Irisi

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sorina

Active Member
iris

Da! VioletaB este Iris Dungat ( daca la acesta te referi )
Daca doresti iti pot daui la primavara .
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
cornelia a spus:
Ba se pune de minune in gradinile cu bulboase, in gradinile de apa si mai ales in cele cu influente orientale.

Cu grija insa, irisii cu tuberi sint plante cu radacini puternice si cam elimina orice planta concurenta din zona. Nu ii puneti linga alti bulbi decit daca nu aveti ce face. Irisii bulbosi se pot pune cu alte bulboase pt ca nu sint agresivi.
 

blueheart_d

Member
eu am cumparat in toamna niste bulbi de iris ( am crezut ca e greseala). nu i-am plantat atunci pt ca mi-era frica sa nu inghete peste iarna. i-as putea planta acum?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
puteti sa ii plantatzi fara nici o problema dar sint slabe sansele sa mai iasa ceva din ei. Oricum daca mai au viatza in ei vor da semne curind dupa plantare (1-2 saptamini), dar cred ca poate ar fi mai bine sa ii hidratatzi cu grija... in ceva substrat umed si sa le urmaritzi evolutzia.
 

blueheart_d

Member
eu am plantat cateva tufe de irisi de vreo 3-4 saptamani si cei bleu au si inflorit si cei albi au boboci, si toat astea la 1-2 saptamani de la plantare
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am pus si eu patru soiuri dar numai unul singur are boboci :? .Am si unul galben pus anul trecut care nu a facut nici atunci si nici acum nu da semne ca ar vrea sa infloreasca.Sunt atit de multe varietati si unele atit de frumooooooase :D
 

miki70

Active Member
F frumosi Gabiutza. Irisii care nu au inflorit au rizomi sau cepe? Dc au rizomi ac tb sa stea la suprafata nu ingropati. Si eu i-am ingropat pe ai mei anul trecut si acum am citit ca nu tb ingropati. In toamna ii scot si ii pun mai la suprafata.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Rizomi pusi la suprafata.Toti sunt pusi la fel si nu inteleg de ce unii da si altii nu........
In primavara am plantat si niste cepe care au deja boboci............e primul an cind pun asa ceva .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus