Jean Cocteau, Meilland

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Un trandafir Meilland, creatie de pe la inceputul anilor 2000. O floribunda adevarata, ce formeaza o tufa bine echilibrata (cam 1.2-1.3 m in inaltime si in jur de 1-1.2m in latime).
Florile sunt semiduble, nu foarte mari ca diametru si au o culoare super-interesanta, o combinatie de roz-portocaliu. Infloreste bogat, in buchete mari care rezista foarte mult si se albesc pe masura ce se trec (rezista aproape o luna am constatat eu cu uimire vara trecuta).
Nu are parfum, din pacate :(.
Foarte sanatos, nu are probleme deosebite. Un trandafir pe care il recomand calduros, in al doilea an la mine (un an in ghiveci si al doilea in gradina).

 
Ultima editare:

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Foarte frumos s-a dezvoltat, Mada, mai ales ca e in gradina de doar un an!
Este si unul din favoritii mei, tot 2 ani are si al meu.
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Cam de 2 ani ma tot gandesc si razgandesc sa-l iau sa nu-l iau. L-am luat pe Marie Curie tot de la Meilland si mi sa parut ca seamana oarecum.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc! Sorin, seamana intr-adevar cu Marie Curie, ba chiar am senzatia ca cel de-al doilea e mai frumos. Cum se comporta?
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Pentru primul an la mine sunt foarte multumit. Florile sunt cred mai bogate (mai multe petale) iar tufa mai mica. Culoarea este deosebita. Un trandafir reusit.
 
Sus