Juglans regia - Pre-bonsai

SebastianG

New Member
Astazi este plin de fruzulite, mugurul terminal al crengi din dreapta a pleznit, nu ma asteptam sa aiba asa plecare in prima lui primavara in lad de formare. Am sa postez zilele urmatoare poze la zi.
Happy Growing
 
Ultima editare:

crysty

Active Member
Singurul inconvenient la bonsaiul de nuc este ca face tulpina groasa dar aduce o nota de arbore exotic asa cu tulpina aia foarte groasa .
A, si ranile se vindeca mai greu din cate am inteles.
Ala de alaturi din poza, ce este? Lamai ? Are tulpina groasa banuiesc ca are vreo 10 ani cel putin?
Sa il ai undeva aproape, in caz ca vine grindina sa il bagi la adapost , altfel grindina mare o sa ii rupa toate crengutele si frunzele. Deci atentie la grindina dar in ploaie e bine sa stea avand in vedere caracterul benefic al apei de ploaie pentru flori.
Aici ai niste imagini cu bonsai nuc :
 
Ultima editare:

SebastianG

New Member
Mulțumesc crysty! Specimenul din clip l-am mai văzut. In legătura cu cel din spate, este un ficus, l-am găsit aruncat la gunoi..avea 4 metri, sa vedem . Vreau sa închid locul in plasa rabitz pe părți si sus. Și o plasa de umbrire, ii apărăm așa și de grindina.
Am sa incarc și doua poze ce le-am făcu in Italia in 2017, alți 2 nuci formați ca Bonsai.
O zi placuta!
 

Atașamente

crysty

Active Member
Mulțumesc crysty! Specimenul din clip l-am mai văzut. In legătura cu cel din spate, este un ficus, l-am găsit aruncat la gunoi..avea 4 metri, sa vedem . Vreau sa închid locul in plasa rabitz pe părți si sus. Și o plasa de umbrire, ii apărăm așa și de grindina.
Am sa incarc și doua poze ce le-am făcu in Italia in 2017, alți 2 nuci formați ca Bonsai.
O zi placuta!
Arata bine amandoi ,destul de maturi. Ala plantat in camp , din a 2a poza, sa il vizitezi mai des ca e posibil sa faca boli mai repede. Au si nucii problemele lor pot sa faca antracnoza sau rugina nu stiu exact, care da pete negre pe nuci sau basicarea frunzelor.
 
Sus