Kaiserin Farah ( Imperatrice Farah )

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Il am si eu in gradina, de vreo doi ani - floarea e frumoasa dar nu ma innebunesc dupa el pana acum:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
elipopa a spus:
gradinar1 a spus:
Il am si eu in gradina, de vreo doi ani - floarea e frumoasa dar nu ma innebunesc dupa el pana acum:
draga mea, al tau cred ca e Double Delight!
Eli, am si Double Delight si e diferit si in ceea ce priveste culorile dar mai ales ca tip de inflorire, e mult mai harnic!.
Asa a inflorit la mine Kaiserin Farah, mai ciudat, poate si ca vara a fost foarte fierbinte.
 

R@MONA

Active Member
A catadicsit si Imparateasa mea sa faca o floare; plantata in toamna, nu s-a dezvoltat prea bine:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Madaaaaaaa lauda-mi si mie Imparateasa mea pe care ai admirat-o :)

e mai spectaculoasa ca in poza.E intr-un anume fel:impunatoare :D
Cred ca nu intimplator i s-a dat denumirea asta.Dar nu stiu despre care Farah o fi fost vorba :?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Exact la asta ma gandeam eu, ca poza nu reflecta corect cat de frumos e trandafirul asta la tine in gradina.
Imi place tufa pe care a format-o - se vede ca a fost taiat corect si-atunci mijlocul este degajat si trandafirul are lastari lungi si puternici pe laterale. E foarte inalt, cred ca are 1.50 pe putin, nu? Si foarte bogat, cu multe flori - se vede si in imagine.
Banuiesc ca e la a doua inflorire anul asta nu? Mi-a mai placut ca avea flori ofilite, nu stiu daca le cureti tu sau se scutura ele dar mi-a placut tare mult ca nu se vedeau si la cat de frumos e trandafirul asta iti lasa impresia de proaspat.
Una peste alta, e superb...si mi-e clar acum ca in gradina mea e altceva decat Imparateasa. Probabil Double Delight, cum zicea si Eli la un moment dat :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La toti trandafirii curat florile ofilite.Poate nu intotdeauna cum se trec florile dar oricum nu le las pe ramuri.Asta si fiindca am timp.
Da,eu il iubesc mult.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gabitzo,tine-te de capul meu ca am unul pus in toamna si acum face floare.O sa ii fac poza sa il vezi.Daca il vrei,al tau este.
 
Sus