Iudit, gradina de la bloc

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu daca m-am mai enervat vreodata ca si zilele trecute,de cand am gradina.Stau linistita si-mi ude florile si vin 2 madame,intra pe poarta ,ma vad acolo si incep sa rupa lastari de muscate si ce le mai era in drum.Cica e mai bine sa iei nu sa ceri!
Linga gradina e o bisericuta,de fapt un monument inchinat fostilor detinuti politici,care majoritatea au murit in penitenciarul din Aiud.Dupa ce mureau erau ingropati pe coasta din spatele blocului meu.Imi aduc aminte cum ne uitam pe geam si ne ingrozeam.Fara slujba,fara sicriu,ii aruncau pur si simplu intr-o groapa pe care o faceau in ziua respectiva detinutii.Asa aflam ca noaptea vor mai aduce un detinut.In fine,acum vin zilnic multi oameni sa se inchine la oseminte,cica ar fi facatoare de minuni.TRec inevitabil pe linga gradinuta mea si se opresc multi,le sar in ochi atatea flori,iazul,etc.Nu zice nimeni sa nuse uite,si daca a cerut cineva ceva,am dat cu drag.Dar nici sa intri si sa te apuci sa rupi.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Si nu le-ai luat la suturi pe madamele nesimtite? Eu le dadeam cu ghiveciu-n cap, sa se sature de muscate :x
 

Kati

Active Member
Eu nici nu am cuvinte, dupa ce ai descris cum s-au purtat "doamnele"...
Cu tine in gradina... au intrat si au rupt din muscate :?
Cred ca si eu le dadeam cu ghiveciul in cap, exact ca si Claude. Si le mai si fugaream pe deasupra cu lopata - sau ce aveam la indemana :rofl:
 

Blitz

Active Member
Incearca sa le torni zeama de Dieffenbachia in cap :x :x :x ! Nesimtire totala :evil: :evil: :evil:
 

Edelweiss

Active Member
Asta e o problema de eticheta...daca ceri, se va rezolva si poateprimesti mai mult decat sperai.
Am pus si eu flori prin parc la tarcurile de catei. Odata, fiind inauntru, au intrat 2 doamne fara sa le pese de cele 58 kg care umblau libere pe 4 picioare si fara sa le pese ca in loc de rochie ar putea ajunge acasa in mini-jup...si scot din buzunar o gramada de pliculete. Venisera pregatite sa culeaga seminte. Fiecare floare avea plicul ei destinat. A fost de ajuns sa le intreb daca au carat cumva apa cu bidonul si daca au udat florile ca sa isi dea seama ale cui erau florile.
Pai da, eu le cumpar, le ud toata vara si cand sa iau seminte pt la anul...norocul meu ca am venit mai devreme. Nu le-am lasat sa culeaga pt ca nici buna ziua nu au dat, ce sa intrebe daca se poate sa ia seminte!
Nu m-ar fi deranjat sa ia seminte..ci felul cum au venit special gata pregatite fara sa se intrebe de nimic altceva...
Eram deja nervos ca imi disparusera flori. Nu roase de catei ci smulse cu radacina. Ochiul boului, portulaca, caltunasi, regina noptii, galbenele, stelute, urechea iepurelui si multe altele...toate cum au dat floare au fost luate pe alese. Ce deh...ce-am gasit al meu sa fie! :x
 

Blitz

Active Member
Vedeti, dragilor, de ce am votat si am sustinut topic-ul :D Este o treaba grozava pe care o faceti VOI si se simte bine foarte multa lume :D

Ca mama "nesimtire" este tot timpul gravida, la fel ca si mama "prostie" este o alta chestie :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Pe bune,nu a fost persoana care mi-a cerut vreun lastar si sa nu-i fi dat.Ca-mi place si mie cand vin si au si vorbe frumoase,si vad ca le plac florile.
De zona din fata blocului nu ma prea ocup,pt. ca are cine.Una dintre vecinele de bloc e mama doamnei Bakk(profy-family)si a adus de la Ciumbrud si trandafiri,si gard viu,si magnolie.Dar se implica mai multi vecini si arata relativ bine.Plante pe rondouri si in rest iarba,unde mai stau vara copiii.
 

Blitz

Active Member
Iudit, daca ai nevoie de seminte de plante "banale" (craite, nopiute, carciumarese, ochiul boului) ca altele nu stiu (inca) sa le cresc :oops: , iti trimit cu drag :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
:hug: Da,cum sa nu,orice e binevenit!Adun si eu tot ce pot de prin zona.Chiar vroiam sa intreb daca nu are cineva seminte de craite cu floare mai mare.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Iata cateva poze in diferite stadii de evolutie.La ora asta nu seamana cu niciuna dintre pozele care le pun acum:

Offf,acum descopar ca nu am poze,remediez imediat chestia asta!
Revin.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
e foarte frumoasa gradina ta ! felicitari ! stii ca eu mult timp am crezut ca stai la casa :rofl: tot m-am uitat prin albumul tau si am vazut ce gradina superba ai ,si odata nu stiu in ce topic scriai ca stai la bloc ! am ramas :eek: :rofl: inca odata felicitari !


iar cu madamele ,trebuia sa le dai vreo doua suturi :rofl:

si la mine [noi] in curte vin tot feluri de oameni ,ca stam in aceeasi curte cu socrii , si cind deja imi zic : ''vai da ce faci cu atatea plante ,da la ce iti trebuie atatea ? da-mi si mie ca tu si asa ai o gramada ! '''' unde o sa le tii iarna ?'' na la astfel de oameni nici nu raspund ! si nici nu le dau nimic ! de altfel nu sunt zgarcita sau ceva de genul ,dar nu imi place daca fac misto de pasiunea mea si dupa aia imi cer plante ! eu de obicei le raspund : ''se gaseste la Baumax ...etc ! plus ca oamenii de acest gen nici nu ingrijesc plantele ,poti sa le dai oricit ca tot se intorc spunind ca nu a trait planta ! mi-e imi place sa dau plante la iubitori de plante ,care pretuiesc fiecare lastar mic ! na ca ti-am stricat topicul :rofl:
 

nicoleta

Member
Ai mult curaj sa faci asa ceva la bloc, eu eram sigura ca-i gradina casei tale! Si ce de bani ai investit! Felicitari! Eu n-as calca nici pe dale!
 
Sus