Jardiniere primavara-vara-toamna

madairina

Member
In toamna am plantat in jardiniere lalele, branduse, zambile, narcise si acum ma tot gandesc cum sa fac mai departe. Sa scot bulbii dupa ce se trec si sa plantez flori de vara sau sa pun printre ele muscatele si restul de rasaduri? Voi ce credeti?
 

aleynad

Active Member
Moderator
nu stiu daca e o idee buna, pentru ca bulboasele dupa ce li se usuca frunzele au nevoie de repaus si apa putina, ori daca vei pune rasaduri toata vara va trebui sa le uzi la greu, iar din cauza umezelii risti sa ti se putrezeasca bulbii :(
 

madairina

Member
Deci ar trebui sa cumpar alte jardiniere pentru flori de vara? Pe acestea dupa ce se trec ce sa fac sa scot bulbii sau sa le bag in beci pana la primavara urmatoare?
 

Edelweiss

Active Member
Daca sunt pereni, nu trebuie. Acum depinde si cat de multe flori pui in jardiniera...candva tot schimbi pamantul. Stau mai bine asa in pamant decat afara...
 

mg

Member
Jardinierele le consider necesare pt cei ce vor rapid rezultate spectaculoase ...
Dupa experienta de anul trecut , anul acesta le-am aranjat iarasi cu petunii .
Am fost nevoi sa schimb si suportii jardinierelor . Cei cumparati se lasau sub greutatea lor , se deformau , stateau urit . Am bricolat niste fiare sanatoase am inlocuit partial vechil pamint si am plantat ...
Asta a iesit :
 
Sus