Kiwi

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am si eu un pui matur de kiwi issai sau cel putin asa a zis neamtul de la care am luat seminte....sa ne tii la curent cu poze cu marimea reala a lui si a fructelor

succes
 

popescu gp

Well-Known Member
Nu mi-a facut floare nici anul acesta si desi este batran si dezvoltat l;a toamna il tai caci imi ocupa spatiul clematitelor ,mai ales ca ducandu-se in vie sufocva coarda de vie; mai am unul luat de la metro care n u necedsita plante diferite(asa scria pe cutie) sper ca la anul sa faca flori daca n u si fructe
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
glumeam ca daca nu au radacina butasii , nicio sansa sa se prinda la teren cu caldurile astea...daca e ceva cu radacini atunci iti trimit PM :oops:

mersi
 

sicamin

Member
popescu gp ,nu taia kiwi de tot ,ia doar cativa lastari daca trebuie sa dai la cineva :wink: .
Pastreaza-l ca daca mai ai unul care se autopolenizeaza si il pui langa el ,va rodi si asta.Am vazut la vecina ca are unul mare de vreo 4 ani care facea doar flori si nu rodea.A mai cumparat unul de vreo 2 ani de la Bakker ,care a inflorit anul acesta deja.Cel mare ,care e intins jumatate peste gardul meu inca nu a facut anul asta flori.
Danero ,eu am obtinut radacini la un lastar (cam 15-20 cm) ,pus in apa ,dar a durat 2 luni.
 

sicamin

Member
Danero am corectat mesajul ,dar daca pui in pamant butasii ,direct in gradina acum e cam riscant in caldurile astea.I*n interior si cu pet ar merge mai bine.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
kiwi are nevoie de racoare la baza butas si lumina sus fara caldura...destul de grelut acum dar nu imposibil
 

thea

Member
Ptiu!Ptiu!Sa nu-i fie de deochi lui "Issai" al meu,dar din floricelele minunate s-au facut acum nisce gagalici de fructe! :)
 

popescu gp

Well-Known Member
Din pacate mai am un Issai mai mic si deocamdata nici el nu a facut floare;cel batran nu afacut in 7 ani o floare ca sa st i u daca este mascul sau femela(am aflat de pe forum ca florile se deosebesc)Asta este cauza taierii in toamna a celui batran
 

popescu gp

Well-Known Member
IN Dobrogea este mai cald iarna si nu i-am imfofolit niciodata;cel batran de 7 ani nu mi-a facut barem o floare;in toamna il tai sa fac spatiu.
 

thea

Member
Am achizitionat acum Kiwi Issai rosu care mi-a fost livrat in acelasi ghiveci cu cel polenizator(Weiki).
Nu stiu ce sa fac!Sa-i plantez in ghiveci mare pe amandoi sau sa-i plantez separat;par f. greu de separat!
Am experienta cu Kiwi Issai,am unul pe care l-am tinut pana anul acesta in ghiveci si am avut de la el prima productie(ructe cat ciresele, :oops: ),deci modesta,dar imbucuratoare ca gust.La primavara am sa-l plantez in gradina cu tot confortul.
 

bebe Iris

Active Member
thea a spus:
Am achizitionat acum Kiwi Issai rosu care mi-a fost livrat in acelasi ghiveci cu cel polenizator(Weiki).
Nu stiu ce sa fac!Sa-i plantez in ghiveci mare pe amandoi sau sa-i plantez separat;par f. greu de separat!
Am experienta cu Kiwi Issai,am unul pe care l-am tinut pana anul acesta in ghiveci si am avut de la el prima productie(ructe cat ciresele, :oops: ),deci modesta,dar imbucuratoare ca gust.La primavara am sa-l plantez in gradina cu tot confortul.
Eu zic sa nu-i desparti...
Dupa cati ani ai avut fructe de la celalat? am si eu 2, de 1 an in gradina...au trecut cu bine o iarna.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu am tot din seminte doar ca stiu ca hayward adica soiul de market e rezistent doar pana la -15C asa ca am si in ghiveci si in sol, daca merge merge daca nu las doar in ghivece.
Issai am si eu doar unu de un an si e in pamant din primavara sper sa reziste asa cum se zice la -25C.
Chiar e bine de stiut daca fructifica repede
 

thea

Member
Bebe Iris si Danero,eu am achizitionat acum 2 sau 3 ani 2 Kiwi Issai.I-am tinut in ghiveci pe unul nu m-am indurat sa-i tai lastarii la 6 noduri dar pe calalalt l-am taiat.Amandoi au fost acoperiti de zapada iarna trecuta si am zis ca o sa-i protejeze.
Din pacate,primul,cel pe care nu l-am taiat nu a rezistat si era pus intr-un ghiveci f. mare chiar mai mare decat acela in care era cel care a rezistat si care mi-a facut bunatatea de fructe.Chiar sunt delicioase pt. ca nu sunt paroase.
Anul acesta a trimis iar o ramura lunga de 1,5 m,dar am respectat regula taierii si imi pare rau ca am intarziat pt. ca eu cred ca dadea ramuri secundare pana acum;defapt le-a dat dar spre varf si am renuntat la ele.
Am inteles ca pana in al 5-lea am se fac aceste taieri.Cred ca asa se consolideaza mai bine radacina.
 
Sus