Kaki,copacul supravietuitor

Aura

Member
Din samburi? bravo, Sicamin!
Cum erau sambureii...? mici,mari..seminte? eu am cumparat de vreo 3 ori kaki, dar n-am gasit nici seminte, nici samburi... :(
Aura
 

happy

Well-Known Member
Bravos!Sicamin,cand va fi ca degetul trebuie sa-l altoiesti pentru a face fructe mari,sau mai bin il lasi nealtoit si vinzi samburi pentru cei care vor! :D Eu as fi unul dintre aceia :)
Aura cum auzi ceva de germinare hop si tu! :rofl: Am vazut ca iti place foarte mult sa obtii fel de fel de ciudatenii :wink:
 

Aura

Member
Daaa, imi place tare mult sa obtin plantute din seminte. :D E o bucurie mare cand rasar..si sa le vezi crescand...apoi este si faptul ca nu imi permit a cumpara o plantuta exotica de peste mari si tari iar asa cu semintele ies mult mai ieftin :wink: exemplu, delonixul...pai cred ca ar fi costat destul daca as fi vrut sa-l cumpar, apoi as fi luat in calcul si varianta transportului..cum ar fi rezistat. Asa, numai bine, am plantat semincioara si a rasarit... :D
Aura
 

presco

Active Member
Ce stiti despre Kaki ? Cum rezista peste iarna? Trebuie protejat? Al meu e cumparat si plantat primavara asta. E destul de marisor.
 

Aura

Member
Nu ti-e teama sa il tii peste iarna afara?
Stiu ca este o planta de exterior..dar ...:wink:
Ce stiu eu despre aceasta planta? ca poate rezista la temperaturi foarte scazute (chiar pana la -20 grade) .Ii plac locurile cu soare, multa lumina si caldura. Se uda putin si rar (se lasa sa se usuce pamantul intre udari).
Am o ruda in partile Dobrogei care are astfel de pomisor. Iarna il acopera ca pe smochini, cu folie, coceni...fruzele devin galbene toamna, cad, dar primavara apar altele.
Sper ca ti-am fost de un mic ajutor.
Aura
 

presco

Active Member
Multumesc pentru informatii! Nu am unde sa-l tin iarna caci e ditamai copacul. Iarna stau la bloc. Sper sa reziste caci e dintr-o pepiniera din Romania. Am sa-l invelesc si pe el ca pe smochin, desi pe smochin degeaba l-am protejat caci tot a inghetat!
 

alfa

Active Member
Presco, daca nu ma insel parca George avea un kaki mare in curte? Poate stie el mai multe despre ingrijire :D
 

George

Member
alfa a spus:
Presco, daca nu ma insel parca George avea un kaki mare in curte? Poate stie el mai multe despre ingrijire :D
Am sase bucati, au crescut mari si frumosi fara a le oferi conditii speciale, la cum arata acum sunt convins ca anul viitor voi manca fructe din ei :)
 

George

Member
presco a spus:
Oooo, vesti bune! Imi plac vestile bune! :D Si nu i-ai invelit deloc iarna?
Pai i-am cumparat in primavara 2010, abia dupa iarna asta care vine va pot spune daca rezista sau nu, desi sincer sa fiu nu cred ca vor avea probleme, prea sunt sanatosi :D
 

happy

Well-Known Member
Multumesc George ,datorita tie am si eu kaki.In iarna cand eram doar hapy mi-ai dat adresa si cu ajutorul Danielei din Barlad am cumparat 1 buc.careia ii merge f.b. :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pana la urma s-a descurcat si kaki-ul meu si a supravietuit, doar ca a dat ramurele mai jos de jumatatea trunchiului. Oricum imi pare cam prea fragil ca sa treaca iarna singur, de capul lui, asa ca ma gandesc sa-i dau o sansa, sa-l infofolesc...si pe urma, D-zeu cu mila...cum i-o fi norocul. Oricum, eu daca gasesc pe undeva o sa cumpar specia Dyospiros virginiana, de provenienta nord-americana,care am inteles ca e mai rezistenta la ger decat Dyospiros kaki.
 

happy

Well-Known Member
Cum vrei sa le mearga bine la plante daca tu umbli hai-hui prin Europa :rofl:
Bine ai venit acasa!Te-au lasat aia la granita sa intri cu ce ai luat de pe acolo? :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
Cum vrei sa le mearga bine la plante daca tu umbli hai-hui prin Europa :rofl:
Bine ai venit acasa!Te-au lasat aia la granita sa intri cu ce ai luat de pe acolo? :wink:
Mai, mai, intai ma iei la shuturi si pe urma imi spui bun venit! :rofl: Aia de la granita romana s-au uitat cam crucis pe bancheta din spate, eu le-am zambit frumos si le-am explicat ca-s trandafiri, nu marijuana, ei au ras cam manzeste, eu cam...albastru, ca ma luase gura pe dinainte...da' pana la urma au priceput gluma si ne-am despartit prieteni :rofl: :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Kaki-ul meu arata in septembrie asa. Nu stiu zau ce va fi de el pana la primavara...

 
Sus