Kimono

victoria222

Active Member
Acest trandafir este unul foarte raspandit pe piata din Romania. Toti producatorii de trandafiri din tara noastra cred ca il au in oferta lor si sunt sigura ca si multi dintre voi il aveti in gradinile voastre. Eu l-am cumparat de la Sieberz acum 3 ani si trebuia sa fie englezescul Abraham Darby. Dupa cum vedeti, nu a fost ce trebuia, si m-am trezit cu un trandafir roz necunoscut pe care l-am identificat abia recent ca fiind Kimono.
Se potriveste perfect cu pozele de aici helpmefind ,insa singura neconcordanta ar fi la capitolul parfum. Pe helpmefind scrie ca e foarte parfumat, in timp ce trandafirul meu nu are nici cea mai mica urma de miros, este complet inodor. De aceea apelez la voi, cei care il aveti, sa-mi spuneti daca trandafirii vostri Kimono sunt parfumati sau nu.

In rest, pot sa va spun despre el ca are cea mai mare durata a florilor dintre trandafirii pe care ii am. Vara asta au tinut de pe 14mai pana pe 14 iunie (primul val), apoi au inflorit foarte putin, flori mici si chinuite de canicula. Spre toamna devine sensibil la patarea neagra. Culoarea frunzelor e un pic mai deschisa decat la alti trandafiri, e un verde mai de salata. Forma tufei e echilibrata, dar uneori emite niste lastari foarte grosi si inalti in varful carora infloresc buchete de flori. Acesti lastari strica oarecum echilibrul tufei. Inaltimea atinsa la mine e de maxim 1m (intr-o zona semi-umbrita). Din cauza umbrei din jur care se instaleaza pe la inceputul verii, mi se pare ca nu se dezvolta la adevaratul sau potential. E un trandafir care vrea mult soare.

Florile sunt foarte frumoase, de un roz bombon, cu foarte multe petale tari si groase care nu se ard usor. La inceputul infloririi miezul florii este de un roz intens, si bobocul e foarte frumos. Pe masura ce imbatranesc, florile se deschid la culoare si capata o textura de hartie.





 

ludmila

Member
Mi-se pare un trandafir extrem de frumos. Am vazut niste poze cu el foarte reusite ,datorita carora l-am si achizitionat in toamna :) .cand inca nu stiam despre ce trandafir este vb, l-am vazut la cineva in curte si m-a socat prin multimea florilor prin forma si colorit. Este cu certitudine un trandafir care merita sa fie in gradinile iubitorilor de trandafiri.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
in primul rand nu a avut parfum ,si era prea roz pt ochii mei :) nu stiu pur si simplu nu l-am suportat ,nu mi-a placut :) si a mai patit la fel un alt roz Rosenfee ,pana acum doar asti doi au plecat de la mine :mrgreen:
 
Rosenfee ma cam enerveaza si pe mine, se dezvolta cam urat ( ca sa nu fiu rea si sa spun oribil), tufa dezechilibrata , inflorire putina cel de-al doilea val aproape inexistent, patare si gata ca l-am facut de ras :D . Culoarea in schimb nu mi se pare urata , nu-i un roz din ala imposibil
 

gabrielais

Active Member
mai ce fete mofturoase...ati demolat bietii trandafiri... :rofl:
mie chiar imi place tare Kimono....la un moment dat (pana sa vina alti frumosi in gradina) era cel mai cel..cred ca de asta il iubesc..
http://gabrielabis.sunphoto.ro/trandafiri_2012/73508633
ia uitati ce irezistibil este ;-)
si nici nu e bolnavicios...are tufa frumoasa, compacta si echilibrata...
are atatea calitati ca micile defecte nici nu le-am mai observat :rofl:
ori nu sunt eu prea pretentioasa :gandit: :nu stiu:
 

victoria222

Active Member
Gata, acuma sunt convinsa ca trandafirul meu e Kimono. In cazul asta cei de pe HMF au o greseala in fisa acestui trandafir unde scrie ca e parfumat. Nu este deloc deloc- nici urma de parfum. Si eu ii pot trece cu vederea acest defect pentru ca are cea mai mare longevitate a florilor, dupa cum am spus si mai sus - 1luna sta cu florile pe el. Anul asta o sa incerc sa-l hranesc foarte bbine dupa primul val, sa vad daca va remonta mai bine decat pana acum. O sa va tin la curent.
 

gabrielais

Active Member
Eu chiar nu imi amintesc daca trandafirul acesta are sau nu parfum....va trebui sa fac o lista si sa notez acolo toate impresiile ca deja nu mai retin la fiecare ce si cum :) (sunt cam multi :giggle: ); insa difera foarte multe aspecte in functie de zona si clima, in functie de sol mai ales, de gradul de expunere la soare, etc. Eu nu iau chiar mot-a-mot ce scrie pe hmf :D
 
Sus