Koehres Kaktus (seminte)

fixpix

Active Member
http://www.koehres-kaktus.de/shop/index.php/language/en

ma bate gandul sa comand de la ei. si am mai primit MP/PM de la alte persoane care ar comanda seminte de CACTUSI/ SUCULENTE.

Eu am prea multe seminte pe acasa care o sa aiba nevoie de loc pe pervaz...dar vreo 2-3 feluri de seminte tot mi-as lua de la acest furnizor.

daca suntem mai multi, am pune de o comanda, am imparti transportul si apoi v-as trimite eu semintele.

Cand se face calculul (la cat se ridica totalul) se calculeaza transportul si Handling (adica taxa pentru ambalarea/impachetarea semintelor).

Apoi vedem cum facem.

PRIMUL PAS:
Astept o saptamana (sa fie inclus si weekendul) sa vad cati doritori sunt.
Deci pana lunea viitoare.
Daca e OK si ne strangem cativa, voi scrie furnizorului sa vedem ce are pe stoc si sa cer alte detalii.

ASA CA... doritorii sa scrie aici. Si incercati sa nimeriti din prima ce doriti. E greu de facut o socoteala cand doritorii isi tot schimba "LISTA".
Si am nevoie neaparat de
Denumirea (latina)
CODul din 4 cifre cred
Si cantitatea (portion e plicul cel mai mic)

SPOR !

CALIN
 

georgiana

Member
Eu as vrea seminte(trimit lista finala in 2 -3 zile)la plicuri mici...si iata
codurile in mare:
8138
7981
8377
5776
5777
8376
5775
8373
8374
 

marirogo

Active Member
La plicuri mici vreau si eu din plantele cu codurile:
8353
8507
8138
5410
5412
5692
8515 X 2 buc.
7831-100 Seeds
 

dumitza

Member
Stie cineva diferenta dintre Jojoba si Jujube?K m-am incurcat rau.Vreau sa iau seminte de jojoba dar nu e acelasi lucru cu jujube,si despre jojoba nu gasesc numic decat ca creste in desert.Jujubele creste si la noi si i se mai spune maslin de dobrogea,dar nu stiu daca se consuma fructele.Ajutati-ma va rog daca stiti ceva. :rugaciune:
 

dumitza

Member
Pixi,ai mai facut comanda la ei?sunt seriosi?ce stii despre ei?
As vrea si eu urmatoarele(daca stii ca sunt firma serioasa):
ADENIUM OBESUM-5412
CYCAS-PALMFARM REVOLUTA-5820
ABIES-TANNEKOREANA-5821
ABIESTANNE AMABILIS PURPURTANNE-8260

CATE O PORTIE :rofl: DIN FIECARE
 

fixpix

Active Member
of dumitza... pai nu am mai comandat de la ei. :)
dar nu cred sa fie o tzeapa.
nu stiu nimic despre ei mai mult decat ce se poate vdea pe site.
:rofl: :rofl: :rofl:
am intrat, au multe chestii pe care le-as vrea, si de aia ma gandeam sa comand...si daca mai sunt cativa care se inscriu, cu atat mai bine.
o sa vad cati doritori sunt si apoi vedem daca comandam sau nu. si in functie de raspunsul lor (tarif transport, taxa manipulare/ambalare - ca si d-asta este, si apoi ce au pe stoc.)
 

dumitza

Member
Si eu care ma vedeam deja cu semintele :salivat: .Off ,mai am de asteptat si cine stie.....Ma gandeam mai devreme sa schimbi denumirea topicului( nici nu stiu daca se poate )pentru ca eu una nu am fost prea interesata de seminte de cactusi,dar am intrat la indrumarea lui marirogo,si dupa ce am vazut ce au de vanzare oamenii astia ... :eek: Sunt multi interesati de caduciforme sau de adenium sau plumeria si altele.
 

ira

Member
Am si eu o nelamurire.....
La Galerie am vazut si poze cu orhideei!!!Intrebarea mea este : au orhideei de vanzare? :?: :?:
 

fixpix

Active Member
nu cred ca au seminte de .... orhidee... ar putea fi la "indoor plants seeds" dar acolo am frunzarit si nu am dat de orhidee.
nu stiu de ce sunt la galerie!
:eek:
 

fixpix

Active Member
Drag(ele) mele... pai nu e clar pentru ce e topicul? CACTUSI / SUCULENTE / MESEM... unde ati vazut voi .... ORHIDEE ???
Sunt acolo si multe INDOOR PLANTS SEEDS.... pentru plante/flori minunate.
asa suntem noi... vrem, da nu vrem ce este, ci tocmai ce nu este!
:mrgreen:

Si din moment ce este postat la furnizori... e normal ca e vorba de un... furnizor!

Nu ma mir ca nu se inghesuie lumea sa organizeze comenzi la comun... Am crezut ca totul este clar.
Te uiti pe site, daca iti doresti ceva, faci o lista.
SIMPLU.
Si apoi daca totul este ok, le scriu, le spun ce dorim si primim oferta. (ce e pe stoc, pretul total) si apoi deliberam.

Ce poate fi mai simplu decat atat?

:roll:
 
Sus