Justitia (Jacobinia)

geodezia

Well-Known Member
aveti cumva fetele de vinzare una alba si una galbena .ma intereseaza sau la schimb cu acnistus mov . multumesc
 
D

dyayzh

Guest
Eu am una Jacobinia alba, insa este extrem de mofturoasa, creste ca mersul melcului si se bosumfla la prima rafala de vant :cry: :cry: :cry: Lastari??!?!? Nici pomeneala...si are vre-o 2 ani deja, iar inaltimea...o palma jumatate :cry: :cry: :cry:
 

geodezia

Well-Known Member
DA inseamna ca nu ii convine pamintul nu este drenat bine .. obligatoriu la astea pietris nisip si pe urma amestec 1 parte nisip 3 parti pamint si 2-3 miini de pietris cind ai vas de 5 kile
 

gabriela61

Member
si eu am o iacobinia frumusica,nu a inflorit inca dar sper s-o faca in curand(adica vara asta).Din cate stiu eu se prinde cu lastar pus direct in pamant,mai la umbra si udat mereu.Nu este pretentioasa decat la apa,sa aiba mereu caci altfel se pleosteste.
 

kerkyra

Well-Known Member
Am primit si eu un pui la un schimb, era micut, de-abia prins, dar a crescut frumos si acum ma incanta cu prima floricica. Imi place foarte mult :D
 

lelia

Well-Known Member
Corina ,e super puiutul tau ! sa creasca si mereu sa infloreasca !
E o planta care mie imi place mult !

Batranica mea si-a revenit si a inflorit ,nu la fel de spectaculor ca in anii trecuti dar sunt multumita ....

 

lelia

Well-Known Member
Da ,tai inflorescenta imediat sub ,,petalele'' verzi ,va ramifica frumos si va inflori in varful ramificatiilor .
 
Sus