Kale sau Borecole

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

ana popa

Member
Am semanat si eu acum 2 zile in cateva pahare. Astea am de gand sa le pun apoi in gradina la mama, dar daca zici ca ar merge si in jardiniera poate as incerca.
 

veretregn

Active Member
Kale sau borecole sau varză de frunze sau varza țăranului...

Se cresc ca și verzele, deci jardinera... este mică...

Se mănâncă frunzele treptat se culeg de jos în sus și se pregătesc în salate etc. Sunt ceva mai rezistente la frig

Sunt foarte multe varietăți de varză de frunze, există și varietăți purpurii bogate în athocianină care cresc de dimensiuni mai mici, însă sunt varietăți care ajung la 1,6 - 2 m...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Horea cine nu are gradina si vrea neaparat sa aiba acest tip de salata recurge si la acest "artificiu" cu jardiniera.Asa ca sa ii intelegem si pe ei,nu?

Eu am primit:"blue","premier" si ""siberian".
Daca imi place o sa fac rost si de purpurie care am inteles ca are un ....altfel de gust.

Stiu ca adeptii mancarii raw (asa am citit ....) spun ca aceste seminte sa fie daruite catre cei care doresc sa se infrupte din acest tip de varza
:D Nu cunosc explicatia. :?
 

veretregn

Active Member
Gabiuta a spus:
Horea cine nu are gradina si vrea neaparat sa aiba acest tip de salata recurge si la acest "artificiu" cu jardiniera.Asa ca sa ii intelegem si pe ei,nu?

Eu am primit:"blue","premier" si ""siberian".
Daca imi place o sa fac rost si de purpurie care am inteles ca are un ....altfel de gust.

Stiu ca adeptii mancarii raw (asa am citit ....) spun ca aceste seminte sa fie daruite catre cei care doresc sa se infrupte din acest tip de varza
:D Nu cunosc explicatia. :?
Bineînțeles. În plus, deși evident, însă eu nu am m-am gândit, este foarte decorativă.

Nici eu nu știu explicația...
 

anknic

Active Member
am si eu vreo 6 fire, trebe sa le mut ca au deja vreo 15 cm (le-am germinat sub un pet ca nu mai aveam loc in rasadnita)
 

GabyHila

Member
Eu am avut cumparat seminte de la o vegetariana raw si am avut anul trecut in gradina. S-au facut foarte mari si au supravietuit iernii geroase de la Sibiu. Ca si gust nu m-am dat pe spate deloc. Se fac amare daca scapi o zi si nu le uzi. Eu am facut si mancare cu ele (gen loboda) si am mancat doar eu stiind ca e sanatoasa. Am facut si suc din frunze dar fara alte amestecaturi nu l-am putut bea. Drept urmare am pus capsuni in locul lor:) macar pe alea le mananca pitica mea!
 

ghia_don

Active Member
Pina la urma cum se consuma?
Se folosesc frunzele crude in salate, sau se prepara in vreun fel? Am si eu, dar habar n-am ce trebuie sa fac cu ele :nu stiu: ..
 

GabyHila

Member
Eu, in avantul meu de a manca sanatos am incercat sa le mananc in salate. Dar pentru mine au fost prea tari si nemancabile asa.

Cea mai de succes a fost mancarea din frunze taiate, cu afumatura si calit in ceapa.
 

anknic

Active Member
si noi am mancat frunzele in salata, taiate fideluta, noua ne-a placut. acum astept sa mai creasca si sa incerc si o mancarica :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca se culeg mai crudute sunt bune...acum stiti cum e :depinde de gust.In combinatie cu multe alte verdeturi e chiar buna.Si eu sunt adepta mincarii sanatoase,crude uneori ,cu multe verdeturi si probabil unul din piticii ce ma bintuie mi-a soptit ca are gust bun :mrgreen:
O sa mai pun citeva seminte si la anul.
Si da,nu le place transplantarea.Eu am pierdut multe cind am facut asta.
 

Elektra

Member
Foarte bine merge trasa rapid in tigaie, cat sa ramana crocanta, eventual in ulei de susan si cu un pic de sos de soia daca va plac chinezariile.
 

anknic

Active Member
eu tot pun 1-2 frunze in salata si azi am facut un fel de mancarica (ca spanacul)...astept maine sa o servesc cu un ou prajit :)

http://anknic.sunphoto.ro/gradina_2012/77195914

e f.putin sensibila la seceta, dar am observat ca s-a umplut de musculite albe. azi le-am tuns pe toate radical (o sa radeti...dar iepurilor le place f.tare :) ), le-am udat la greu pe frunze si sa vad cu ce le stropesc maine in caz ca inca mai au musculite.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Decit cu musculita sa umple toata gradina mai bine fara frunze de facut salata :x ca daca le stropesti unde mai este ecologia?
Oricum dupa parerea mea sunt bune numai fragede tare.Cind cresc deja sunt amare si dure.Dar...e un alt verde in farfuria cu sanatate.
 
Sus