Jacaranda mimosafolia

iudit

Well-Known Member
Moderator
attila a spus:
Cred ca si ea merita un topic cel putin pana exista o planta destul de frumoasa in sera la mine .
Apropo cine mai are asa ceva ca nu prea stiu mult despre ea http://i122.photobucket.com/albums/o240 ... 1196197212
cornelia a spus:
Ti-a facut vreodata flori Attila? Sau mai are de crescut pana atunci?
attila a spus:
Draga Cornelia
Din pacate inca nu :(
Ce sa ti spun este o planta tare ciudata pot sa spun ca ma chinuiam cu ea de vreo 8 ani dar fara reusite si acum 2 ani a gasit o seminta pe undeva si din seminta aceea sa facut acest pomulet care cum vad incearca sa ma consolideze .
Si restul au crescut cam de aceasta marime si iarna le-a dus pe toate nu mai nui gasesc explicatia ca dupa 2-3 ani se duce .
Acum ni dau prea mare importanta si vom vedea ce se va intampla ,poate voi avea noroc mai mare
lili a spus:
attila a spus:
Cred ca si ea merita un topic cel putin pana exista o planta destul de frumoasa in sera la mine .
Apropo cine mai are asa ceva ca nu prea stiu mult despre ea http://i122.photobucket.com/albums/o240 ... 1196197212
Eu le am Attila!!!..... le-am obtinut tot din seminte . Mie nu mi-au dat batai de cap......vara le tin afara si iarna le dau repaus. Pe timpul iernii isi pierd frunzele dar in primavara le dau altele noi, mai mari si mai frumoase.
Aceasi poveste se intampla si cu suratele ei ,mai exotice : Delonix, Caesalpinia, Bauhinia, Chorisia mai putin Thevetiile.
Gabiuta a spus:
Acum sincer nu stiu daca este realmente planta de interior (ca doar creste ditamai copacul ceea ce CHIAR este )dar este frumoasa prin portul ei,prin frunze si da bine pe o terasa :oops: .
Cine mai are aceasta planta???Ma intereseaza si pe mine,va rooooooooog :oops:
iudit a spus:
Kati avea de vanzare,acum nu stiu cine le-a cumparat.Poate va spune cineva.
Sigur nu-i planta de interior.Mai repede de terasa si cred ca o mut la Plante de terasa.
VioletaB a spus:
Nu-i planta de interior si nici de terasa- nu prea ii place in ghiveci :( . Poate Kati ne spune unde le pastreaza, mai ales peste iarna, dupa ce trec de 2m. :)
Gabiuta a spus:
Hahahaha.......pina ajunge acolo...........poate o cresc eu cumva :roll: nu? :?
VioletaB a spus:
Depinde , dragalasa mea, daca ai sau nu - nervii " la purtator " ! :) :rofl:
Gabiuta a spus:
Aaaaaaaaaaaammmmmmm......cum sa nu???Si-s ascutiti Violetooooooooooo..............de numa-numa :evil: Cu rabdarea stau eu mai prost un strop ca s-a terminat ratia :suparat:
Kati a spus:
Buna seara fetelor. Vad ca m-ati pomenit :)
Din pacate le-am dat pe ambele mele Jacarande, dar pot sa va spun ca daca le place locul, cresc mult intr-un sezon. Totusi, pana sa ajunga in tavan... :) ar trebui sa treaca cativa ani buni. Nu sunt plante de interior, dar se pot tine in casa pana nu se inalta prea mult. Sau se pot tunde in fiecare primavara, astfel incat sa nu creasca doar un singur fir in sus. (Ca aspect nu le este favorabil). Asa ca, daca iarna sunt tinute la racoare, totul e ok, in rest se descurca ele, si odata cu ele si stapanii lor. :D
Gabiuta, va trebui sa faci rost de seminte, fiindca la noi inca nu am vazut Jacaranda in florarii.
Iudit, poti s-o muti la plante de terasa - pentru tara noastra se potriveste. Doar in tarile cu clima mai calda rezista afara tot timpul anului.
Tin minte ca la Budapesta am vazut intr-un an, in mai, un copac care avea flori mov in ciorchine, nu stiu daca era Jacaranda, sau nu. Pe atunci inca nu "le aveam" cu copacii, doar cu celalalte plante. Tin minte doar vag, ca parca nu avea inca frunze, dar inflorea deja cu spor si era un exemplar batran.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Kati draga ai mentionat la un momet dat ca daca se efectueaza tunderi va avea un port mult mai frumos si adecvat terasei adica va fi mai decorativa.Cind s etunde si cum crezi ca ar fi mai bine???

