibile!
Seminte de evodia eu am gasit pe forumul Apiardeal :D
Caragana arborescens chiar nu stiu de unde se pot lua seminte!!
 
Sus