Kaki,copacul supravietuitor

presco

Active Member
Eu m-am saturat de el. Desi a fost ingropat si protejat iar a inghetat. Cred ca il mananca toporul....
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
anknic a spus:
unde se potolesc? cica urmeaza o mini-era glaciara...nu incalzire globala...
foarte adevarat, daca nu avem zile toride in vara sa acumuleze solul caldura ......uuuu ce ne asteapta :hipnotizat: :aoleu:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai anul trecut in vara la mine a fost o caldura de fierbea pamantul, cat trebuie sa fie de cald ca sa acumuleze destula incat sa nu dea iarna -25? :mrgreen:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu a fost cald anul trecut , la mine cel putin nu a contat vara , parca era mai mult o toamna cu ceva mai mult soare :aoleu:
 

anknic

Active Member
ete ce ne asteapta...noi vom mai creste rosii, poate exotisme-nu...aia e!

si asa ma enerveaza happy ca are fructe la kiwi issai, cand al meu kiwi janine deabia se strofoaca sa supravietuiasca... :)

LE: mini-era glaciara vine din nu stiu ce departare de soare, nu are legatura cu poluarea, stratul de ozon&stuff...ci doar sunt cicluri naturale, au mai fost si vor mai fi. noi astia de discutam acum prindem doar inceputul...stra-stra-stra-nepotii nostri vor avea ceva probleme...
 

veretregn

Active Member
anknic a spus:
ete ce ne asteapta...noi vom mai creste rosii, poate exotisme-nu...aia e!

si asa ma enerveaza happy ca are fructe la kiwi issai, cand al meu kiwi janine deabia se strofoaca sa supravietuiasca... :)

LE: mini-era glaciara vine din nu stiu ce departare de soare, nu are legatura cu poluarea, stratul de ozon&stuff...ci doar sunt cicluri naturale, au mai fost si vor mai fi. noi astia de discutam acum prindem doar inceputul...stra-stra-stra-nepotii nostri vor avea ceva probleme...
hehe. eu cred că este o combinație de poluare și cicluri naturale... apoi...ceea ce s-a întâmplat de curând este doar o deplasare a jet stream înspre sud și mai mult aer arctic pătrunde în regiunile mai sudice ale europei. cauza se pare a fi topirea ghețarilor din cauza creșterii temperaturii globale. jet stream se învârtea la nord de island în jurul axei globului, iar acum a coborât în sud de islanda aducând scandinavia în franța, multă ploaie și frig. nu este o situație care va dura la nesfârșit... nu vreau să intru într-o polemică.

apoi sunt tot feluri de simulări care nu sunt tocmai frumoase... În cazul României se pare că temperaturile vor continua să crească în timpul verii și să cscadă în timpul iernii, o accentuare a extremelor, însă asta va deveni o problemă pentru copii noștri și nu este nimic cert.

lăsând deoparte problemele climatice....

issai este actinidia arguta, așa-zis de Siberia, iar tu ai un actinidia chinensis, deosebit de sensibil la sol, frig etc. Issai face fructe mici, janine face fructe mari... dacă face. Pe soluri calcaloase nu produce nimic. Apoi, în practică, nici nu se folosesc rasele hermafrodite, sunt doar pentru amuzament, însă cu slabe șanse de fructificare.

Actinidia arguta Issai este cunoscută ca și a fi o specie-varietate facilă care produce după 2 ani de plantare.

De curând elvețienii au dezvoltat varietatea (femelă) Starella care este extra-rezistentă la frig. Este o rasă de chinensis/ deliciosa mai timpurie. Bineînțeles, că are nevoie de un "puțulică", însă se pare că merge destul de bine în climatul mai rece. Olandezii au implementat-o și au reușit să culeagă fructe coapte înainte de primul îngheț.

________

Părere personală... România nu este încă o nație de grădinari și nici o nație de oameni care privește spre calitatea produselor consumate. Odată ce gusturile se vor finisa, și oamenii vor deveni mai experimentați, cred că sera va deveni, la fel ca și aici o prezență nesurprinzătoare în micile gospodării. De altfel, am început să observ o scindare a consumului: oameni care preferă să cumpere produse alimentare proaspete de la supermarket și oameni care preferă produse de la piață "de grădină". Eu presupun că în câțiva ani, românii privilegiați vor începe să își crească propriul ananas, kiwi, pepino, kaki, nectarine, smochine, migdale, struguri de masă speciali, etc. Odată ce va deveni o pratică să pui pomii pe spalier vor putea fi crescuți în sere.

______________________________

Cât despre kaki... afară nu se poate să ai fructe din cauza climatului. Fructele se culeg în decembrie - ianuarie...
 

destetptuulet

New Member
Am şi eu nişte kaki din seminţe,cred,anul viitor le pot pune în grădină?Vă rog...!
Apropo,m-am prezentat la secţiunea noii membrii se prezintă.
 

happy

Well-Known Member
destetptuulet a spus:
Am şi eu nişte kaki din seminţe,cred,anul viitor le pot pune în grădină?Vă rog...!
Apropo,m-am prezentat la secţiunea noii membrii se prezintă.
Ce fel de soi de kaki sunt semintele?Daca sunt Lotus sau Virginiana plantele se pot pune in gradina cu protectie iarna in primii 2-3 ani! :D
 

destetptuulet

New Member
happy a spus:
destetptuulet a spus:
Am şi eu nişte kaki din seminţe,cred,anul viitor le pot pune în grădină?Vă rog...!
Apropo,m-am prezentat la secţiunea noii membrii se prezintă.
Ce fel de soi de kaki sunt semintele?Daca sunt Lotus sau Virginiana plantele se pot pune in gradina cu protectie iarna in primii 2-3 ani! :D
Normal că Tipo!...hă :| :hipnotizat: :mincinos: :nefericit:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
destetptuulet a spus:
happy a spus:
destetptuulet a spus:
Am şi eu nişte kaki din seminţe,cred,anul viitor le pot pune în grădină?Vă rog...!
Apropo,m-am prezentat la secţiunea noii membrii se prezintă.
Ce fel de soi de kaki sunt semintele?Daca sunt Lotus sau Virginiana plantele se pot pune in gradina cu protectie iarna in primii 2-3 ani! :D
Normal că Tipo!...hă :| :hipnotizat: :mincinos: :nefericit:

De unde ai seminte de Tipo , ca doar o firma a adus tipo in tara :D
 

destetptuulet

New Member
Din seminţe din kaki de la maga,nu cumva din specia asta se găseşte în magazine?Eu ştiu că ăla că e soi comun.Deci,aşa
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
anul asta la noi au avut doar Sharon-Triumph si in general mai au doar Rojo Brillante , e mai alungit asta ultimul si e mai crocant caci e non astrigent :D
 
Sus