Dar spune-mi in soapta sa nu auda prietena mea cea draga care mi-a daruit-o.Nu de alta dar stie ca eu ma pot transforma rapid in "femeia foarfece" si fac numai trasnai cind pun mina pe "doamna - taietoare". :)

Promit ca o sa fiu cuminte si o sa ascult sfaturile intelepte :rofl:
O s apun si poza copacelului ca sa iti dai seama :D
 

Kati

Active Member
Cred ca in primavara ar trebui sa tunzi copacelul. Daca e un singur fir, pur si simplu ii tai partea de sus; daca are deja ramurele, ciupeste varfurile. Astept poza :D

Daca ai rabdare sa citesti, uite un link despre ea:
http://www.floridata.com/ref/J/jaca_acu.cfm

Dupa cate am inteles de pe acel site, o ramura pe jumatate lemnificata poate fi folosita ca butas. Butasul trebuie tratat cu hormon de inradacinare.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
aceasta este.
:hug: si multumesc Kati pentru promptitudinea raspunsului.
Si....da,am citit :D
 

Kati

Active Member
Mda. Este frumoasa, dar bineinteles cu tulpina firava. Asa cresc ele, dupa cate am observat. Nici ale mele nu au fost mai "grasane" :mrgreen:
Tunde-i motul la primavara si ai muulta muulta rabadare cu ea in viitor :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gata am tait motul acum doua saptamini si da frunze noi :dans:

Inca o intrebare cu raspuns rapid daca se poate :
sa risc sa o pun in gradina?
Nu as vrea sa o scot la iarna si nici sa o protejez :gandit:
Cine ce zice? :rofl:
 

lelia

Well-Known Member
Gabiuta ,raspuns rabid n-am :( dar o intrebare pot sa-ti pun :?
Imi dai voie ,la vara cand va fi prea cald la Iulia in balcon,sa vin sa dorm la umbra acestei minunatii ? E deosebita ,sa-ti traiasca si chiar fara flori eu deja o visez :visator: :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cu cea mai mare placere si cu multa dragoste :D .
Totul este sa faca suficienta umbra pentru a ne adaposti pe amindoua cit stam la o sueta :) .Ce zici?
 

fixpix

Active Member
Gabiuta a spus:
Gata am tait motul acum doua saptamini si da frunze noi :dans:

Inca o intrebare cu raspuns rapid daca se poate :
sa risc sa o pun in gradina?
Nu as vrea sa o scot la iarna si nici sa o protejez :gandit:
Cine ce zice? :rofl:
The Blue Jacaranda has been cultivated in almost every part of the world where there is no risk of frost; established trees can however tolerate brief spells of temperatures down to around −7°C (20°F)

adica... la gerurile care inca mai ne bantuie iarna... cu tot global warmingu... nu cred ca ar rezista afara.
l-am intalnit des in parcurile din taiwan...unde iarna nu ninge, nu ingheata... ar fi prea mare riscul si eu ... uite... pun pariu ca nu rezista peste iarna!
 

mymo

Active Member
Pun pariu ca degeaba pui pariu :rofl: ...nu o lasa ea afara sa inghete,ca prea mult o iubeste :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai dragutule Fixuletzule.noah,vorba matalutza :rofl: .Stiu asta ca citii si citii si tot facui chestia asta insa:iata de ce am pus intrebarea.In Timisoara exista acesti copaci la "liber".Adica in aer liber,neprotejati.Si ma gindesc eu ca daca e mai voinicoasa sa o adaptez :wink:

Acum ce sa zic ? Nu mai e mult pina se face si a mea asa:
:tavalit:

Ma gindesc eu ca daca se poate la ei la noi nu? :mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fac o rectificare. Cred ca e vorba de jacaranda in Timisoara daca nu cumva e pallownia :oops: florile fiind asemanatoare :)
 
A

Anonymous

Guest
[quote= cred ca am avut si io planta asta
tocmai am scos-o afara dar mi-e frica ca am omorat-o
si p-asta am prins-o din seminte
o sa incerc sa mai cershesc niste seminte
io am primit-o seminte dar cu o denumire populara si habar n-aveam ca se numeste jacaranda
 

fixpix

Active Member
salut hapy. asa e. jacaranda asta nu e de nasu nostru. eu am una mai maricica...dar nu-mi place cum creste. daca nu o tai, creste lung de numa, daca o tai da noi lastari care tot asa subtiri si lungi cresc.
indiferent de conditii. oricat de bine le-ar merge, asta-i stilu.

m-am uitat in albumele tale. si voiam sa sar si sa zic "hey. nu cred. delonix in slobozia?" apoi am vazut ca ai aceeasi poza si in alt album.

ai acolo o poza pe care ai numit-o "rododendron hotel vega".... nu e. e magnolia grandiflora. exact ce caut eu...

hmmm... e lumina multa seara in fata hotelului?

:rofl: :rofl: :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca nu te gindesti permanent la ea jacaranda isi vede de treaba ei.Adica creste ........1 mm pe an sau chiar la doi :evil: dar asa face ea cind este in ghiveci :mrgreen: .Cred ca daca o adaptezi.........cine stie???poate merge si in gradina :D .Eu am si tuns-o la un moment dat sperind ca va ramifica dar nici gind :x
 
Sus