Kalanchoe

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Adino cred ca nici prin gind nu iti trece cite abilitati manifest ca sa se intimple si asa ceva :rofl:
Sper sa le fie bine.
 

liliput

Member
Buna.Am si eu cateva kalanchoe,dar au foarte putini boboci..6..7..nu ne-au inflorit niciodata.Ce sa fac..le rup bobocii? Multumesc.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Acum daca tot au cativa boboci, lasa-i sa se desfasoare si dupa ce trec florile le tunzi. :gandit:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
liliput, in fisa plantei viewtopic.php?f=47&t=17649 , scrie "Respectarea unei perioade de repaus este necesara, pentru ca planta sa acumuleze energie pentru o noua inflorire.
Este bine ca aceasta perioada sa fie in timpul iernii, pentru ca noaptea este mai lunga decat ziua si formarea bobocilor florari este declansata de lungimea zilei (zi scurta) si nu de temperatura."

Unele persoane acopera cu ziar tocmai pentru prelungirea perioadei de intuneric, nu pentru alt motiv.
 

liliput

Member
Multumesc ptr raspuns.Din pacate n-au inflorit niciodata si le am cam de mult..ziceam sa incerc...cum pot sa le ajut altfel? As vrea sa le vad si eu inflorite.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Probabil sunt inca in repaus, nu au inceput procesul de inflorire. :nu stiu: :gandit: In ce conditii le ai acum?
Citeste aici viewtopic.php?f=47&t=17649, mai ales la particularitati si vezi cam ce-si doresc ele si poti sa compari cu ce le-ai oferit.
 

popescu gp

Well-Known Member
Dar inflorirea lor este pe perioada indelungata si chiar vara sunt inflorite,dar inflorirea lor depinde si de conditiile create atat in iarna cat si in perioada calda( plantele sunt de perioada calda daca nu sunt fortate,necesita soare si caldura)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
S-o stapanesti sanatoasa! :D
Dupa ce-i trec florile, cateva luni, trebuie sa-i schimbi substratul ca acum e in turba si cu timpul ii dauneaza.
 

popescu gp

Well-Known Member
Perioada lor optima este la soare si caldura si nu udare excesiva,umbra si rece.Foarte des trebuiesc intinerite caci altfel devin bete goale.
 
Sus