Ixia

Leanna

Member
Buna tuturor.
Am cumparat niste bulbi de ixia.
Imi pare o planta interesanta,insa nu prea cunosc detalii despre ingrijire si cresterea ei. Anul trecut am plantat cativa bulbi in gradina,rasarisera niste moturi verzi mai apoi se uscasera.
Nu stiu unde anume am gresit,posibil sa fi fost de vina caldura mare...sau locul nepotrivit. :roll: Caldura mare nu ar trebui sa fie o problema,ixia fiind originara din Africa de Sud :gandit:
Aveti cumva experienta cu ixia?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am pus bulbi in toamna.Nu am udat-o prea mult ca asa scrie la "carte" dar pina acum nu a facut decit frunze.Sta lalumina,caldura,deci tot ce trebuie.In mod normal prin martie-aprilie ar trebui sa infloreasca.Dar inca nu da nici un semn.
Aaaaaaaaa...........am uitat sa spun ca eu am pus in ghiveci desi e planta de gradina.Dar.........la caldurile care au fost si la temperaturi prea mari nu este bine sa stea in plin soare.Nu umbra...poate semi-insorit ar fi un termen mai potrivit.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Leanna tu vrei sa plantezi Ixia in ghiveci sau in gradina? Pentru ca iti spun sigur ca in ghiveci nu merge. Oricat te-ai stradui tot nu este ca in gradina. E cam mofturoasa.
 

Leanna

Member
:D O plantez in gradina,linga celelalte bulboase. Sper sa am mai mult succes decat anul trecut.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si ghiveciul l-ai tinut afara probabil.

Eu m-am referit la conditii de balcon sau pervaz.
 

attila

Member
Sigur ca da Cornelia era in spate in gradina
Si acum in pivnita dar chiar in careva zi am observat ca deja sa trezit planta si are niste fire mai galbene decat verde :wink:
Dar am sa pun afara numai sa nu-mi faca fite timpul
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Attila eu le am tot in ghiveci.Cind le-ai scos afara ?Le-ai pus in toamna si le-ai scos primvara?Si cind au inflorit?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Azi le-am pus si pe ele in gradina :D .Sper sa le mearga mai bine decit in ghiveci.
 

elipopa

Active Member
ixia mea a rezistat in gradina peste iarna neprotejata, are si tija florala! cred ca au mai ramas niste bulbi pe care nu i-am scos! cand va inflori o sa vi-o arat! la toamna nu o sa mai scot bulbii !!
 

lelia

Well-Known Member
Eli ,ma bucur pentru tine ! e o planta superba !
La mine nu a rezistat si nici nu am gasit in primavara sa cumpar :(
 

Dea

Active Member
superba ixia eli! Felicitari! :D

Si ale mele, incep sa infloreasca .
Sunt frumoase, dar au niste tulpini atat de subtiri si dau impresia de fragilitate!
 
Sus