Juncus spiralis

diana

New Member
Am achizitionat azi planta asta de la Ikea. Se numeste JUNCUS SPIRALIS.
Aveti idee cum se ingrijeste?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu e cumva o suculenta???
Am vazut si eu in mai multe florarii.........Pai.......sa ne interesam :wink:
Nu ,se pare ca este o iarba acvatica .Altceva prin googalire eventual :rofl:
 

diana

New Member
pana la urma am aflat ca este o planta de mlastina deci ii trebuie multa apa in tavita, creste destul de repede, cica face si flori primavara...
dar accept orice sfaturi noi :mrgreen:
 
A

Anonymous

Guest

Eu cred ca nu-i prea place soarele...nu i-am cautat nevoile,cu toate ca mi-s dragi zulufi. Ii dau apa berechet,dar vad ca i s-au cam pirlit virfurile.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Incercam sa adaptam tot felul de chestii ciudate si pina le gasim chichitele trebuie sa ne multumim cu ce citim pe net :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa nu dati cu pietre, dar mie planta asta nu-mi spune nimic. Clar nu vorbim aceeasi limba. :oops:
 

marean

Active Member
:) Mie-mi place,e foarte decorativa si eleganta,o aditie excelenta intr-un colt al casei,pusa solitar ! :mrgreen:
Stiti cum e,de gustibus non disputandum :wink: !
 

bubu_flower

New Member
Stiti cumva daca juncus se poate inmulti si dintr-un singur pai? Motanul meu a rupt cateva paie din floarea soacrei mele iar unul are si un pic de parte meronie la baza, l-am pus intr-un ghivecel si mentin pamantul umed, poate se va prinde! Il am asa de o saptamana si inca nu s-a ofilit! :?
 

Tulipa

Member
Este foarte faina planta asta, am vazut-o si eu de curand intr-o florarie si ma batea gandul s-o iau, dar am renuntat. Poate data viitoare o s-o achizitionez totusi.
 

Tulipa

Member
Se poate tine si la umbra? Pe mine ma bate gandul sa o achizitionez, dar locurile cu soare din casa s-au ocupat. As tine-o pe hol, in dreptul usii bucatariei care are o fereastra mare. Ma intreb daca lumina aceea ii va ajunge. Nu as vrea s-o iau si dupa aia sa vad ca-i merge rau :(
 

michaela

Active Member
eu cred ca da.... din cate am citit despre ea se preteaza f bine in jurul iazurilor, deci apa multa, se pare ca nu vrea nici caldura prea mare fiind planta de zona 7-9.
Nici mie nu prea imi spune nimic.... asa ca nu o am printre favorite :oops:
 

poxicuta

Active Member
juncus

este in categoria plante de apa, afara se poate tine pe langa un iaz, daca nu ar trebui sa aibe apa in farfurie!
 
Sus