Jatropha podagrica

fixpix

Active Member
Mda, Micha.... mersi de opinie. Asa zic si eu. Acum 2-3 zile imi parea ca seamana mult si cu ricinus... ca nah... dar acuma, vazand frunza asta din mijloc mai mare, sunt mai sigur ca e ce vreau eu.

Celeste...e f simplu. capsulele cand sunt coapte pocnesc si semintele sunt propulsate la distanta.
Cum nu stau la ai mei, stiam ca trebuie sa se coaca dar nah... cand m-am dus, ramasese doar tija unde fusese capsula.
Am tot cautat eu, dar nu le-am gasit.
Tocmai pentru ca-s asa mari, nu's multe. Cam 2-3-4 max. pe capsula.
 

celeste

Member
Uitasem sa iau in calcul si faptul ca pocnesc. :giggle: Cand incep sa se coaca de obicei eu le infasor in ciorap fin ca sa pocneasca "controlat". :mrgreen:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
M-am facut si eu cu o jatropha, numai ca am ramas blocata cand am vazut-o: fara ghiveci, fara radacini, fara ... nimica. Asta trebuie re-inradacinata.

A mai fost cineva in aceasta situatie? Si daca da, ce-a facut? :)
 

celeste

Member
Cornelia, din pacate nu am experienta cu inradacinarea butasului de jatropha, dar presupun ca procedura e asemanatoare cu inradacinarea unui butas de adenium.

Fixule, dar cu semintele proprii, ratacite prin geanta, ce-ai facut ?! :?
 

fixpix

Active Member
Pai din alea a iesit una, care a murit :)
DECI... ma pricep!
Acuma am 1 rasarita si mai astept sa vad ce iese din celelalte seminte. Probabil.... NIMIC!
 

celeste

Member
Super, Cornelia ! :clap:
Dupa cum se arata presupun ca a doua va fi rosie. Chiar sunt curioasa ce culoare vor avea ale mele, cand vor avea varsta necesara pentru a inflori.
 
D

dyayzh

Guest
:clap: :clap: :clap: Nu am vazut niciuna in realitate, dar poate o sa-mi cumpar si eu :oops:
 

fixpix

Active Member
Frumoase Cornelia.
CU flori galbene inca nu am vazut.

Am si eu una acuma... din 5 seminte cumparate doar uneia i-a fost mila de mine.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Planta asta nu e "normala", si-a explodat capsulele cu seminte :rofl:. Din doua capsule a cate 3 seminte, nu am reusit sa gasesc decat o singura samanta cazuta la 1m pe covor. Ma apuc sa iau la puricat ghivecele din jur, dar tare mi-e teama ca nu le mai gasesc. In jur aveam doar ghivece cu orhidee, avand scoarta ca substrat. Noroc ca am bagat-o in casa acum 2 zile, altfel nici de acea unica samanta nu aveam parte.
Daca aveti capsule cu seminte la ea si le vedeti intr-o zi cu marginile foarte usor plesnite, chiar daca capsulele au in continuare culoarea verde, inveliti-le intr-un saculet de hartie, in maxim 2 zile se desfac iar semintele isi iau zborul :rofl:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Planta e foarte normala. :rofl:
De unde sa stie ea ca tu aveai de gand sa-i "culegi" semintele, sa le pui la incoltit si apoi sa-i prezinti "copilasii"? :? Chiar daca este in mediu casnic ea-si pastreaza instinctele de-a se inmulti. :marfa:
In legatura cu invelirea capsulelor, cactusistii recomanda invelirea intr-un ciorap de dama, subtire. :eek: Ca sa nu fie ratata actiunea, ei le invelesc chiar inainte de-a se coace. Soarele patrunde fara probleme si dezvoltarea semintelor se face normal.
Carmen, succes in actiunile de recuperare a semintelor si de inmultire a plantei. :D :rugaciune:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, asa este, Carmen. Ma amuzam de naivitatea mea, in asteptarea semintelor.
Voi pune ciorapei celorlalte capsule, mai are vreo 4 in diverse stadii de dezvoltare. Pana la urma tot obtin semintele acelea. :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
De s-ar fi imprastiat in curte chiar nu mai ai sanse sa le gasesti. Sa imi fie invatatura de minte pe viitor. Ma duc acum sa le incalt pe cele ramase.
Eu chiar nu ma asteptam sa se deschida atat de repede si dintr-o data. Intr-o zi le-am vazut usor crapate si a doua zi, ia-le de unde nu-s... :tavalit:

L.E.: dupa inspectia amanuntita a zonei, am recuperat 3 seminte din 6, niciuna din ele nu a cazut pe pamant. Celelalte 3, cazute prin ghivecele din jur sunt de negasit, probabil s-au infit adanc :?
 

adite

Active Member
Jatropha integerrima difera mult de podagrica? Parca nu are caudex, dupa pozele de pe net, dar poate ca are. :?
 
Sus