Isop

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
"Hyssopus Officinalis".Este planta aromatica perena originara din Orientul Apropiat,sudul Europei si sudul Rusiei.

Am ezitat anul trecut sa pun seminte fiindca am citit ca are un gust cel putin ciudat:eek: combinatie intre ceva amarui si ceva intepator.Si mai stiam ca florile sunt de culoare mov-albastrui.Exista mai multe culori?

E bine ca nu necesita ingrijiri speciale.Este un subarbust care suporta bine seceta si soarele.Dar se pare ca nu rezista la temperaturi foarte scazute.Daca iernile nu sunt blinde trebuie sa se protejeze tufele respective.
O tufa este suficienta pentru necesarul casnic.Udarea se face cam odata pe saptamina si in cantitate mica.

Tranda.........ziceai ca se folosesc frunzele si in mincaruri.Ai folosit?
Din ce am citit se spune ca isi pierde din aroma daca se gatesc.

Se folosesc ca remediu pentru bronsite si durereri in git .Frunzele se pot recolta tot timpul anului.

Mai astept interventii asupra acestui subiect :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hmmmmmmm........ :gandit: o sa pun macar sa ma edific asa cum am facut cu multe plante de acest tip....Pe unele le-am exclus din lista mea pe altele ma bucur ca le-am descoperit.Asa ca pina nu le pun eu personal si le si gust nu ma pronunt.
 

tranda09

Member
E bine asa..Si daca te documentezi despre isop, vezi si ceva despre nard.Este foarte interesant si acesta.
 
A

Anonymous

Guest
Etimologic termenul provine din arabul azzof=iarba sfanta,francezii il numesc chiar asa.herbe sacre. Isopul este mentionat in Psalmi si in multe rugaciuni.
Intalnit in zona mediteraneeana.Gust amarui,usor mentolat,intensitatea aromei de gradul I,uscat isi pierde mult din aroma.Esenta apreciata in parfumerie,si in prepararea licorilor,ingredient necesar in reteta Chartreuse.Folosit in salate,mix-uri-Bouchet garni,in conservarea fructelor.florile pot decora salate,compoturi.
"Stropi-ma-vei cu isop si ma voi curati!" Psalmul 50
 

tranda09

Member
Da, de aceea isopul si nardul intra in categoria plantelor sfinte:cu ulei de nard a uns Magdalena picioarele lui Isus Cristos, dupa ce i le-a spalat cu lacrimi.
 
A

Anonymous

Guest
Gabiuta ,pt ca tu ai deschis un topic despre isop in 2007,propun conexarea acestuia la cel creat de tine.
 
A

Anonymous

Guest
tranda09 a spus:
Da, de aceea isopul si nardul intra in categoria plantelor sfinte:cu ulei de nard a uns Magdalena picioarele lui Isus Cristos, dupa ce i le-a spalat cu lacrimi.
Cred mai degraba ca ai vrut sa sugerezi ca aceste plante intra in categoria celor mentionate in Sfanta Scriptura.Cu ulei de mir a uns Sfanta Maria Magdalena picioarele lui IISUS HRISTOS.
Este adevarat,insa ,ca in uleiul de mir ,alaturi de uleiul de nard se regasesc inca 50 uleiuri de plante.
 

ghia_don

Active Member
Gabiuta a spus:
Hyssopus officinalis Fam.LABIATAE

Cultivindu-se mai mult sub forma de arbust ornamental acesta are proprietati curative folosite cu succes mai ales in terapia naturista. Arbust mic cu tulpina lemnoasa cu frunze inguste,lanceolate si flori albastru-violaceu reunite in spice unilaterale. Se dezvolta bine in soluri calcaroase. Originar din regiunile mediteraneene si Asia centrala s-a adaptat usor in regiunile sudice ale tarii noastre. Pentru industria farmaceutica se recolteaza partile aeriene ale plantei in timpul infloririi.Planta se bucura de proprietati antiseptice, diuretice, tonice, carminative, depurative, vermifuge, astringente. Favorizeaza eliminarea apei din tesuturi;stimuleaza pofta de mincare si regleaza functiile digestive; regleaza tensiunea arteriala;combate astmul bronsic. Pentru uz extern este folosit ca antiseptic si cicatrizant. Uleiurile volatile se mai intrebuinteaza si azi in industria cosmetica precum si in industria alimentara pentru fabricarea lichiorurilor.
 

MihaelaR

Member
Isopul eu l-am cultivat acum doi ani pentru ca este o planta sanitar in gradina,in primul an a crescut bine,nu ma informasem prea bine despre el asa ca nu am stiut ca este peren ,in primavara a inverzit si au crescut niste tufe f.frumoase.
Anul asta l-am taiat si pus la uscat,are o aroma ceva din cimbru ,ceva din menta,oricum este bun.
Il folosesc in mixul meu de condimente si in mixul de plante pentru ceai
Mai multe despre Isop
http://gradinahobby.blogspot.ro/search/label/Isop

Sa auzim numai de bine! :hug: :hug: :hug:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc mult Loredana.E si frumos pentru florile lui si "medicament" natural.Deocamdata mi-am cumparat de la DaciaPlant ceai.Are gust agreabil asa ca sigur si cultivat si pus in salate va fi bun.

Si iata cum nevoia invata voia ... :roll:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu il folosesc ca tratament pentru tuse, are efect mucolitic, asa ca atunci cand am tuse seaca beau ceai de isop.
Gabiuta, zici ca e medicament natural, ce alte efecte stii tu ca mai are?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pentru inimioara si ficatel :rofl:
Mi-a fost recomandat nu numai ca ceai ci si ca adaos in salate ,proaspat cules.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Na ca ne trimite la pascut :rofl: Promit sa-l gust, desi nu stiu cum o sa-mi placa in salata, ca eu suport greu aromele puternice
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu m-as duce si la pascut doar vad odata ca a plecat iarna :rofl:

mie imi plac astea aromatice ;-) mai putin baietilor ,dar nu au curaj sa comenteze :rofl:
 
Sus