Kalanchoe

tzep

Well-Known Member
Moderator
Anca, ce frumoasa este, sa-si tina naravul. Mie imi plac asa naturale nu alea imbuibate de hormoni si ingrasaminte. Poate dupa ce-i trec floricelele astea ii dau altele si tot asa.
Aaaaaa, sa-ti traiasca baietelul, sa fiti sanatosi, sa nasti usor fara probleme. :hug: :*
 

helisananca

Member
Multumesc multttt :hug: sincer si mie imi e drag de ea asa mai ales ca e prima care mi-a rezistat atat mie :) si a mai si inflorit
 

rubia

Member
Aceasta este noua mea kalanchoe achizitionata acum 2 zile :) . Apelez la sfaturile voastre pentru ca nu stiu daca trebuie schimbat ghiveciul; acesta mi se pare cam mic pentru ca am vazut firisoare de radacini iesind prin gauri. Sau sa astept sa treaca perioada de inflorire? Si as vrea sa o mut pe balcon in zilele mai calduroase iar noaptea sa o duc la locul ei. Credeti ca ii dauneaza schimbarea locului?
https://plus.google.com/u/0/photos?pid= ... 2693363199
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu-i schimba ghiveciul pana nu termina cu florile - asta e o regula generala pentru plante, nu le deranja cat timp infloresc. Temperatura min suportata zice-se ca ar fi de 7 gr - eu cred ca merge si mai putin daca nu sunt udate - asa ca te decizi tu daca o plimbi afara/interior in fiecare zi. Oricum, nu o pune in soare direct daca o duci afara - cat timp are parte de variatii de mediu zilnice, e mai bine sa incerci sa aiba parte de diferente cat mai mici.
 

helisananca

Member
Eu zic sa nu schimbi locul ...gaseste unu care sa intruneasca toate conditiile si nu o plimba,eu cand am cumparat-o pe a mea am asteptat trecerea florilor dupa care am schimbat ghiveciul...si nu ii place apa multa cel putin a mea nu zice nimic si daca o las neudata si pamantul e putin uscat...
 

liliput

Member
Am o intrebare: dupa trecerea florilor,tund kalanchoea? Nu stiu mare lucru despre ele...si m-a bagat in ceata felul in care a-nflorit -a facut niste tije inalte,cu cateva flori,4...5 flori,nu asa cum vad eu pe aici..si niste flori cu 4 petale amarate,nu batute,cum face o kalanchoe sanatoasa.Sant convinsa ca nu am ingrijit-o cum trebuie,ca ceva ii lipseste...dar ce?
Multumesc.
 

helisananca

Member
Pai dupa ce nu mai are flori sau boboci pe tijele alea lungi le tai pur si simplu,eu am folosit o foarfeca si intram cu varful pt ca a mea este foarte deasa si uite asa tai toate tijele...dupa care urmeaza o perioada de repaus si iar inflorire...eu asa am procedat....sa nu o uzi mult poti sa o si faci uitata ,eu o tin in geam unde am soare toata ziua si e fericita.. acum cred ca depinde si cum o inveti :rofl:
 

liliput

Member
Multumesc foarte mult ptr ajutor.Asa o sa fac. :hug:
Si o intrebare: ce trebuie sa-i fac sa infloreasca asa ca a dvs. (am vazut pozele) ,cu multe tije (a mea a avut 3...4 tije cred),scurte,nu cat o pluta (vorba mamei),cu multe flori si batute,nu ca a mea,cu 4 petalute....adica vai de steaua ei ?
 

helisananca

Member
A mea a fost asa la cumparare cu flori multe si batute insa la urm inflorire dupa ce a scapat de ingrasamantul pe care il avea din comert a inflorit normal cu flori mai putine insa cum am mai vb aici le prefer mai bine naturale si sanatoase decat indopate.Acum daca vrei poti incerca sa vezi daca iti vor iesi florile duble si multe insa eu nu stiu cum ...mai asteptam pareri :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Am avut mereu kalanchoe, desi nu sunt printre suculentele mele "de suflet". Cu siguranta nu am conditii (nici lumina necesara, nici temperatura potrivita) iarna pentru a sprijini inflorirea. Asa ca imbobocesc puternic, dar ajung sa infloreasca doar prea putini boboci. Intotdeauna insa florile si-au pastrat forma si culoarea initiala. Plantele cu flori batute au facut flori batute, cele cu flori simple au facut flori simple.

Se preteaza bine la tuns (si e necesar, deoarece iarna se pot etiola) asa ca plantele au mereu o forma compacta.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Tinand cont ca plantele din florarii sunt hibrizi, daca nu se respecta cerintele lor de ingrijire pot sa apara anomalii de genul flori mici si simple, dar cu o tundere zdravana, asa cu au spus cei de mai sus, un pic de repaus, pentru ca planta sa poata acumula energie pentru formarea bobocilor florali se rezolva aceste neplaceri. Se recomanda ca perioada de repaus sa fie iarna, pentru ca formarea bobocilor este influentata de zile scurte.
Mai multe informatii despre cerintele Kalanchoei gasesti aici viewtopic.php?f=47&t=17649
 
Sus