Kalanchoe

D

dyayzh

Guest
Am primit un pui mic..mic..de kalanchoe alba atanatoare...are frunzele nu stiu..ori date cu praf alb..ori asa sunt ele...oricum cand le atingi te murdaresti:) stiti cumva de ce specie este vorba si daca face flori??
 

mio

Member
Foarte frumoase!
Si eu am rosu, cele de anul trecut mi-au murit dar am pus la inradacinat in apa frunze si acum am plantutele mici.
Daca observati ca se pleosteste, luati frunze de la baza (oricum au multe, nu ca cele clasice) o puneti in pahar cu apa ca violete si ve-ti avea plantute de rezerva
 

Dani

Member
Asa arata anul trecut
si asa arata acum E nevoie sa va mai spun ca sunt nedumerita?? :roll: :wink:
 
A

Anonymous

Guest
Oricum este interesanta. Am observat si la mine ca anumite culori s-au schimbat, dar la tine parca ar fi vorba de alta planta.
 

dy.lahav

New Member
La fel am patit si eu

Si la mine la fel...dintr-un galben deschis ...anul acesta am avut placuta surpriza sa vad ca a inflorit intr-un portocaliu frumos!
Se intampla surprize placute!! :rofl:
 
D

dyayzh

Guest
o draga forumista m-a invatat asa..."pune florile la intuneric...perfect intuneric si racoare, fara apa vre-o luna..apoi iti vor inflori"..si au inflorit:) incearca...la mine a meritat
 

Roxana

Active Member
As avea si eu o intrebare: am 3 kalanchoe de vreo 2 ani, au crescut foarte frumos, dar sunt prea inalte. (este un bat cu multe frunze). Ce le pot face? (daca s-ar putea sa nu le rup)
 
A

Anonymous

Guest
Roxana, daca nu vrei sa tai tulpinile de tot, macar scurteaza-le cativa centimetri. Se vor ramifica si vor da noi tulpinite, deci posibilitatea de a avea mai multe flori. Bucatile taiate le poti inradacina si apo le darui altcuiva, sau te poti bucura de alte ghivecele :rofl: Ce zici, este o idee rea?
Foarte important, sa nu le muti in ghivece mari, cu cat este mai mare ghiveciul, cu atat kalanchoe isi va dezvolta radacini foarte mari si frunze pe masura, se face "copacel kalanchoe".
Curaj, si noi a trebuit sa taiem din ele ! :D
 

Roxana

Active Member
Ok. Dar la mine sunt ca niste bete cu frunze, nu ca niste tufe. (din cate stiu eu trebuie sa fie aspect de tufa)
 
A

Anonymous

Guest
Daca tai "betele" si le lasi undeva intr-o zona luminoasa, udandu-le constant, dar nu foarte mult, dar mai ales sa nu le muti din acel loc, este esential sa le gasesti un loc stabil, al lor, macar pentru 2-3 luni, vei vedea ce rezultate fantastice vei avea. Si-au pierdut frunzele dintr-un motiv care nu-l stim acum. Este o floare care se reface rapid.
 

roxy

Member
foarte frumoasa gabriela. eu la am mea (cea rosu simplu) i-am taiat capetele ca era prea mare si acum nu mai infloreste. ii dau mereu frunzulite noi dar flori nu.
 

roxy

Member
pai eu am prins cam acum 2 luni 3 lastari si sunt infloriti toti. inca sunt micuti dar fac flori.
 
Sus