Kiwi

thea

Member
Danero,am observat ca lastarii apar mai ales spre sfarsitul verii si asa cum am spus cel pe care nu l-am taiat toamna trecuta l-am pierdut.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am unu asa mai saltaret , issai a stat mai la dos si a crescut in grosime decat in lungime , deci sase noduri zici ?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
am cumparat si eu o Actinidia Arguta "Issai" acum doua zile si stau si ma uit la el...ca inca nu i-am gasit locul in gradina...am inteles ca se face mare, de vreo 10 metri, evident, daca o rezista :mrgreen:
Vad ca se vorbeste de polenizator...eu citisem pe undeva ca "Issai" e autopolenizant, ma insel? :? Ca tocmai asta era unul din avantajele lui fata de confratii dioici...
Si ce taiati voi la el? Am gasit putine informatii, ca si de-aia ma uit la el ca curca-n lemne, ca nu stiu ce sa-i fac...trebuie protejat, nu?
 

albela

Active Member
De parca eu as sti cum se creste o vie :rofl: . Lasa ca ma apuc si studiez. Pana acum nu prea l-am bagat in seama, dar e vremea.
 

thea

Member
Claude tipul tau de Issai este autopolenizator eu vorbeam de alt soi Issai(achizitionat in toamna asta) care se numeste "Ken's Red" care are nevoie de kiwi Weiki.
Kiwi ca al tau am de 2 ani si este asa cum spui autopolenizator.
Eu te sfatuiesc sa-l transplantezi mai intai intr-un ghiveci mare,protejat de ger pana te hotarasti.
Eu am primit si instructiuni la kiwi:
-necesita sol umed acid cu permeabilitate buna,loc protejat cu expozitie buna;
-trebuie plantat langa un cordon(?),as zice eu mai degraba un gard,sau pergola pt. catarare la distanta de 3-4 m.
-prima fructificare va avea loc in al 3-lea an;
-in fiecare toamna se imprastie mranita sau gunoi de grajd copt in strat gros in jurul trunchiului ;
-primavara se adm. ingrasamant;
-planta kiwi aduce fruct din primii 6 muguri de pe lastarii principali si secundari si de aceea se recomanda scurtarea lor deasupra celui de-al 6-lea mugur ;
-din anul 5 trebuie tunsi doar lastarii care au peste 3 ani pt. ca fructifica mai mult pe cei de 2 ani.
Acu' vin eu si ma intreb: eu cum stiu cati ani au lastarii cum imi dau seama, :? .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
legi fundite cu culori , e simplu ce are 1 an galben (in devenire) ce are 2 ani verde ( e matur) ce e peste 3 ani rosu (ptr taiere)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mersi pentru lamuriri, Thea! :D Dupa ce am vazut recomandarea lui Danero de a-l trata ca pe o vie, i-am gasit urgent locul si aziu l-am plantat! :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu ii am deja pusi acolo , multi il cresc ca pe bolta joasa dar la o gradina e cam incomod sa mergi in genunchi peste tot :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
eu ii am deja pusi acolo , multi il cresc ca pe bolta joasa dar la o gradina e cam incomod sa mergi in genunchi peste tot :rofl:
Eu am pus gand rau unui fir de vita-de vie plantata de tatal meu, care are deja ceva gen spalier, cu pari intre care e trasa sarma si am plantat spre capatul randului si daca rezista peste iarna o sa macelaresc via lui tata, ca si-asa e ceva soi aiurea :mrgreen:
Nu vad nici un rost la o bolta joasa, vorba ta, de ce sa ma tarai pe sub ea, si-asa stau destul in 4 labe sau in genunghi prin gradina :rofl:
 

thea

Member
Eu am o nelemurire.Kiwi rosu l-am primit in acelasi ghiveci cu polenizatorul Weiki.Ii las impreuna cand ii transplantez in gradina sau ii despart la 2 m asa cum am vazut eu intr-o revista?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Poti sa i distantezi la o distanta optima maxima de polenizare , ideea cu ei impreuna e cam dificila la punctul ca se vor bate de la hrana si nu se vor dezvolta bine
 
Sus