Kiwi

George

Member
Pai sunt doua soiuri in fotografie, cel verde care se intinde pe foisor si cel cu varful rosu. Nu ma intreba ce fel de soiuri sunt ca habar nu am sa-ti spun :oops:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cel din stanga e 90% hayward , dar ala din stanga e ciudatel , de obicei un kiwi sanatos si cu soare din plin se inroseste aproape total pe noii lastari , dar ala verde nici urma de asta .... :gandit:

Interesant :gandit: ...pot sa te rog de un pui mic , daca bineinteles doresti. :giggle:

Mersi si succes :marfa:
 

George

Member
Sa inteleg ca cel din dreapta e ciudat, nu? Anul trecut mi-a inflorit si chiar se formase niste fructe micute, cat un bob de porumb, apoi nu stiu din ce cauza au cazut toate :( Voi gasi cu siguranta un pui sa-ti trimit.
Uite o poza facuta anul trecut cand avea boboci.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Dupa flori e 90% kiwi Janine . un soi autofertil ...desi forma frunzei poate duce si la un Issai
 

poxicuta

Active Member
George a spus:
Sa inteleg ca cel din dreapta e ciudat, nu? Anul trecut mi-a inflorit si chiar se formase niste fructe micute, cat un bob de porumb, apoi nu stiu din ce cauza au cazut toate :( Voi gasi cu siguranta un pui sa-ti trimit.
Uite o poza facuta anul trecut cand avea boboci.
George ce minunatii ai in gradina, apropo ti -au iesit si semintele de capere?
 

George

Member
Cred ca ai dreptate Dane, m-am uitat pe google si seamana cu kiwi Janine.
poxicuta semintele de la tine erau de capere? eu am crezut ca sunt de mazare parfumata :oops:
 

poxicuta

Active Member
George a spus:
Cred ca ai dreptate Dane, m-am uitat pe google si seamana cu kiwi Janine.
poxicuta semintele de la tine erau de capere? eu am crezut ca sunt de mazare parfumata :oops:
eu vorbeam de cele din Olanda care le-am primit de la Codruta si am impartit plicul!
Mie mi a iesit numai o samnata si este cam anemica plantuta!
 

Floria

Active Member
George, exista o solutie in care inmoi fructele si nu mai cad. Tatal meu o folosea dar din pacate nu mai am cum sa-l intreb.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am kiwi din seminte de la market si au rezistat la -30 , nu e destul de rezistent ?

ce au aia acolo e ce au toti dar cu alt nume , Janine/jenny/...etc

nu stiu daca sa cred ce zic acolo :D
 

maresmarian

Member
maresmarian a spus:
am un kiwi in gradina.

l-am pus acu 2 ani.
in prima iarna nu l-am protejat deloc, decat cu un musuroi la radacina.
a murit tot ce era deasupra, dar a dat o noua creanga in vara.

acuma am pus asa :
musuroi la radacina.
peste, pus multe paie.
alungat gainile care incepusera sa scormoneasca in paie.
plecat la lac, intors cu un brat de papura.
pus ziare de sus pana jos, inclusiv ramura.
pus papura de jos pana sus, cu tot cu ramura.
am intentia cand ninge sa ridic o movila pana la jumatate.

vad in primavara ce iese.
ce am facut in toamna.

weekendul asta am dat chestiile de pe el la o parte, tot nu cred ca a rezistat, ramura noua era cam uscata.
nu stiu ce soi e, si daca se presupune ca rezista la noi.
astept sa vad daca da frunze.
anul trecut cred ca a inceput prin iunie doar.

 

thea

Member
Kiwi mi-a dat o mare satisfactie anul acesta in capitala!
Toti, cei Issai, cei rosii si cei mari Jumbo, au rezistat iernii si se pregatesc acum sa inmugureasca.
Pe cei mai mici i-am acoperit cu acele folii speciale.
 

thea

Member
Maresmarian, incearca sa tai in varf sa vezi daca este verde.Pe gerul care a fost anul acesta nu ma asteptam sa treaca.
Issai si cei rosii, pe care ii am de 2-3 ani au inmugurit deja, cei Jumbo pe care i-am luat in toamna nu sunt inmuguriti dar se vede ca nu mai au mult.
 

maresmarian

Member
am o probleme cu kiwiul meu.
a facut flori, a inceput sa creasca fructele saptamana trecuta.
acu cand am venit la tara, l-am gasit cu frunzele inegrite, si lastarii care incepusera sa creasca pe arac uscati. pot sa ii fac o poza maine. practic daca merge tot asa, saptmana care vine moare complet.
as banui ca face cainele pipi cu el, si i-am ingradit cu plasa.
e posibil sa fie si altceva ? nu e udat suficient ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am pierdut 5 kiwi asa din senin , dupa ce au lastarit frumos au inceput sa cedeze ...cauza ....neidentificata :gandit:
 

veretregn

Active Member
danero2004 a spus:
eu am pierdut 5 kiwi asa din senin , dupa ce au lastarit frumos au inceput sa cedeze ...cauza ....neidentificata :gandit:
Poate fi Alternaria șau Pleospora. Nu este o boală specifică însă dacă condițiile nu sunt ideale, actinidia dezvoltă o oarecare sensibilitate. Unele varietăți de chinensis sunt mai sensibile, altele mai puțin. chiar și arguta "issai" este sensibilă la alternaria și pleospora deși provine din regiuni climatie mai reci. Uneori plantele dau din rădăcină anul următor din nou, deci nu vă grăbiți să le înlăturați rapid, chiar dacă vi se pare că planta este 100% compromisă.

Simpoamele sunt precum cele deschise înnegrirea frunzelor și a lăstarilor. Apare de obicei în aceeași perioadă și în urma fenomenelor metologice în care apare boala vestejirii clematitelor (deși vb despre două lucruri diferite). De obicei perioadă caldă, după perioadă ploioasă.

Tratamentul este tăierea părților bolnave până la punctul sănătos, arderea lor și stropirea cu un fungicid complex: sistemic și de contact, ca de exemplu Shavit sau Mixanil. De asemenea aplicarea unei emulsii organice la rădăcină (extract de alge marine) ar putea ajuta și igienizarea locului prin înlăturarea buruienilor din jurul rădăcinii. Nu pulverizați pe timp de soare. În perioada caniculară planta poate fi scutită de stress prin protejarea cu o plasă de umbrire...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
posibil caci cei din solar (rezerva) nu au avut probleme , dealtfel ma mirasem ca trecusera asa o iarna si tocmai la mal sa se inece :incapatanat:
 

thea

Member
Eu am patit altceva, kiwi -i care au inflorit si fructificat anul trecut prima oara, au inflorit si anul acesta dar m-am trezit ca au disparut florile ca si la o Schisandra.
Erau tijele floricelelor dar fara ele.Ma gandesc ca este posibil sa le fi mancat pasarile ca alte probleme nu au.
 
Sus