Kalmia

mymo

Active Member
Ba da,mie imi place la maxim,din cate imi amintesc ii place putina umbra.
Pe saitul unde am gasit-o eu la vazare....era scumpa rau,multe zeci de euroi.
 

carla

Active Member
Au scos la vanzare si la multeplante.ro, e prima oara cand vad. Cum numele nu-mi spunea nimic, am ezitat s-o cumpar desi mi-au placut mult florile din poza de pe site
Daca-i merge bine la tine imi iau si eu :D
 

michaela

Active Member
Da Carla. Te anunt cum s-a descurcat :wink: ... oricum eu am plantat-o langa rhododendroni (ei au rezistat bine in acel perimetru de cativa ani incoace :D )
 

calena

New Member
Buna seara, vad ca nu s-a mai discutat nimic despre aceasta planta dar tot o sa imi incerc norocul. Am cumparat si eu doua plante Kalmia pe care intentionez sa le plantez in gradina cand se mai incalzeste afara. Poate doreste cineva, care are experienta cu aceasta superba planta, sa imi dea cateva sfaturi. I-as ramane profund recunoscatoare. Am gasit cateva informatii pe Internet dar cred din experienta altora invatam cel mai usor.
Multumiri anticipate :)
 

fixpix

Active Member
Am avut una, maricica, a dus-o f. bine peste iarna dar mi-a murit vara cu seceta.
Fiind plantata cumva mai retras (spre umbra) intr-un pamant care ziceam eu, nu se usuca usor (avea si muschi pe langa) am uitat-o si din pacate s-a uscat.
Pamantul putin mai acid, cam cum le trebuie rododendrilor.
Ii mai puneam ceva zat de cafea, si in rest nimic special.
 

calena

New Member
Multumesc fixpix! Ma gandeam sa o plantez la semi-umbra. Daca zici ca a trecut iarna cu bine inseamna ca o pot planta cam intr-o luna (cand nu mai ingheata). Acum tin ghivecele intr-o camera neincalzita si cam am emotii. Tu cand ai plantat-o?
Am vazut aceasta planta intr-o gradina din U.K.(la vremea aia habar nu aveam cum se numeste) si mi-a ramas in minte, avea mai multe flori decat frunze. Ma tem ca uscaciunea de la noi n-o sa-i placa dar o sa incerc :) Poate se mai gaseste cineva sa ne impartaseasca din experienta lui/ei privind adaptarea acestei superbe plante in Ro. :rugaciune:
 

bebe Iris

Active Member
Si eu am avut una, la fel ca si la Fix mi-a trecut peste iarna, dar vara trecuta s-a uscat. Eu am udat-o zilnic si pe ea si pe rhododendronii de langa ea, dar tot s-au uscat (si kalmia si rhodo)
 

fixpix

Active Member
Wow. Ce naspa. Deci nu sunt singurul patit...
Daca zici ca ai udat-o zilnic, parca nu ma mai simt asa nasol ca am ignorat-o...
 

geodezia

Well-Known Member
multam Fixule cred ca am fost inspirata o am linga scara unde trebuie opricum sa trec cu furtunu in fiecare zi si este scutita de un acoperis pus deasupra scarii bate dimineata soarele si de la 12 incolo umbra deci e bine
 

calena

New Member
Hmm!! Nu este incurajator ce spuneti voi. M-am hotarat sa le tin in ghivece anul asta asa ca am luat substrat pentru acidofile. Intrebarea este daca acesta se pune simplu sau se amesteca si cu altceva. Si oare trebuiesc ghivece mai mari cu mult sau doar cu cativa cm mai mult decat actualele. Voi cum ati proceda? Multumesc :rose:
 
Sus