Kaki,copacul supravietuitor

happy

Well-Known Member
Cred ca o sa aplic metoda ingroparii (danero)ca la smochini,dar asta cand vor fi minus2,3 grade ziua! :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu as vrea sa incerc ceva nou la pomii noii , ca tot au crescut asa tip lumanare sa pun o teava de 110 sau 125 si sa o umplu cu rumegus , dar e o manevra la care ei sunt sensibili si trebuie sa fiu atent ca asa ii pierd

.... atunci cand afara sunt temperaturi negative si solul e inghetat daca tulpina invelita se incalzeste la mai mult decat trebuie crapa coaja la baza pomului de jur imprejur si moare pomul de la crapatura in sus
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Fructe BESTIALE de diospyros... din Spania... Se numesc aici persimmon Vanilla si nu sint astringente... uriase (cit o piersica mare) si cu o aroma superba.


 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mancat si eu din astea gigant din Ro super la gust vreo 10 buc si gasit si o samanta 8)

happy ala de la tine nu ma tem ca o sa moara de ger dar de sufocare de la caldura da :rofl: :rofl: :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Na si samintza s-a prins... ? De unde le-ai cumparat ? sa nu imi spui ca cresteau la cineva in gradina..;-)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Kaufland , si erau parca din Israel , samanta nu e valabila ca a fost salvata din dintii lui nevasta mea si cred ca e "lovita' :rofl: dar mai am una si sper sa mai am un noroc din asta

poate la anul o sa mananc si eu din Fuyu de la teren :evil:
 

happy

Well-Known Member
Dane ,azi am fost la gradina si cu cutitul am scrijelit toate nayloanele si prelatele ,asa ca poate sa vina si gerul si caldura :rofl: :rofl:
Oare se fac si sharon-urile noastre la fel de mari sau ale lui George sunt din tarile calde! :? Fructele la kaki se numesc sharon,cica :wink:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ale mele sint din tzarile calde...Spania mai precis...evident cumparate de la magazin...... alea de clima temperata mai rar au fructe mari.. dar totusi sint citiva... in general cele de clima temperata sint mici-medii...spre medii
In tzarile de limba engleza se numesc persimmon (fructele).

Dar uitati aici o surse destul de buna de informatie:
http://www.ediblelandscaping.com/plants ... atSubID=26
http://www.ediblelandscaping.com/plants ... atSubID=25


happy a spus:
Dane ,azi am fost la gradina si cu cutitul am scrijelit toate nayloanele si prelatele ,asa ca poate sa vina si gerul si caldura :rofl: :rofl:
Oare se fac si sharon-urile noastre la fel de mari sau ale lui George sunt din tarile calde! :? Fructele la kaki se numesc sharon,cica :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Happy cum am mai zis am un kaki mai special doar ca e Jiro nu Fuyu :oops: si le face destul de mari , din pacate la data aia nu aveam 10 euro in plus sa iau si un pom de Grande Fuyu din alea maaaari si gustoasse :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Trebuie sa te urmaresc Dan,vad ca ai o curte plina de exotice,iar eu am doar un kaki (Rojo sau Typo ) :? :wink:
 

happy

Well-Known Member
danero2004 a spus:
Happy cum am mai zis am un kaki mai special doar ca e Jiro nu Fuyu :oops: si le face destul de mari , din pacate la data aia nu aveam 10 euro in plus sa iau si un pom de Grande Fuyu din alea maaaari si gustoasse :rofl:
Dane,ce stii despre virginiana?Ies direct din seminte si nu se altoiesc?Am comandat niste seminte in Canada.La Lotus stiu ca sunt tare mici!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Da ies din seminte , ceva mai greu , adica la ele a durat mai mult caci vor mai mult frig dar a mers , eu am vreo 6 vriginiana la teren de 2-3 ani ca varsta , nu au nimic iarna , pot sta la -30 fara probleme :D

Eu ii am sa altoiesc ceva bun pe ele , eventual un Roseyanka din Ucraina ?(-25 cica) dar se poate tine si asa , oricum unul va fi lasat asa simplu
 

ghia_don

Active Member
La GB sint citiva Dyospiros virginiana mari si toamna sint plini de fructe...s-ar putea acum sa fie bune de strins alea cazute si cu seminte gata stratificate..
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ghia Don,

Am vrea sa vedem si niste poze si locatia daca se poate... .. suna foarte interesant daca gasim direct semintze... si pe deasupra se gasesc si fructe..... eu m-as abona daca te apuci de cules...;-)

Alta intrebare... daca stim ca exista soiuri rusesti care rezista la frig... de ce nu incercam sa aducem din ucraina ? Roseyanka ?

Stiti sa existe ceva probleme cu adusul din Ucraina sau Moldova ?
 

happy

Well-Known Member
Uite ca la GB Bucuresti nu am vazut kaki virginiana,era doar un pawpaw.Sunteti norocosi iesenilor :rofl:
De unde iei butasi pt. altoire,Dane?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu iau direct pomul si sper sa obtin si butasi pentru altoire.

am si Fuyu ca secundar (din Franta), Sharon , Rojo Brillante , Lotus(seminte) , un kaki din Lituania , si sper si Vaniglia anul asta , Tipo..
 
Sus