Jardiniere cu thuja columnaris

dcp

New Member
Am o terasa la ultimul etaj al unui bloc si as vrea sa o amenajez (stiu ca este topic amenajari gradini, dar cum nu exista amenajari balcoane si terase...).

As avea nevoie de o perdea impotriva vantului de aproximativ 3 m lungime si 2.0-2.5m inaltime.

Eu m-am gandit la 2 jardiniere de 1.5m lungime cu arbori thuja columnaris .

Ma poate ajuta cineva cu urmatoarele informatii:

- Ce inaltime si latime sa fac jardinierele (de cat pamant au nevoie ca sa creasca si sa fie stabili)?
- La ce distanta unul de celalalt trebuiesc plantati? (ar trebui sa-i plantez in forma de triunghi in loc de linie?)
- La ce viteza a vantului rezista thuja columnaris? (se rup usor sau sunt elastici).

Alte solutii sunt binevenite.

Multumesc.
 

lelia

Well-Known Member
Bine ai venit !
Nu ma pricep la thuja ,deci nu-ti pot raspunde la intrebari ,vreau insa sa-ti sugerez sa te gandesti si la altfel de plante mai putin pretentioase .De ex. doua sau trei ghivece cu loniceria cea clasica parfumata ,careia ii construiesti un suport cat de inalt doresti ,creste repede ,e vesnic verde si iti va parfuma gratis ap. ,iedera de asemenea poate fi crescuta la fel ca loniceria ,vesnic verde ,crestere rapida ,fara parfum si multe alte plante cataratoare care sa formeze o perdea naturala dar sa aduca si un strop de culoare .
Oricare ar fi alegerea ta ,bafta ! sa-ti iasa ce-ti doresti !
 

LadyBug

Well-Known Member
Sunt extrem de elastici, am vazut la cineva in Satu-Mare niste de-astia inalti de peste 5m, ii culca vantul dar nu se rupeau.
Distanta si restul nu le scrie pe instructiuni, sau ii iei fara?
 
Sus