Kalanchoe

tzep

Well-Known Member
Moderator
Ti-am raspuns la cactusi, dar ca o idee, de ce n-o tunzi? Tratamentul se aplica si pe pamant si apoi se repeta. :mrgreen:
 

anne`mary

Member
E vorba de kalachoea mea foarte deasa. Cum sa o tund? Sincer mi-e teama sa nu ramana zone neatinse de mospilan si sa nu se dezvolte si apoi, auzi, sa faca aripi asa ca m-ar tenta ideea de a o tunde. Dar cat de mult sa o tund? ca nu am mai tuns o Kalachoe pana acum.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Chilug! :( Ea se va regenera f frumos. Dar dupa ce-ai cumparat-o ai controlat si radacinile, ca lanosilor le place sa stea pe acolo!!!!!! :evil:
 

anne`mary

Member
bineinteles ca le caut la radacini dupa ce le cumpar. Ambele kalachoe dar si opuntia care mi-au facut lanosi sunt cumparate dar la inspectia mea nu aparea nimic pe radar. Cei drept nici nu stiam cum arata acesti lanosi. Auzisem de ei, am vazut poze, am citit despre ce fac si cum fac dar nu i-am vazut niciodata, eu cu ochii mei. Acum ca stiu cum arata si colonia si adultii sper sa-mi sara in ochi mai usor. Deci sa tund kalachoe chilug? Imi pui si mie o poza cu kalachoea ta tunsa, ca sa-mi fac o idee exact ce inseamna chilug? ohh preaty please :rugaciune:
 

anette_b

Member
am mutat o kalanchoe din locul in ccare o tineam , pe un raft , mai sus. am vreo5-6 si erau inghesuite. azi descopar ca i-a putrezit tulpina :eek: . biata planta vazand ca i se apropie sfarsitul a scos repede niste radacinute (in aer )pe crengutele inca neputrezite. am pastrat crengutele , le las sa se zvinte 1-2 zile si le plantez. cred ca nu trebuie udate la plantare , nu ? oar ce nu i-a convenit in noua locatie? nu am mai patit asa ceva!
 

anette_b

Member
ramurelele ramase , sa le pun in ghivece foarte mici (5 cm) sau toate intr-un ghiveci mai mare ?
multumesc !
 

kerkyra

Well-Known Member
Eu am cam pus la gramada kalanchoe, pe culori, ramurelele "reconditionate" iar acum, din lipsa de spatiu, le-am amestecat si am facut doua ghivece mixte. Se pare ca se simt bine, sa vedem florile :D
 

miki70

Active Member
Si eu vreau sa fac 2 ghivece mari mixte, deocamdata le tin la regim ca sa-mi faca flori din primavara.
 

anette_b

Member
daca tot va pricepeti , ma lamuriti si pe mine , va rog , de ce au frunze mari cand le cumpar si apoi le cresc numai frunzulite mici? la sere folosesc probabil retardanti ca sa fie scunde , compacte ...dar ce le mai pun acolo ca sa aiba frunzele culoarea aceea verde -inchis si sa fie mari ?
 

gabrielais

Active Member
kerkyra a spus:
Eu am cam pus la gramada kalanchoe, pe culori, ramurelele "reconditionate" iar acum, din lipsa de spatiu, le-am amestecat si am facut doua ghivece mixte. Se pare ca se simt bine, sa vedem florile :D
la fel am procedat si eu.....astept sa infloreasca sa vad minunea :)
 

melimeli

Active Member
am si eu una primita toamna trecuta ,acum este mare-mare si nu infloreste de ce oare? :? asa era in vara acum e de trei ori atata
 

Roxana

Active Member
Una din Kalanchoele mele are frunzele inmuiate....nu cad, nu sunt galeben, dar sunt moi. De ce oare?
 

carmenushka

Active Member
Am si eu 3. Doua sunt mari si stufoase, le-am tinut ca la carcera, pe balcon intr-un colt pana cand nante sa de agerul am vazut ca snt pline de bobocei. Le-am bagat mai la cald si astept sa infloreasca.
Frunzele se inmoaie fie din lipsa acuta de apa fie de ger.
Ca sa infloreasca trebuie tinute in repaus cu apa foarte rar si racoare si lumina doar cateva ore pe zi. Infloresc iarna de obicei cand e ziua scurta
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu in perioada de iarna le tin in repaus ,mai la rece si lumina mai putin si udat foarte rarfara sa se inmoaie frunzele desi unele se mai ingalbenesc;primavara porenesc cu mai multa putere;am si kalanchole clasice dar am si doua cu flori mari dublu fata de cele batute mai intalnite si kalanchoe Tessa care este curgatoare cu flori ca un clopotel roz-rosii
 

FlorentinaS

Member
Eu am facut prostia si am uitat o kalanchoe in garaj, pe pervazul geamului.
Din pacate, temperatura a scazut destul de brusc, la vreo -4 grade timp de 2 nopti consecutive.
Acum s-a incalzit, sunt 3-4 grade, dar frunzele s-au pleostit toate si vreo 2 ramurele mai tinere.
Ii mai pot face ceva sau am pierdut-o? :roll:
 

sicamin

Member
Daca nu s-au muiat si tulpinile ,vor da noi frunzulite. Si ale mele au fost afectate de ger si am curatat toate frunzele vechi,care se ofilise si acum au dat frunzulite noi. Nu vor mai inflori anul acesta ,asa cred eu.
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu zic ca daca nu au fost afectate in totalitate si mai ales radacinile nu este exclus sa-si revina si chiar sa infloreasca.Succes!
 
Sus